E hene, 15.04.2024, 04:19 PM (GMT+1)

Mendime

Faik Krasniqi: Gezuar Viti i Ri

E merkure, 30.12.2009, 08:04 PM


Gezuar Viti i Ri

Nga Faik Krasniqi

Ne vitin 2009 u shenuan dy ngjarje historike jo vetem per Shqiperine, por edhe per mbare kombin shqiptar.
Hyrja e Shqiperise ne Nato dhe ndertimi i Autostrades Durres-Morine,ishin dy ngjarje historike per mbare kombin.Por,perplasjet e fundit mes PD-se dhe PS-se , dhe gjuha e ashper qe po perdoret mes ketyre dy partive,kane zbehur imazhin e Shqiperise ku filimisht  dukej se po shkonte ne rruge te mbare  drejt Bashkimit Evropian.Keto perplasje i bejne dem jo vetem  Shqiperise ,por edhe mbare kombit shqiptar.
Ne Kosove nese eshte ruajtur stabiliteti politik,nuk mund ta fshehim krizen e koalicionit qeverises ,qe per pak u kthye ne nje drame kombetare.Eshte normale te permenden sukseset ,por eshte hipokrizi te fshehen deshtimet ,te mohohen gabimet ,dhe te mos permenden sfidat.
Nese i mbajtem zgjedhjet e para ne Republiken e Kosoves,s'ka se si te mos jemi vetekritike per vjedhjen e votave.
Ndoshta mund te mburremi qe jemi anetaresuar ne Banken Boterore dhe ne Fondin Monetar Nderkombetar,por cfare mund te themi per projektet tona per te terhequr investimet.Keto te fundit sivjet shenuan renie dhe ky fakt nuk mund te mohohet.
Dhe,per mediat,me mire mos te flasim fare.
Shqiptaret ne Maqedoni vazhdojne akoma te diskriminohen nga maqedonasit.Perdorimi i gjuhes shqipe dhe flamuri kombetar vazhdon ende te jete i ndaluar per shqiptaret.Punesimi i shqiptareve neper institucionet shteterore vazhdon te mbetet akoma ne shifra te uleta.
Enciklopedia maqedonase kunder shqiptareve karakterizon poashtu nje ngjarje jo aq te hijshme , qe zemeroje shqiptaret ne pergjithesi.Ketu s'mund te le pa permendur edhe percarjet mes partive politike shqiptare atje,qe padyshim keto percarje po shkojne vetem ne dem te shqiptareve.
Shqiptaret ne Kosoven Lindore jane lene pothuajse ne harrese ,si nga Tirana zyrtare poashtu edhe nga Prishtina zyrtare.Te njejten gje mund te themi edhe per shqiptaret ne Mal te Zi dhe per Camerine.
Mbetem me shprese qe ne vitin 2010 gjerat per mbare kombin shqiptar do te ecin ne binare,dhe babadimri do te na beje nje dhurate te bukur gjate ketij viti me liberalizim te vizave.
Uroje te gjithe shqiptareve nje vit te mbare.
Gezuar Viti i Ri.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora