E shtune, 20.07.2024, 10:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Mu në Vlorën e Pavarësisë

E diele, 27.11.2011, 07:29 PM


Përparim Hysi

 

Mu në Vlorën e Pavarësisë

 

Oqeanin do ta thajë,oqeanin do ta pi

Edhe frymën do ta mbaj,mu atje,në Shqipëri

Fluturoj si një zgalem,edhe bie si meteor

Mu në qytetin Madem;mu në të bukurën Vlorë!

 

Mu në Vlorën e Falmurit;mu në Vlorë të Mëvetësisë

Zë i puth dorën Buririt;ISMAIL  QEMAL  KRENARISË

Do puth Luigj e do puth Is;një nga një në monument

Ata: Balli i Shqipërisë!Ata:heronj  për jetë!

 

Shqipëria-shtet më vete dhe,për pak,mbushet një shekull

Po unë pse s'jam në vete?Pse një plagë më rri e rrjedhur?

Shqipërinë e bënë copa;me atë lozën "arushë"

Fajin më shumë Evropë--bota;mua ky "faj" inat më mbush.

 

Pse na ndatë ju në copa?Nga shqiptarët kush ka frikë?

Në alarm kot bota(një bashkim përbën "rrezik?!!!"

Rrezikzeza-profani;pjellë mëndjesh krejt të mykura

Ky vëndim qe krejt i zi;një gjykim që ka veç dimra.

 

Mbetë Kosova nën Sërbinë;mbetën jashtë gjithë ato troje

E copëtuan  Shqipërinë;Evropë-botë,thirrjen dëgjoje!

Dhe na shpikin"marifete"( se kështu mushka do drutë)

Ne një gjuhë dhe dy shtete( jo:nuk është mendim i urtë!)

 

Është një mur që u ngrit kot;është një mur si aksident!

Gjykimkthiellët Evropë-Botë:-Pse mos jemi veç një shtet?

Gjermania u bashkua;u bashkua dhe Vietnami

Bota hiç s'u rrezikua( rrezik sjellka veç  shqiptari?!!!)

 

Mot është 100-vjetori;unë shpresoj do vijë bashkimi

100-vjet veç gjak rrodhi,po për ne,i huaj nënështrimi

Kur të jemi veç një shtet,do të jemi më të lirë

Një poet zë brohoret:-Botë-Evropë! E bëtë mirë!

 

27 nëntor 2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora