E diele, 03.12.2023, 01:29 AM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Kjo është kapela që kam mbajtur gjatë luftës në Koshare

E shtune, 25.04.2020, 12:53 PM


Blerim Latifi:

Kjo është kapela që kam mbajtur gjatë luftës në Koshare. Gjatë qëndrimit disa ditor në Papaj të Tropojës, derisa po sterviteshim shpateve afër Malit Shkelzen, kapela që e kisha më parë, më ra në një gropë të thellë. Kur u kthyem në bazë e morra një tjetër, por nuk gjeja gjilpërë për ta qepur emblemën në të. Të nesërmen lëvizëm drejt Padeshit, fshatit që ndodhet ngjitur me kufirin. Aty, një ushtar, nxorri nga çanta e tij gjilpërën dhe ma qepi emblemën. Ai sot prehet në varret e dëshmorëve në Koshare. Quhet Xhemshir Islami. Nga Mikushnica e Skenderajt.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora