E marte, 23.04.2024, 09:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Nebi Dragoti: Gratë

E diele, 06.11.2016, 09:23 AM


NEBI DRAGOTI

 

GRATË

 

Poemë

 

Gratë, gratë

të bukurat,

të urtat,

të thjeshtat,

të dashurat,

duarshkathtat,

shqiptarkat,

gratë tona.

 

Gratë, gratë

vetullbiskajë

e trup selvi,

e bel unazë,

të butat, të shtrenjtat,

buzëburbuqet,

syledhatonjset,

nikoqiret tona.

 

Gratë “lanë”

“burrat nën hije”

tek Çajupi vjershëtor,

tek Çajupi satirik

e ngarkuan mbi shpatulla

hallet e shtëpisë:

Ah, “burrave

pika që s’u bie”…

 

Gratë, gratë

sokoleshat

e bëjnë jetën

Bota të qeshet.

Pret Bota

lindje petritash,

lindje sorkadhash,

prej grave pret.

 

Në politikë gratë:

gratë ministre,

deputete gratë,

gratë në ara,

gratë të sinqerta,

gratë serioze,

figura të mbara,

figura të pastra.

 

Grave respekt,

dashuri për gratë,

për gratë urime,

mbarësi në drejtime,

në punë mbarësi.

Gratë pa konflikte:

dialog, mirëkuptim

me gratë, me gratë.

 

Gratë paqësore,

fjalën e kanë dritë;

ooo, fjala e grave,

fjalë e florinjtë,

vend u zë fjala

grave në kuvend,

fjala llamburit,

plot sinqeritet.

 

Gratë janë të punës,

lartësojnë familjen,

si drenusha janë,

si flutura lehtë-lehtë

gushë trëndelinat,

thëllëza në korije,

bletë përmbi lule,

qënia ç’u ka hije…(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora