E shtune, 20.07.2024, 11:00 PM (GMT+1)

Kulturë

Kostaq Duka: Vizatime në “Qytetin e erës”

E shtune, 26.11.2011, 06:56 PM


Kostaq Duka

 

Vizatime në “Qytetin e erës”

-Triptik-

 

Nën “pushtimin” gri

 

Prej liqenit

a prej qiellit të plumbtë

u ngjyen rrugët, fasadat e grataçieleve ,

pardesytë e palltot e njerëzve supembledhur

që me erën shkëmbejnë thashetheme pa fund?!

Chicagoja

nën pushtimin gri.

Hijerëndë, më shumë se trishtim

trajtëson frikshëm - madhështi.

 

Një grua…

 

Një grua

nën pallton e zezë,

çapitet si një hije buzë liqenit-det

shkumbëzuar në valë zemërimi……

E vetme,

larg lëvizjes marramendëse,

shuan me liqenin

pikëllimin.

 

Në pritje të dekorit të ri

 

Qyteti i erës

e flaku tej dekorin e blertë.

Degët e pemëve dridhen

si fëmijët jetimë lënë rrugëve.

Njerëzit u hedhin vështrimin me dhëmbshuri,

në pritje të çastit kur ato të mbështillen me mantelin farfuritës të dritave.

 

Chicago, Nëntor 2011(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora