E shtune, 22.06.2024, 06:03 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Gjithë trojet kanë Vlorë

E diele, 27.11.2011, 08:59 PM


Keze Kozeta Zylo

 

Gjithë trojet kanë Vlorë

 

Brenda ninëzes së syrit, më shfaqet Vlora kuq e zi,

Plaku Ismail Qemali, më hap flamurin me magji,

Më bekon me fjalë Perëndie, më ndez dritën mu në sy,

Ah kjo dritëz Pavarësie, verbon botën për çudi!...

 

Dritë e tij si vetëtimë ka vënë shenjëzat në udhëkryqe,

Aty ku Atdheut tim, i kyçin “planet” në sëndyqe,

Ah këto plane ogurzeza, seç po thuren nga tradhtarë,

Sa dhe Hënën e tmerrojnë, ngjyrë veremi ajo ka marrë…

 

Por s’duron Is Boletini, vjen si shqipe me Flamur,

Prej Kosove i vjen Vlorës, toskë e gegë porsi nur,

Dhe me ngjyrën e Flamurit e skuq detin mes për mes,

Hedh bajlozët si në legjenda, shpirt katran e të pabesë...

 

Dhe atëhere Hëna ndizet, nën ullinjtë si portokalle,

Jep shkëlqimin mbi flamur, labëroshkat hedhin valle,

Ndërsa burrat rëndë, rëndë, Monumentit vënë kurorë,

Pavarësisë i bëjnë roje, se gjithë trojet kanë Vlorë…

 

Manhattan,

25 Nëntor, 2011(Vota: 9 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora