E marte, 25.06.2024, 12:35 AM (GMT+1)

Mendime

Sotir Malësheva: Ç’më ka çuditur njëfarë Blerina Gjoka!

E diele, 27.12.2009, 07:02 PM


Ç’më ka çuditur njëfarë Blerina Gjoka!

Nga Sotir Malësheva

Po ta shohësh holl-hollë, ajo nuk është blerinë (ngaqë nuk bleron), sepse ka ndryshk në tru... Dhe e dini çfarë ndryshku ka? Atë të luftës së klasave të komunizmit. Na flet për “bijt e baballarëve” e nuk na flet për “baballarët” vetë, si për shembull, sekretarin e partisë Sali Berisha, i cili u priste szudenteve thonjtë e studentëve basetat. Po, meqë e pata fjalën te lufta e klsave, ç’bënte PPSH-ja që e shanë kjo Blerina Gjoka? Dënonte me internime apo burgime, i linte punëtorë tërë jetë, nuk u jepte shkollë, nuk i lejonte të zgjidheshin  as në organizatat shoqërore, si fjala vjen: në Bashkimet Profesionale, ato të BRPSH-ës etj. Edhe Blerina tëpkë si ata të PPSH-ës që kjo na i shanë... Pikë e zezë, moj Blerinë! Po ti s’paske asnjë ndryshim prej atyre, moj e uruar! Pa më thuaj, kush nuk ka dalë nga PPSH-ja veç të burgosurve politikë e të internuarve po për politikë? Apo ata që do ti mund të ndryshojnë e të bëhen “demokratë” e ata që s’do ti nuk u bëkan dot... Ç’na çudite!


(Vota: 2 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora