E premte, 24.05.2024, 11:17 AM (GMT+1)

Mendime

Kalosh Çeliku: Nusja me pashterk? t? kuqe q? nuk e zbrit?m nga koçia

E marte, 29.12.2009, 08:56 PM


KALOSH ÇELIKU

N? vend t? urimit t? festave t? fundvitit:
Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2010!...

NUSJA ME PASHTERK? T? KUQE
 Q? NUK E ZBRIT?M NGA KOÇIA

     Gjith? jet?n je fshehur n? dimi t? grave. E n? realitet me “veprat” e tua sakate t? kemi pasur kudo, na je ngat?rruar n?p?r k?mb?. Asgj? nuk ke b?r? p?r arsimin dhe kultur?n shqiptare. P?rm?tep?r, n? em?r t? tyre s? paku t’i jepje dikujt nj? kafe. Veten e ke shitur n? Vet?sh?rbim p?r nj? torb? taxhi. Dhe, sa her? q? ta kan? b?r? me gisht pronar?t, je nd?rsyer me t? katra kund?r personaliteteve publike. Edhe m? keq: ke lindur k?lysh dhe do t? cofish nj? dit? qen me zgjebe.
         Edhe kjo ?sht? pun? “artistike”. Nuk kam asgj? kund?r, bile edhe paguhet shum? mir? n? k?t? Shtet “demokratik”. E sidomos, kur u nd?rsehesh pas shpine intelektual?ve shqiptar?. Personaliteteve tona, q? nuk e kan? shitur veten p?r nj? asht shp?rblim. Kurr? nuk ke pasur probleme sociale n? jet?. F?mij?t pa buk? t’i v?sh n? gjum?. T? nes?rmen, pa libra t’i d?rgosh n? shkoll?. E ke pasur grazhdin plot me taxhi. Edhe torb?n e mbushur me gryk? p?rqafe. Arsye, q? ti ua jep hakun kund?rshtar?ve: ua nd?rsen k?lysh?t me zgjebe, q? nuk kan? t? han? as edhe buk?. Brek? n? byth?. Mjeran?t, q? lehin rrug?ve me nj? asht n? goj? shp?rblim. Bishtin e fusin n?n k?mb?. Gjuh?n e kan? nxjerr? jasht? dy p?ll?mb? nga vapa. Jarg?t u shkojn? çurg para dyerve t? hallkut, “v?llez?rve”. P?rm?keq, i keni harruar rilindasit tan? se ishin bejler?. Burra t? pushk?s, bes?s dhe pen?s. E shkrin? gjith? pasurin? e tyre p?r arsimin e kultur?n shqiptare. Atdheun, kur ishte n? rrezik. Çfar? pasurie do t? shkrini ju o trusakat?, p?rveçse kontinier?ve t? b?rllokut n? rrug?. Grazhdin ku e keni futur kok?n dhe i keni ngritur byth?t pa brek? n? hava. Asgj?. Asgj? nuk keni n? em?r t? juaj personal, mos e teproj shum? n? k?t? shkrim, as edhe brek? n? byth?.
         Eh “miku” im qen me zgjebe! E di se, un? edhe e kam çmuar profesionin t?nd t? p?rzgjedhur n? jet??! Besnik?rin? t?nde ndaj pronar?ve t? Sht?pis? Publike. Flijimet e tua “artistike” n?p?r Vt?sh?rbime t? “v?llaz?rim - bashkimit”. Edhe m? tep?r do ta çmoja, po t? ishe n? sh?rbim t? popullit dhe Shtetit shqiptar. Fatkeqsisht, ti kurr? nuk ke qen? n? sh?rbim t? popullit dhe Shtetit shqiptar. Gjith? jet?n e ke shitur veten shum? lir? p?rpara Vet?sh?rbimeve t? “v?llaz?rim – bashkimit”, t? mos them: pa pare.
         E di, edhe pse nuk del si burrat n? fush?n e mejdanit, nxjerrish lapsin nga brezi, po fshihesh n? dimi t? grave. Gjith? jet?n me shkarravina anonime arn? mbi arn?. Shpifje. E k?rc?nime. Shkaku se: asgj? nuk ke b?r? t? haj?rt n? jet?. Populli thot?: E hedh gurin dhe e fsheh dor?n. Nat? e dit? n? pusi pas porte duke na i nd?rsyer k?lysh?t me zgjebe edhe p?r nj? asht shp?rblim. Frik? kam se, nj? dit? do t? t? shoh edhe me pashterk? t? kuqe. Shami kuqezi me oja mbi kok?. Ferexhe t? zez? deri n? fund t? k?mb?ve. E di ti fort? mir? se, çka do t? thot? p?r mua Nusja me pashterk? t? kuqe. E kam kudo  si personazh letrar andej – k?ndej n?p?r librat e mi q? rrin? kok? m? kok? n? bibliotek?. Kopilat e saj, q? n? koh?n e “art?” komuniste na i lenin para dere, te pragu i sht?pis?. Edhe n? koh?n e soçme “demokratike” na i l?n? para dere lyrek? me nga nj? biberon n? goj?. Vall?, kurr? nuk t? ka shkuar mendja se, mu ti mund t? jesh ajo Nuse me pashterk? t? kuqe?!
         Nusja me pashterk? t? kuqe n? komuniz?m, edhe n? koh?n e soçme n? “demokraci” n? ball? t? partive tona politike, q? shumica i jan? turrur dhe i turren p?rmbrapa se: i ka mashtruar me bukuri. Edhe, na e ka b?r? me sy pas perdeve t? dritareve t? vog?la t? haleve n? Katund. Shami t? kuqe. E kemi marr? nuse me shkus?. Krushq e koçi t? mbuluar me qilima t? q?ndisur me k?mb? arushe. K?ng?n e njohur t? dasmave tona shqiptare:

                  Hajdeni bini djemt? e Shal?s
                  P?rmes Sarajeve t? Pash?s!...

Ose, Xha Habibi para koçis? me flamur n? dor?:

                 Haj – haaaj, kasolla me kasht?
                 Sot nj? jav? nja pesa - gjasht?!...

        Nat?n e Madhe, kur kemi hyr? dh?nd?r n? od?, ia kemi hequr shamin?, gati na ka r?n? t? fik?t kur e kemi par? se na e kan? nd?rruar nusen. Cuc? tjet?r na kan? nxjerr? pas perdeve n? dritare, e cuc? tjet?r na kan? futur n? koçi si nuse.      
        P?rçudi, pasi e kemi rr?zuar n? shtrat… Ose: ia kemi ngritur k?mb?t n? hava n?p?r err?sir?, na ka dal? kurv?…
        Dhe, t? nes?rmen i jemi ankuar Xha Habibit: pse bre burr? me k?ng?, pushk? e gjith? ata krushq na e fute k?t? nuse - shtrig? n? Sht?pi?! Plaku me mustaqet vesh m? vesh, pasi buz?qeshi na u p?rgjigj? me ironi: Vallahi - bilahi, ç’k?t? pun? nuk e kam ditur, se po ta dija n? mes t? udh?s do ta zbrisja me gjith? krushka nga koçia…


(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora