E shtune, 18.05.2024, 04:14 AM (GMT+1)

Mendime

Neki Lulaj: Evropa e hileve te mëdha

E diele, 27.12.2009, 08:55 PM


Evropa e hileve te mëdha

Nga Neki Lulaj

Qendra e vendosjeve te „drejta „gjegjësisht Parlamenti Evropjan me vendimin e marr me 12 Nëntor 2009 për liberalizimin e vizave për Malin e zi,Maqedoninë dhe Serbinë me „arsyetimin „ qesharak se gjeja i kanë plotësuar të gjitha kushtet me çka u mundësue dhe ndryshimi me kohë i Rregullorës:539/2001 . Të gjithë qytetaret e ketyre tri vendeve qe jan te paisur me pasaporta biometrike nga mesnata e 19 Djetorit kane të drejtë dhe mund të udhëtojne lirisht në të gjitha shtetet e Bashkimit Evropjan.
Parlamenti Evropjajn si edhe herave të tjera edhe kësaj radhe u tregua Nanë për ato vende qe bën Luftërat e përgjakshme, gjenocid shpërngulje me dhunë dhe gjera tjera të tmerrshme .Kurse Njerkë pë ato vende r qe u viktimizuan ne format me barbare që një shekull e me shumë.Katrahurat e egra mbi shqiptaret e pafajshem dhe shpërnguljet e përdhunshme nga trojet e veta etnike dardane nuk jane të viteve të fundit por ato datojnë qe një shekull e më shumë qe nga viti 1878 .ne Sanxhak dhe rrethinen e Nishit janë djegur mbi 800 fshatra shqiptare – plaqkitjen dhe vrasjet e njërezve te pa fajshme nga pushteti hegjemonist serb. – Debimet e shqiptareve nga Kosova,Maqedonija ,Plava –Gucija Sanxhaku Presheva Medvegja dhe Bujanovci dhe dergimi i tyre detyrimor për në Turqi-Anadoll dhe vendet e treta ku sot vetëm ne Turqi dihen se jane mbi 8 milion shqiptar. Pra ?.A thua u be një ndarje e qellimshme ?. E pa drejtë dhe shumë e dhembshme,duke u anashkalua ose harrue qellimisht si Shqipërija, Kosova dhe Bosnja.
Kosova dhe Bosnja ishin viktimat e pa mëshirshme të gjenocidit sebosllav dhe luftrave te fundit ,me një bilanc tragjik mbi 250.000 viktima të shkaktuara ne trojet jo serben nga vetë hegjemonija e egër dhe vrastare serbe në–Kroaci,Bosnje dhe Kosovë .Kurse Kosova ne veqanti pati mbi 10.344 të vrarë dhe të zhdukur .Ndërsa vetëm gjatë viteve 1998/99 në Kosovë janë evidentuar 20.000 raste të femrave te dhunuara por, ky numër fatkeqësisht është edhe shumë më i madh sepse ka shumë raste te tjera të pa dendoncuara të cilat fshehen dhe dergjën ndrydhën ne heshtje si ndryshku ne shi dhe si i plagosuri ne shpellën e errët pa dritë pa dalje dhe pa shpresë për bnjë jetë normale.?.
Shifet qartë se u favorizuan vendet nacionaliste të cilat akoma nuk kanë dal nga errësira shekullore e urejtjeve ndërnacionale dhe nder njërëzore , u favorizuan eksteremistet dhe fashistet të cilë t i kane akoma duart e lagura me gjakun e njomë të fëmijëve shqipëtar viktimave qe i shkaktuan vite me parë ne Kosovë e gjetiu .–U favorizuan ata qe per çdo ditë therrasin luftë konflikte dhe gjakderdhje , u favorizuan ata qe nuk nuk i thirrën logjikës se shëndosh për të kërkuar falje për krimet e bëra , ata ishin janë dhe do te ngelën kriminel të pa shpirt .të ketij fund shekulli,,u favorizuan , ata qe nuk kane kulturë te jetojne me popujt dhe qytetaret e vendeve dhe nacionaliteteve te tjera të kulturuar.dhe qytetruar, ,u favorizuan ata të cilët edhe Evropës i shpallën luftë dhe e etiketuan me epite dhe fjalë fyerse dhe shprehje te ulta qe i kan ne fjaloret e tyre primitiv.
Sërbija e qmendur e cilësuar shumë herë si Kasapi i Ballkanit e cila kurrë nuk i ndali palnet e saja hegjemoniste e ultranacionaliste dhe shoveniste të gjitha luftërat qe i bëri si ne Slloveni,–Kroaci, Bosnje dhe_Kosovë në të gjitha luftërat doli humbëse dhe pa as një fitore por vetëm duke shkaktu viktima ne njerëz dhe duke u përpjekur që çdo vend ta shënderroi ne një kartë të djegur ate e arrrijti por u këthye humbëse e turperuar dhe kokë ulur.
Shumë herë kemi lexuar dhe degjuar lajme kurajuese të dala nga zyret e Parlamentit Evropjan se për Serbinë nuk do të këtë Liberalizim të vizave pa plotësimein e kushteve:a)Pa dorëzimin para tribunalit të Hagës shumë të kërkuarin për gjenocid dhe krime lufte ne Bosnje Gjeneralin famëkeq Ratko Mlladiq .si dhe pa dorëzimin e krimineleve të tjerë për krime lufte para drejtësisë. b) Pa dhenjen e përgjegjësive penale për te gjithë ata qe shkaktuan luftën ne Kosovë c)Pa njohjën e Republikës se Kosovës te njohur gjërë me tani nga 64 shtete të botës.
Per pimitivizmin dhe hegjemonin e tyre , planet e errëta për shfarosjën e shqiptareve mund te shkruhet dhe te flitet gjatë e gjerë e di qe nuk mjaftojnë qindra Enciklopedi në të cilat do të përblidhën krimet e tyre monstruoze. .Por as Mali i zi e as Maqedonija karrshi shqiptareve historikisht nuk kanë pase ndonjë qendrim me të mirë nga ai i ultranacionalizmit sllav.
Gjendja e shqiptarëve ne Preshevë ,Bujanovc dhe Medvegjë nuk i ndergjegjesoi aspak parlamentaret evropjan , as konfliktet e kohë -paskohëshme te inskenuara dhe te nxitura nga shovenizmi i shkive te karpateve .Provokimet e pa ndërprera në Kufirin shtetror të Kosovës, dhe instalimi i strukturave te mashtruara paralele nga nacionalistet dhe ultrashovenistet e beligradit per te kriju gjendje te pa qendrueshme ne Republikën e Kosovës dhe nëpër pjesët e ndryeshme ku jetojnë minoritetet serbe janë të pa kuptueshme dhe te pa pranueshme. Ne nga diaspora i gjykojmë këto lëvizje dhe veprime te tyre si ndërhyrje të drejtpërdrejtë ne punët e brendshme te një shteti , andaj edhe terhjekim verëjtjen qe mos te tolerohen gjatë keto veprime skandaloze të strukturave paralele sepse veprimet e tyre le qe bien ndesh me Kushtetuten e një vendi por cenojn sovranitetin e një shteti.-Keto duhet të stopohën me kohë dhe pa as një kusht per ndryshe ata qe nxihen ne kryerjen e ketyre akteve vandale te përgjigjen para drejtësisë kosovare.
Edhe Maqedonija përpiqet me çdo kusht ti fsheh ne heshtje problemet qe i ka me shqiptaret .Provokim deri ne qmenduri dhe fyerje per shqiptaret ishte botimi I Enciklopedisë së përgjitheshme ne prill te vitit 2009 nga shtëpija botuese –„MI-AN“nen redaktimin e , njëfarë publicistit Jovan Pavllovski ku ky fare akademiku psihopat dhe i sëmure bie ndesh me faketet e gjalla duke u përpjekur qe ta shtermberoi historine me shpifje e trillime figurës Legjendare te Shqiptareve te ja nderroi eterin nga Gjergj –ne Gjorgjia-fjala eshte per Gjergj Kastriotin.-Pastaj përpiqet ti fyej figurat e tjera historike si Isa Boletinin,Bajram Currrin, Hasan Prishtinën gjeja se me 12 gusht te vitit 1912 paskan hyre në Shkup pa u penguar nga askush dhe paskan plaqkitur qytetin e Shkupit...Ndersa per Nënë Terezen shkruan se është vllehe.Vazhdon te trilloi se Pellazget paskan ardhur ne Ballkan nga Kreta ,Sicilija ,Italija e jugut dhe Etruria.
Ketu kam shkoqitur vetem ca te dhena nga te dhenat e shumta te kesaj Enciklopedije fashizoide dhe shtrembërimet historike qe ja ben ky popullit shqiptar,ky sherbetor serbo-rus.
Skandaloze ështe se Telivizioni shtetror është tërësisht maqedonas.,pastaj mesimi i gjuhes maqedone për fëmijet shqiptar është detyrimor qe nga klasa e parë e shkollës fillore.Ne pasaportat e reja biometrike ndryshe nga pasaportat e me parshme ekzistuese nuk përcaktohet kombësia dhe te gjithë konsiderohen si maqedonas,epitet aspak i pëlqyeshem për shqiptaret te cilët janë etni shtetformuese ne ketë vend.Pastaj qeshtje kontestuese e emrit jep shume gjera per tu dëshirua për këtë shtet.
Pastaj lobimi i pa nderprerë i ministrit të jashtëm të Serbisë –se bashku me vëllain e vogël Kryetarin e Partise Socialiste te Shqiprise, te sëmurin e rrugëve dhe shesheve të Shqipërisë qe gervallet si g… njëfarë Edvin Ramen, për pengimin e liberalizimit të vizave për shqiptaret e Shqiperisë ,e kjo nuk është për tu hatruar e as per tu quditur ne asnjerin ngase i pari është një sllav me zemër katran nga Beligradi kurse ky i dyti është origjinal grek por qe fatkeqesisht flet shqip.
Ketu jep me kuptue lojalitetin e njerëzve që punojnë në Parlamentin Evropjan ,të cilet bien ndesh me deklaratat dhe fjalët e veta,ketu shifet qarte se lubija e vjetër me emrin Sërbi po lozë me parlamentin Evrojan si maceja me miun e ngordhur.dhe djallin me lëkuren e „engjullit po favorizohen Nuk di se si do të gjykojne gjeneratat e reja këto lojra te parlamentareve ne vitet e ardhshme.!. Besoi se edhe ata do të turperohen me këto vendime të „demokracisë evropjane“ dhe vendimet e tyre do ti shiqojne me skepticizem njashtu siq shprehen edhe qytetaret e Evropës me një buzëqeshje cenike dhe me këtë vendim qesharak qe edhe keto tri shtete te ulën ne Sofren e madhe te quajtur Shengen..
Atëher lindë pyetja :Çka na mbetet ne shqiptareve? .Një qe është e pa shmangshme dhe shumë e deshirueshme per te gjithe shqiptaret ëndërr e deshiruar ndër shekuj , është Bashkimi i trojeve shqiptare e atëhere kam shpresë se do ta ndërgjegjesojmë Evropën që ateherë te forcuar ne një shtet ndoshta do të vijme edhe ne ne shprehje për liberalizimin e vizave dhe shumë padrejtësi te bëra gjatë shekujve do të korrigjohen.


(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora