E diele, 28.02.2021, 11:11 PM (GMT)

Shuhet Big Luciano

Pas një karriere të shkëlqyer 46-vjeçare, shuhet tenori i madh Luçano Pavaroti. Vetëm dje, vdekja i dha fund karrierës së 71-vjeçarit. "Një jetë me muzikën është e shpenzuar mirë". Teksa publikonte të dhënat e shitjeve të biletave, menaxheri i ri...

BE, Amerika dhe politikat e reja emigratore

Dhe pse Shqipëria përbën ndër rastet më të vecanta të emigracionit për frymë të popullsisë, sërishmi ky fenomen nuk përbën një risi as për shqiptarët dhe as për shumë vende të tjera në mbarë globin. Bile edhe ato vende që deri dje ishin emigranteksportues dhe sot kanë ndryshuar kah, sërishmi nuk mund të lënë pa përmendur ndihmën ekonomike që kanë dhënë emigrantët e tyre...

Vjeshta e sulmeve kundër Kadaresë

Në formimin tonë historik ekziston një element deduktiv, që i sheh shkrimtarët si njerëz me kontribut të madh në ngjarjet shqiptare përgjatë shekujve. Por marrëdhënia që kombi, shoqëria apo qeveritë shqiptare kanë krijuar me shkrimtarët shqiptarë, në shumë raste, ka pasur në thelb mosmirënjohjen ndaj shkrimtarëve dhe veprës së tyre. Mjafton të kujtojmë Frang Bardhin, i cili shkruan në relacionet...

Të guxosh pavarësinë

Një nga shprehjet popullore të serbëve, e një shkrimtari beogradas, se Serbia ka humbur në paqe, atë që fitonte në luftë, është perifrazuar në këtë mënyrë nga historiani berlinez për Evropën Juglindore, Holm Sundhaussen: Në shekullin e 20, Serbia ka humbur përmes luftërave, atë që...

Fundi i udhëkryqit

Po bëhet përherë e më e vështirë për t'u kuptuar se përse nevojiten negociatat shtesë prej 120 ditësh. Raundi i parë i tyre u zhvillua në 30 gusht dhe sërish nuk ofroi asnjë zhvillim që do të nënkuptonte fillimin e gjetjes së zgjidhjes përfundimtare, që do t'i kënaqte palët e përfshira. Protagonistët...

Kosova vlerësohet me çmim nga Çamëria

Mbrëmja e së dielës mbushi me fishekzjarrë një copë qielli mbi Sarandë. Midis detit dhe qiellit, mes skenës dhe spektatorit u krijua një përzierje ngjyrash, dritash, ritmesh, melodish, lëvizjesh, emocionesh. Ishte Ansambli i Fierit ai që dha...

Përshpirtëria eukaristike te Nëna Tereze

Nga Don Kolë Gjergji - E lumtura Nëna Terezë është bërë simbol i bamirësisë në botë. Veprimtaria e saj e pakursyer ndaj të varvfërve ndër më të varfër, ndaj më të mjerëve nëpër rrugët e Kalkutës, ka mahnitur mbarë njerëzimin. Vallë, prej nga buron ajo forcë e saj për një veprimtari kaq të madhe? Pa mëdyshje...

Kur popullin e shkel fataliteti dhe shtetarët kalërojnë mbi pegas

Nga Albert Vataj - Nëse vërtetë e gjithë përgjegjësia e kufizimeve të gjata të energjisë elektrike dhe ujit të pijshëm duhet ta mbajë perëndia, atëherë këto shtetarë duhet ta ndajnë, nëse taksat duhet t’ia japim perëndisë, apo të vazhdojë t’i mbajë...

Liliana Cavolli: Muzika është dashuria ime

Liliana Cavolli u shqua si artiste e rrallë, e cila pushtoi majat e muzikës zbavitëse, por shkëlqeu edhe në zhanre të tjera. Liliana u lind në Prizren më 5 maj të vitit 1942 nga nënë Miseretja-aktore dhe këngëtare dhe babai Isak Cavolli ...

Folklori çam perla mes këngëve dhe valleve në festivalin mbar kombëtar

Për 3 orë e gjysmë sarandjotët kanë ndjekur mbrëmjen e së premtes Festivalin e Parë të Këngës dhe Valles për Çamërinë. Konkurruan gjashtë grupe: Grupi Folklorik i Markatit, grupi “ Thesprotia – Çamëria ” Vlorë, grupi “ Zëri i Bilbilit ”, Grupi çam i Rrogozhinës, shoqata polifonike shqiptare grupi “ Bashkimi ” i...

Një gonxhe në festivalin e feve

Atëherë ajo ishte thjesht Gonxhe. Një ditë do të ishte nëna e të gjithëve, një shenjtore mëshirëplotë, në të gjallë e pas vdekjes. "Kur Nënë Tereza ishte Gonxhe", është filmi më i ri i dokumentar i regjisorit Ylli Pepo. Një film që përfaqëson Shqipërinë në Festivalin e Filmit mbi religjonet në Trento...

Albana Temali: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Ferdinand Bjanku

Ferdinand Bjanku "figlio d'arte", prej mëse 15 vitesh ka lëne vendlindjen e tij, Shkodrën ku u formua si muzikant dhe është vendosur në kryeqytetin e Italise, në Romë ku vazhdon aktivitetin e tij artistik. Si instrumentist, kompozitor e kantautor e si trashëgues i traditës së interpretimit të këngës popullore, prej vitesh ai ka sjellë me sukses në skenat italiane pjesë të muzikës e kulturës shqiptare. Që në vitet e para të mbërritjes në Itali është aktivizuar me shoqatat kulturore shqiptaro-italiane...

Ndue Ukaj: Të themelohet çmimi ndërkombëtar "Nëna Tereze"

Ne si komb, në saje të Nënë Terezës mund të jemi shembulli më emblematik për kulturën e dashurisë, për kulturën e paqes, për kulturën e humanizmit. Prandaj, që t'i manifestojmë këto vlera të përjetshme dhe ta ngrehim në piedestalet...

Dilemat tona për Zogun dhe zogjtë

Javën e shkuar dy ngjarje fare mirë mund t’I lidhje me Zogun. Në Shkodër dy veta vranë një të tretë. Ky I fundit donte të blinte një kanarinë – lloj zogu – I cili kushtonte vetëm një euro. Kjo I kushtoi jetën, ndërkohë që tregoi sesa vlen vërtetë jeta...

Dy ekspozita në nderim të Nënë Terezës

Dy ekspozita priten të çelen në Tiranë, në 5 dhe 6 shtator , në kujtim të 10 vjetorit të vdekjes së Nënë Terezës, e cila që kur ndërroi jetë në vitin 1997, në çdo përvjetor të lindjes apo të ikjes së saj, përkujtohet nga mijëra njerëz në të gjithë botën...

Netzer përballë Beckenbauer

Në mbarimin e viteve Gjashtëdhjetë Republika Federale Gjermane (BRD) u lëkund nga ndryshime të mëdha; në vitin 1966 u formua për herë të madhe një qeveri "koalicioni të madh" midis kristiano - demokratëve dhe socialdemokratëve; dy vjet më vonë shpërtheu në mënyrë shumë të dhunshme...

Vojsava Lika e Greqisë – fenomeni shqiptar i Osaka 2007

Vështroni këto tri foto. E para, ajo ku duket një vajzë 17-vjeçare duke hedhur shtizën, zbehtësisht është e gjitha e markës shqiptare dhe daton më 1 shtator 1987. Dy të tjerat janë të markës botërore të IAAF (Federata Ndërkombëtare e Atletikës së lehtë) dhe datojnë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora