E diele, 28.05.2023, 11:26 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Ramon d’Ortafa ai që bëri monedhat tregëtare të Shtetit të Arbërit me autorizim të Gjergj Kastriotit

E merkure, 16.09.2020, 07:21 PM


Ramon d’Ortafa ai që bëri monedhat tregëtare të Shtetit të Arbërit me autorizim  të Gjergj Kastriotit

Nga Gjon Keka

Një nga emrat që shumë pak është shkruar e folur për të është ai i Ramon d’Ortafa i dërguari nga mbreti i Aragonit për ta mbështetur Gjergj Kastriotin.Ai u dërgua me një flotë të Arbërisë dhe disa ushtarë të armatosur bashkë me të për t’i ndihmuar dhe shërbyer Gjergj Kastriotit.

Duke qenë aleat besnik i mbretit të Aragonit ai dërgoi Ramon de Ortafá, i cili i bëri shërbime shumë të mira në luftë Gjergj Kastriotit, duke e ndihmuar  dhe shoqëruar në ekspeditat e tij më të guximshme si dhe ndërmarrjet e rrezikshme.

Dihet pak për këtë peronalitet të shkëlqyer që i qëndroi në krah Gjergj Kastriotit ,por nga ajo që dim dhe që ka rëndësi është se ai në vitin 1454 u emërua mëkëmbës i Mbretit të Arbërisë dhe u autorizua nga Gjergj Kastrioti për të prerë monedha tregëtare të Shtetit të Arbërit,duke gdhendur në to kryqin e Shën Gjergjit.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Pse Gjergj Kastrioti është kaq i rëndësishëm për ne si komb?! Gjon Keka: Marreveshja e 4 Shtatorit ne Washington eshte ne dobi te rajonit per te ecur perpara ''Nga Ilirët tek Arbërit'' është libri më i ri i Autorit Gjon Keka Gjon Keka: Dokument i panjohur - Gjenealogjia e familjes arbërore të Engjëllorëve Gjon Keka: Dielli dhe yjet simbole të lashta iliro-arbërore europiane Së shpejti... Gjon Keka - ''Nga Ilirët tek Arbërit'' Gjon Keka: Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman Gjon Keka: Gravurë e panjohur - Froni i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti qëndron mbi epokat e ardhshme Gjon Keka: Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit Gjon Keka: Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895 Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496 Gjon Keka: Sa të ketë emër të Gjergj Kastriotit, emri i Arbërisë nuk do të humbet kurrë Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional Gjon Keka: Gjergj Kastrioti simbol laik, i nderit dhe europianitetit Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora