E shtune, 18.05.2024, 08:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Kuçova - qytet Shqiperie

E shtune, 05.09.2020, 04:23 PM


KUÇOVA - QYTET  SHQIPERIE

...Udhet e Atdheut na therrasin !

-Kuçova Vatra e“arit te zi” te Shqiperise ,

Kuçova e Naftetareve heronj te puntorise,

Kuçova e Aviatoreve,”shqiponja”mburoje,

Kuçova e Martire,e Artisteve dhe e Poezise.

Ti Kuçova  jone,toke e lashte  pellazge-Ilire,

aty jetonin te famshit luftetare fise Desarete,

me kodren Omarit dhe kalane e lashte te Beratit,

Je muzeum i pavdekshem,liber i gjalle i historis.

Te pagegezuan per dekada me emer te reme,

ne te therrsim me emrin e Nenes,Kuçova jone,

nen toka jote eshte vullkan i pashuar nafte,

puset e tua jane thesare ari,fontane te begatise.

Per ty Kuçove,derdhi djerse,gjak,ajka e rinise,

per ty u martizuan ”sabatatoret” e tiranise ,

per ty kenduan kengetare,aktore poete te Lirise,

aty u thurren kenget himne e te Perondise.

Kuçove, aty kam lene gjumet e mia te rinise ,

aty vija perhera ,shmallesha ne Familjen Kalana,

me te pavdekshin,xhaxhain tim,me vellzerit Kalana,

me Begatorin dhe “super pilotin” Agimin aviatorin .

Ne Kucoven tone kam shok e miq te shumte,

motra dhe vellezer ,te beses e te miqesise,

kudoqe jane,mbildhemi ne “sofren e virtualise”

kuvendojme plaget dhe te ardhmen e demokracise.

Kuçove,ti na mbledh ne altarin e Letersise,

aty “qendis” vjershat ,artistja  poete e bukuris,

aty ushton zeri ne videot ,fjala Paqe e Atdhetaris,

aty rezaton Valentina,pasionatja poete e diturise.

Udhet e Atdheut me mall na therrasin,

kendoit per ty biri yt tenori Gaqo Cako,

mos te harojme ty,naftetaret e aviatoret,

te hapet  qielli dhe mushkrite e tokes.

Kudo qe kam shkelur,ne Atdheun tim,

gjurmet qe kam lene,serish me therrasin,

ti  Kuçova jone ke qenen e do mbetesh,

pishtar i  pashuar, flakadan i Shqiperise !

@ Luan Kalana-Florida SHBA.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora