E marte, 25.06.2024, 01:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë O. Hoxha: Meditim për lirinë

E merkure, 21.12.2011, 07:08 PM


Mustafë O. Hoxha

 

Meditim për lirinë

 

Ne duam lirinë,

e kërkojmë lirinë,

themi se punojmë për liri,

Vallë e dimë ç'është liria?

 

Flasim e përflasim,

shajmë e urojmë,

ag e terr,

Vallë e dimë ç'është liria?

 

Liria është jetë,

na duhet çdo ditë,

në çdo vend e njeri,

Vallë e dimë ç'është liria?

 

Vetëm kur të mbjellim liri,

do të korrim liri,

do të jetojmë lirinë,

Vallë e dimë ç'është liria?

 

Liria do punë,

nuk do përgojime,

ajo është e ndieshme,

si krahët e fluturës,

Vallë e dimë ç'është liria?

 

Liria do njerëz,

njerëzit e bëjnë lirinë,

liria është për njerëz,

por ata që s'kanë liri ,

kanë robëri,Çka janë?....(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora