E enjte, 25.07.2024, 05:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Kamaloni pakurrizor

E merkure, 23.11.2011, 08:00 PM


Liman Zogaj

 

KAMALONI PAKURRIZOR

 

A je Njeri

a hije e djallit.

 

Hyn i krehur në det

del peshkaqen i qartur.

 

Në mes të luleve

hyn si rreze

delë gjarpr me zile.

 

O Zot

Portrete te thyera,

në emer te Atdheut

ia hanë damarët e gjakut.

 

Pakurrizor/ Kamaleon

butaket kurr nuk e masin

hijen e vet vertikalisht

as dillin se shikojn në sy.

 

A se shihni

se Eritrocitet jan ngjite në planete

atje afër diellit

e te bëhën yje për dritën tonë.

 

Në damarët e gjakut

Arbërit ti niset gurrë e re

Se përtej diellit

jeta nuk qenka jetë.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora