E marte, 16.07.2024, 07:25 AM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Militantët!

E premte, 27.03.2020, 11:18 AM


Blerim Latifi:

Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klientelistë. Të parët vrapojnë pas liderit sepse besojnë se ai është i mbrrimë, i dërguar nga Zoti a kush e di çfarë fuqie misterioze; të dytët vrapojnë pas liderit sepse besojnë se prej tij mund të marrin ndonjë shpërblim a favor material. Të parët janë fanatikë, rrjedhimisht agresiv e të gatshëm për sakrifica dhe krime për llogari të liderit ; të dytët janë më të përmbajtur, më tolerantë dhe nivelin e militantizmit të tyre e matin me seriozitetin e premtimeve të liderit për t'i shpërblyer. Militantët e VV-së, qartësisht, i përkasin kategorisë së parë, ndërsa militantët e partive tjera janë njëlloj përzierje e dy kategorive.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora