E marte, 14.07.2020, 04:08 PM (GMT+1)

Selim Hasanaj: Populli grindavec, anmik i vetvetes

Në zemrashqiptare.net me 07.02.2008 publicisti dhe gazetari i mirnjohun nga Gurrakoci i Istogut në Kosovë shkruen dhe deklaron botnisht se FALË TOKEN E VET NË KOSOVË PER THEMELIMIN E QENDRES...

Gjekë Marinaj: Humanizmi si epiqendër e poezisë

Poeti që është njeri është njeri edhe poet. Shefqet Dibrani me përmbledhjen e tij më të fundit poetike "Ëndërr e njëjtë, tokë tjetër" të bind se poeti dhe njeriu i vërtet janë njësuar më parë në artin njerëzor e pastaj në atë poetik...

Kur shqiptaret "jetonin" me Rikardin

Te parat qe te japin mireseardhjen jane fotografite e filmave, qe kane bere historine e kinematografise shqiptare. Mes kesaj galerie te madhe imazhesh, hyjne nje nga nje aktore, regjisore, skenariste a njerez te...

Esat Mekuli: Turk, Elhamdulila

Turku me shpatë ka pre-
Evropa dridhet, ushton..
Në Kosovë luftuem dhe ne
Liri, kush s’të don?!
Me shpatë, me zjarm sundoi...

Arben Rrozhani: Topall-lobingu i Shqipërisë

Në një antitezë të vrazhdë lidhur me nevojat imediate të vendit më të varfër të Evropës, krerët e shtetit në Shqipëri, po vijojnë ta shpërdorojnë misionin e nderuar të lobimit, duke i shndërruar ato në turre turistike, përfundimi i të...

At Zef Pllumi: Armët në Kuvendin Françeskan

I mbështetun në shpalljen qeveritare për dorzimin e armëve, gardjani i Kuvendit At Çiprian Nika lajmoi se kishte në Muzeun e Françeskanve 3 copë armë dhe në Kuvendin Françeskan nji armë gjeutie me tri gryka, që dikur...

Shefki Ollomani: Shqipëria Etnike dhe Prometheu

Linde në kohë të lashta, të tejlashta Shqipëri. Askush nuk e di kur linde Ti. Linde sëbashku me Dheun, atëherë kur u krijua planeti Tokë. Linde e para, Shqipëri, dhe u quajte Pellazgji. Zoti kështu të  emëroi dhe fat e mbarësi të uroi...

Roland Gjoza: Ju tregoj skutat e Kadaresë

Nuk do të kisha shkruar po të mos ishte Kadareja. Pata fatin ta njoh në disa rrethana të vogla. Po më parë dua të sqaroj këtë që thashë më sipër. Në shkollë bënim orë letrare Llazar Siliqin, Resul Bedon, Aleks Çaçin, Andrea Varfin...

Ndue Ukaj: Kufijtë e lirisë

NATO-ja për shqiptarët mbetet simbioza ku ndërthuren liria, ekzistenca dhe besimi te ardhmëria, besimi se forca e arsyes mund të triumfoj mbi mizoritë e së kaluarës, besimi për të ecur pakthyeshëm drejt rrugës së...

“Elita 5”: “Nuk merremi me shifra”

Në një intervistë ekskluzive për “Korrierin”, grupi  tetovar “Elita 5” përgënjeshtron lajmin e dhënë në disa të përditshme, lidhur me shumën që arrin rreth 15 milionë lekë të vjetra gjatë koncertit të organizuar për ftesën e NATO-s...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora