E shtune, 22.06.2024, 02:38 PM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Shqipja i jep gjak flamurit

E diele, 27.11.2011, 08:58 PM


Liman Zogaj

 

SHQIPJA  I  JEP  GJAKË  FLAMURIT

 

28 NËNTOR

Herë  dasmë e përgjakur

Herë  vdekje me gjak

Herë  toka plotë varre

Herë  rilindin prapë.

 

Herë Meteorë

Në urnat e gozhduara

Herë me krushq

Të vrarë në udhë

Herë me Nuse të plagosura

Herë  Shqipe në Flamur.

 

Kur Shpata e Skenderbeut

Vringëllonte

Dridhej edhe Nata

Nga krismat e Shotës e Azemit

U shprushë dhe shtërngata.

 

Adem Jashaar i qonë  za

Fehmiut edhe Xhevës

Mos mi ndalni Krismat

Dhe përtej Preshevës.

 

Vullkan i pa shuar

Në zemër të Ilirisë

Gurrë e pa shterrur

Nga gjaku i Çamërisë.

 

Ismet Jashari ,Habibi,Afrimi...

Nuk kan  ra në  gjumë

Por gjaku ju bë gurrë

E gurra  ju bë lumë.

 

O Nëntor i Dritës

kam Urim për ty

mblidhë  krahët e coptuara

ta bëjmë:Shqipërin-Shqipëri.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora