E merkure, 24.07.2024, 04:16 AM (GMT+1)

Mendime

Kalosh Çeliku: K?rc?nime anonime

E shtune, 19.12.2009, 10:59 PM


KALOSH ÇELIKU

 

K?RCNIME ANONIME

(Ose: p?r sa t? vishet me t? zeza dhe qaj N?na ime

 m? mir? le t? qaj? n?na e tyre)

 

        Im At?, shpeshher? ma p?rs?riste nj? fjali artistike rreth zjarrit q? ndizej me flak? drejt? oxhakut, n? Katund: p?r sa t? vishet me t? zeza dhe qaj n?na ime mbi varr, m? mir? le t? qaj? n?na e atij...

        Dhe, un? i biri i tij pas kaq vitesh n? pleq?ri, erdhi koha q? m? n? fund t? pajtohem me th?nien e t’im Ati. Nuk e luante topi. Im At?, kishte pasur t? drejt?. Shkaku se: gjat? jet?s sime me pen? n? dor?, disa dumdum? q? m? ishin shtier si miq, dol?n kund?r meje sa her? q? i blente Qoft?largu nj? torb? taxhi. Merreni me mend, “miqt?” q? un? i kisha p?rkrahur, i kisha ngritur m? k?mb?, i mbaja gjall? n? jet?, erdhi koha q? t? dalin kund?r meje publikisht me theshetheme n? mjetet e informacionit. Edhe k?shilla m? jepnin se, si duhet t? sillem n? let?rsi, eci n? jet?. Ndonj?ri, edhe si duhet t? shkruaj n? gazet?. Libra. Mjetet e informacionit. P?rm?tep?r, nj?ri m? i z?shmi, m? trimi n?p?r mb?ledhje t? ndryshme dhe takime kulturore, haptas deklaronte, m? shtiheshte si “mik”  se, ?sht? rritur n? bankat shkoll?s fillore me librat e mi p?r f?mij?. Fatkeqsisht, sot e shoh se ai nuk i paska kuptuar librat e mi p?r f?mij?, q? n? at? koh? ia ka dh?n? m?suesja si dhurat?. Tjetri: edhe t? m? k?rcnohet nj? dit?: “dhe per fund kjo qe ti ke zgjedhur ket menyr per te shkruar ne ket web faqe eshte karta jote e vetme, se sa per shkrimtar a poet te gjith e din sa i zoti je.kam edhe disa pyetje tjera per ju por ata jan pak me personale dhe do ti pyes nese do vazhdosh te sharrosh keshu sic ja ke nisur keto kohet e fundit(ose me sakte keto dy tre dekadat e fundit)”.

         E un? si shkrimtar, moti jam m?suar me k?to sharje banale n? mjetet e informacionit. K?rcnime anonime. Telefonata primitive pasmenate. Nuk jam m?suar me l?vdata, jet? dumdum?sh n? kurriz t? popullit. E p?rçudi,  nga cil?t m? vijn? k?to k?rcnime, nga “miqt?” e mi, q? un? ua kisha hapur dyert e jet?s krah m? krah, i kisha marr? n? mbrojte, i kisha m?suar si ta p?rdorin lapsin n? sh?rbim t? popullit. E ata, “burrat” e mejdanit, lapsin duan ta shnd?rrojn? n? frik?, plumb kund?r meje si shkrimtar. E them: Lapsi (plumbi) i tyre u b?ft? top! E pres kudo, dhe n? çdo koh?.

         N? jet? e pranoj vet?m nj? luft?: luft?n e arm?s (lapsit) dhe pun?s artistike (aft?sive krijuese). Lufta e shpifjeve pas shpine dhe k?rcnimeve anonime, p?r mua ?sht? luft? e t? dobtit, frikacak?ve. Vazhdimi: e pranoj luft?n e trimave q? m? dalin ball? p?r ball? me laps n? dor? dhe dyluftimin n? fush?n e mejdanit. Frikacak?t nuk i kam njohur deri m? sot dhe nuk do t’i njoh kurr?, as nes?r n? jet?. Shkaku se, posa t? m? shohin me sy, veç u ka r?n? arma (lapsi) nga dora.

         E mira e juaj, si kund?rshtar i juaji, ?sht? t? m? luftoni me mjete demoktatike, e jo me k?rcnime primitive, q? ta mbyll goj?n. E dini pse: un? kurr? nuk jam trembur nga shpifjet dhe k?rcnimet teknefese. P?r mua kan? th?n? çkamos, shpif e k?rcnuar q? n? koh?n e komunizmit. Edhe gjat? ndryshimeve demokratike, haxhuxhe t? shitur nj? torb? taxhi. Po, mua nuk ma ka ndi p?r lehjet e tyre dhe k?rcnimet ham-ham, edhe sot e k?saj dite. E kam kok?n time n? qaf?. Dhe, jo kokat e juaja n?n sjetulla t? shitura shpeshher? edhe pa pare.

          Vite m? von?, e m?sova edhe ngjarjen e k?saj urtie antologjike se, si kishte ardh? im At? deri te ky p?rfundim historik. Koh? e kaluar, mos t? them edhe e harruar, pas Luft?s s? Dyt? Bot?rore. Vite, q? posa kishim dal? plot plag? nga lufta. E t’im Ati, gati p?r çdo nat? i v?nin pusi q? ta vrasin, shkaku se nuk ikte si t? tjer?t me gjith? familje n? Turqi. I kishin paguar tre vet? edhe me franga. Vet?m priteshte ekzekutimi i pabes? dita m? dit?. E ruanin dit?n rrufjan?t. E ruanin nat?n.

        Shenjat e para, heret  i kishte hetuar im At?: posa biente nata mbi livadh, lehnin qent? n? l?m?. E dinte k?t? pabesi nate se, nuk jan? shenja t? mira p?r at? koh? qorre. P?rm?tep?r, edhe at? p?r nj? koh? namqorre, q? posa kishim dal? nga lufta. Koh? e pasigurt?, q? shkoje kot si qeni n? rrush. Vet?m p?r pak franga t? vrisnin, dhe kurr? nuk e dije se kush t? ka vra, nuk zbuloheshte kurr? vras?si. Shkak ky, q? im At? ruheshte dit?n, ruheshte nat?n. E kujtoj edhe sot e k?saj dite nj? th?nie tjet?r t? atij urtaku: ec dy-tri hapa rrug?s dhe ktheu, shiko kush t? vjen mbrapa shpine! Poashtu, m? kujtohet edhe kur shkonim n? qytet, nuk ktheheshim nat?n t? nj?jt?s rruge. Edhe p?r k?t? fsheht?si, nj? dit? m? rr?feu im At?. Armiku, kurr? nuk duhet ta di se cil?s rruge do t? kthehesh n? sht?pi. Dhe, v?rtet? p?r k?t? kishte pasur t? drejt?. Prandaj, edhe kurr? nuk ra n? prit?. Nuk e vrau dora e pabes? e armikut. Vdiq vet? nj? dit? n? shtrat, n? mesin e familjes nga dora e Zotit.

         Fat i t’im Ati, q? grat? si gra gjithmon? i kan? bartur fjal?t goj? m? goj?. Grat? si grat? m?, e hapin k?t? fsheht?si edhe para n?n?s time gjat? nj? dasme, pa e ditur se ajo ?sht? gruaja e tim Ati. E populli thot?: tre vet? e mbajn? nj? fsheht?si, n?se dy nga ata jan? t? vdekur. N?na, pas dasme vjen n? sht?pi dhe gjith? k?t? histori ia rr?fen t’im Ati fjal? p?r fjal?.

        Im At?, tashti kur e pa se sa ?sht? sahati, p?rpara se ata t’i v?n? pusi,  u z? pusi vet? i pari n? fund t? livadhit. Vras?sit pas darke vijn? t’i v?n? pusi t’im Ati. P?rçudi t? tyre, bin? n? prit? t? tim Ati, dhe vriten pa asnj?far? m?shire si qen? n? rrug?, te Livadhi i Xha Nefruzit, rr?z? Çuk?s.

        Dhe, un? i biri i tij, pas kaq viteve u detyrova t? p?rdor metod?n e t’im Ati: p?r sa t? vishet me t? zeza dhe qaj n?na ime, m? mir? le t? qaj? n?na e tyre. I kam shp?rblyer me: Nj? munit? heshtje armiqt? e mi q? m? v?nin pusi nat?n pas darke.

        Im At? kishte pasur t? drejt? si burr? i pushk?s, fjal?s... Dhe, bes?s: p?r sa t? vishet me t? zeza dhe qaj n?na ime, m? mir? le t? qaj? n?na e tyre... (Vota: 18 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora