E shtune, 20.07.2024, 09:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: At Nëntor Lavdije

E diele, 27.11.2011, 08:46 PM


Neki LULAJ

 

AT NËNTOR LAVDIJE

(Kushtuar 28 Nëntorit 1912 në Vlorë)

 

Sot para 99 vitësh

Boletini zhurmonte në festë

Ne përgaditje për pritje..

Lupsat e ndritshme kriastalore

Fatoset e pa gjynjëzuar

Kombit donin ti benin nderë

Për çka moti ishin betuar

 

E shenjët ishte devja urtake

Qe i qante valët mbi shkretëtirë

Detit të trazuar

Me shkrumbin çerep

Mbi buzët e plasaritura,

të burrave nga etja për…

Një datë të historisë

Shtigjeve të mëvetësisë.

 

Shtegtarët shpirt ndezur

mbërrijnë

Pa lodhje nga shtegtimi

shenjëtake

Drejtë Vlorës mendjët

e ndritura

U këthyen

Vora fton Boletinin

Kosovën,Iliridën,Tetovën,

Çamërin, Bujanovcin,Ulqinin e

Tivarin,Plavë e Guci,

e tërë shqiptarinë

Në Dasëm,në inagurim.

 

Ne aktin e shpallës së

Betimit kombtar

 

Shekulli i përgjumur

Kthjellët

Vlora nikoqire

Pret burrat e kombit

Lut Zotin

të kalojnë lehtë

Shtigjeve plotë kurtha

Langojë e xhakojë

Plot prita.

 

Boletini shkrinë borën

Thanë kënetat

ulë lumenjët

Ndërton vige e urat

Hap shtigjet

Shpartallon kafaze e pritat

Dhe Vlorës i dërgon

Mbeshtetje e përgëzimet….!

 

Marigoja qendisë flamurin

Në gjerëgjef me duart njomake

shqipën e Pavarësisë

E bota okupohët

Me lajme e telegrame

Të zografisura

Me vendim

Se me 28 Nëntor të vitit 1912

Shqipëria e Shpalli me vendim

aktin e mevëhtësisë.

 

Ismail Qemajli

Mendje e ndritur

Lexoi aktin  sublim

Atdheu i shqipeve është Kombi

Shqipëria në Vlorë shpalli

Pavarësisë ….

 

Burrat e mundimeve,të mëdha

Dhe të rrugëtimeve të gjata

Isa Boletimi me bashkëluftetarë

Ecën mbi shtiza , harqe e kurtha

Mbi teha shpatash kaptuan

Karvani i gjatë..

Arrijnë ne Vlorën historike

Ne gjunjë ,i bejnë nderë

Dhe e puthën shqipën

Flamurin  kombëtar.

 

Duke i uruar  Shtetit të Ri

Skënderbeut ti ngrisin

nam

Kurrë nuk fikën

Nuk venitën

qiritë e ndezur

Shqipëtar…(Vota: 10 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora