Jusuf Zenunaj: Atdheu im i dashur
| E Merkure, 16.05.2018, 06:39 PM |

Jusuf Zenunaj

 

ATDHEU IM I DASHUR

 

T'i dua edhe plagët qe more deri dje,

i shtrenjti, i bukuri imi atdhe !

T'i dua dhe bjeshkët nga sjell ujë lumi,

që i fali parija sikur ta kishte zënë gjumi !

E dua edhe pasjen e tê tjerëve,

dua dhe diellin që më djeg si n'pikvere

I dua xhepat e mi sikur dje edhe sot,

në vend të lekëve vë duart,

as verës s'i lë bosh.

I dua dhe lot e mi

në vend të bukës në sofër,

të dua atdhe më shumë se krejt botën...

 

J.Z. 15 maj 2018

 

 

KAKARISJA E PULËS

 

Kakarisja e pulës

fitoi në " Eurvision ",

t'gjithë gjelat e lagjes

të gëzuar janë !

Pula bëri vezen

në kotec modern,

me zhurmën e saj

s 'la t'qetë mace as qen

Për " Eurovisionin " e ri

në Jerusalem ...

 

J.Z. 13 maj 2018

 

 

KUSH NUK SHKELË SOT NË KËTË TOKË

 

Erdhi Kirili nga Rusia

mjekër bardhë sikur ariu,

në Shqipërinë tonë të dashur

cilës t'keqe na i priu ? !

Është një hije e Putinit,

njëri shkop tjetri karot

jo vetëm për Ballkanin,

janë "ilaç " për krejt botë.

Ngrihet në këmbë Autoqefalia

e Kishës sonë Ortodokse,

sikur t'vinte n'ditë qametit

shpëtimtari i kësaj toke !

Eh, po t'ishte Noli gjallë,

këtë rrugë rusi s'e kish marrë,

as vetëm , as me peshkop -

kush nuk shkelë sot në këtë tokë ? !!!

J.Z. 30 prill 2018 (Vota: 0)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: