E hene, 25.09.2023, 09:44 AM (GMT+1)

Kulturë

Skënder Kapiti: Krenar të jesh kosovar

E enjte, 24.09.2020, 05:46 PM


Krenar të jesh kosovar

Nga Skënder Sadri KAPITI

Krenar të jesh  dardan e kosovar,

Dhe    kesh e ndjehesh me shpirt shqiptar.

Gjithmonë  Kosova ime,

I qëndrove çdo stuhie

Mu në mes të Ballkanit

Nuk të mundën kurrë  barbarët e sllavit.

Për shekuj e shekuj,  Kosova ime,

Me sakifica mbinjerzore,

Qëndrove dhe  sfidove

Kohrat e errëta e të tmerrshme,

Barbarët, egërsitë  e  barbarisë,

Që të penguan  rrugën dhe rrjedhën

E lirisë, të historisë e kombëtarisë

Jam krenar me ty, Kosova ime,

Se  burra kombi, dëshmorë

Dhe heronj legjendar linde e rrite.

Me gjakun e tyre tokën vadite.

Kosovën, tokën dhe lirinë e shqiptarit,

Zemrën dhe shpirtin e kosovarit

kurrë se mposhti hordhia e serbit e as e sllavit.

Kosova ime:

Edhe pse të rrënuan anëembanë,

Edhe pse të dogjën e të vranë,

Ti,  Kosova kreshnike

Mbete e qëndrove,

gjithmonë zemër shqiptare

Edhe pse gjithë Europa

ishte kundër teje,

Kosovë, kombi ynë shqiptar  hero,

Qëndrove dhe fitove

Si atdhe, shtet  dhe si komb shqiptar.

Kosovë, je zemra e shqiptarëve.

Djepi i lirisë

Je krenaria,  burrëria,

Trimëria, fjala,

Je besa, burrnija  e nderi i shqiptarit,

Këto janë amanete që Ti Kosovë,

I ruan e  trashëgon prej të parëve,

Prej Ilirit, Dardanit,

Arbrit dhe Shqiptarit

Është krenari

Të jesh shqiptar kosove(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora