E hene, 29.05.2023, 12:12 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Pse Gjergj Kastrioti është kaq i rëndësishëm për ne si komb?!

E enjte, 10.09.2020, 07:05 PM


Pse Gjergj Kastrioti është kaq i rëndësishëm për ne si komb?!

Nga Gjon Keka

Sepse është burim i frymëzimit dhe i dritës së lirisë arbërore

Sepse është vula e identitetit tonë kombëtar europian

Sepse është doktrina e gjithmonshme e kombit arbëror europian

Sepse është shkëmbi mbi të cilën qëndron sot ,nesër dhe përgjithmonë Arbëria që ai i dha identitet europian

Sepse është i vetmi Mbret ,Politikan, Diplomat,Strateg e Komandant që jetoi në thjeshtësi dhe iu përkushtua me mish e me shpirt Arbërisë europiane

Sepse ai ishte fisnik,i palëkundur në udhën e tij, në vizion e tij ,në idenë e tij për një Arbëri rrënjësisht europiane

Sepse ai është i vetmi që na mëson edhe sot të njohim armiqtë e vërtetë të kombit tonë të cilët shpesh si ujqitë(armiqtë)mbështillen me lëkurën e qengjit

Sepse është buria e parë e ringjalljes së shpirtit,identitetit dhe kujtesës europiane të kombit tonë arbëror europian

Sepse ai është drita verbuese si dje edhe sot e armiqëve , renegatëve dhe mbetjve të tyre

Sepse ai duhet jo vetëm të ketë dishepuj,bij e bija që ndjekin vizionin dhe udhën e tij,dhe që e plotësojnë Testamentin e tij, por edhe Portreti i tij duhet të qëndroj në çdo Institucion shtetëror,Universitete,Shkolla,Shtëpi etj.

Dhe krejt në fund një Arbëri e Kosovë pa Gjergj Kastriotin, një Arbëri që nuk ecën udhës ,vizionit dhe nuk mbanë vulën e tij të identitetit europian në Zemër,Mendje(shpirt),Trup ,Komb e Shtet nuk mund të jetë Arbëri e Kosovë europiane.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Marreveshja e 4 Shtatorit ne Washington eshte ne dobi te rajonit per te ecur perpara ''Nga Ilirët tek Arbërit'' është libri më i ri i Autorit Gjon Keka Gjon Keka: Dokument i panjohur - Gjenealogjia e familjes arbërore të Engjëllorëve Gjon Keka: Dielli dhe yjet simbole të lashta iliro-arbërore europiane Së shpejti... Gjon Keka - ''Nga Ilirët tek Arbërit'' Gjon Keka: Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman Gjon Keka: Gravurë e panjohur - Froni i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti qëndron mbi epokat e ardhshme Gjon Keka: Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit Gjon Keka: Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895 Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496 Gjon Keka: Sa të ketë emër të Gjergj Kastriotit, emri i Arbërisë nuk do të humbet kurrë Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional Gjon Keka: Gjergj Kastrioti simbol laik, i nderit dhe europianitetit Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një nga burrat më të shquar të epokës së tij

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora