E shtune, 20.07.2024, 10:42 PM (GMT+1)

Kulturë

Ilmi Veliu: Kokat ballkanike

E shtune, 26.11.2011, 06:50 PM


Dr.sc. Ilmi VELIU

 

HISTORIA NË POEZI

 

Pasi që u binda se pakëkush  lexon Histori, vendosa që në tëardhmen Historinë ta shkruaj në poezi, duke shpresuar se shqiptarët do të binden ta lexojnë dhe të mësojnë nga e  kaluara e tyre e përgjakëshme e quajtur ,,Histori e Popullit Shqiptar,,

 

KOKA  BALLKANIKE

(Kjo poezi do te jetë si ,,Parathënie,, në librin tim të radhës për Luftërat në  Ballkan)

 

Koka të lindura vetëm në  Ballkan

Për të cilat  kanë thënë, të mençura  janë

Me kesula të bardha  bukur  të mbuluara

Dhe nga Perëndia përherë të uruara.

 

Koka dibrane
Sa shumë koka shqiptare ranë në Ballkan

Me kësula të bardha vjerrur në kallkan

Koka shqiptare  ranë edhe për Stamboll

kokë mbi kokë, deri në Anadoll.

 

Kanë rënë, janë prerë shumë  koka të mira,

me fytyra të pastra, mendime te dëlira

Kanë rënë edhe shumë koka të larta,

Me mendje të kthjellura, e plane te kjarta

 

Ranë edhe shumë  koka greko-persiane

koka ilire edhe  dardane

Koka budalle e Dhimitër Farit

tradhetoi Teutën shkaku i romakut.

 

Ja edhe koka e Ali Pashë Tepelenës

Udhetoi  nga Ballkani, në fund të Edrenës

edhepse trupi i mbeti në Janinë

koka e tij n’Stamboll e kerkoi lirinë.

 

Koka e Titos, Fadilit, Enverit

koka ballkanike, njëlloj si të tjerat,

koka të prishura, të etura për gjak

për të cilat disa ende  derdhin lotë

Kokat të mençura, Ismail. Kadare e Xhelko Maksuti me shokë(Vota: 4 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora