E diele, 25.02.2024, 09:13 PM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Paaftësia gati tridhjetë vjeçare e Shqipërisë për të ndërtuar një sistem demokratik të drejtësisë

E diele, 29.12.2019, 01:33 PM


Blerim Latifi:

Nuk është tronditës lajmi që regjimi komunist i Shqipërisë ka dënuar me motive politike një fëmi 16 vjeçar, sepse regjimet staliniste të tilla kanë qenë, terroriste në thelb, të pamëshirshme kundër secilit që u ka dalë pengesë, qoftë ai edhe fëmi. Tronditës është fakti se njeriu që ka marrë vendimin për këtë dënim, edhe pas rënies së komunizmit, ka vazhduar të jetë pjesë e institucioneve demokratike, me dekada të tëra. Madje edhe tani që po i shkruajmë këto fjali. Fjala është për Spartak Brahon. Kjo tregon se paaftësia gati tridhjetë vjeçare e Shqipërisë për të ndërtuar një sistem demokratik të drejtësisë, nuk ka të bëj vetëm me korrupsionin e tranzicionit, por edhe me mungesën e pastrimit të institucioneve nga ish funksionarët e regjimit komunist. Sigurisht, edhe në Kosovë nuk qëndrojmë hiç më mirë!(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora