E shtune, 13.07.2024, 11:15 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë O. Hoxha: Njerëzit e mirë

E shtune, 26.11.2011, 05:55 PM


Mustafë O. Hoxha

 

Njerëzit e mirë

 

Kam shumë mall

të takoj

njerëz të mirë

me shpirt dlirë.

 

Njerëzit e mirë

më mbushin

shpresë, gëzim

shpirtin tim.

 

Njerëzit e mirë

rreze mëngjesi

hije e madhe

e përjetësie.

 

Pranë njerëzve

të mirë

edhe fëmijët

ndihen të lirë.

 

Kur më përfshinë

mërzia

njerëzit e mirë

janë terapia.

 

Njerëzit e mirë

janë të mirë.

Janë të mirë

se janë të lirë.

 

Njerëzit e mirë

M’i ka ënda

shpirt të bardhë

kanë brenda.

 

Si janë brenda

Janë kur i shikoj

lum kush

t’i takoj.

 

të gjithë

gëzohemi,

ndihemi të lirë

pranë njerëzve të mirë.

 

Vraponi pas

njerëzve të mirë

nëse doni

të jeni të lirë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora