Për piktorin shijakas Agim Faja, "Nudo është maja e pikturës"

Kanë mbijetuar në kënde të fshehura me kujdes nga piktori Agim Faja në studion e tij në Shijak, për të qenë më pas pjesë e dhjetëra ekspozitave pas viteve '90. Piktori Agim Faja me një periudhë më se 40-vjeçare punë krijuese ka treguar

Shkëlqimi dhe rënia e Ansamblit Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore

Përvjetori i Artë, 50-vjetori, i AKVP është përjetësuar me një libër biografik për këtë institucion të rëndësishëm kombëtar. Është muzikologu dhe përgjegjësi i Arkivit të TKOB, z. Zamir Këlliçi i cili sjell për lexuesit dhe gjithë dashamirët...

Heba, aktori që adhuronte artin dhe detin

U përcoll dje për në banesën e fundit aktori i shquar Vangjel Heba “Artist i Merituar”, krijues i dhjetëra roleve në teatër dhe në kinematografi. Ai ndërroi jetë të mërkurën në mëngjes në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë...

Pak humor nga Tano Banushi

U promovua dje libri i Isa Alibalit, "Me Tano Banushin dhe humorin e tij - Jeta dhe veprimtaria artistike". Një takim mes miqsh, të ardhur në Tiranë nga Shkodra, me kujtime dhe humor..,

Ermira Babaliu - Divorci i prinderve dhe jeta ne amerike

Në një nga festivalet në Pogradec dëgjohet nga drejtori i televizionit, Virgjil Kule që e sjell nga provinca  në skenën e festivaleve të interpretuesve, për të marrë hov drejt suksesit. Ndër vite Ermira ka krijuar një karrierë kostante...

Humor

Hipur në çati, Mihallaqi po riparonte tjegullat pas shiut të rrëmbyeshëm të natës. I duhej një çekiç dhe i thotë të birit, Pilos: “Zbrit deri te komshiu dhe kërkoi çekiçin”. Zbret djali, troket në portë dhe i del i biri i komshiut. I kërkon çekiçin. I biri

Mardena Kelmendi: Kam falur atehere kur me denuat me vdekje…

Duke lexuar perhere librat poetike te Znj.Mardena Bardhyl Kelmendi, shpesh me krijohet per pak caste nje heshtje poetike, nje heshtje qe shpesh njeriu ka nevoje te largohet nga lodhjet dhe streset e jetes...

Aurela Gaçe: Dua të shikoj veten në pasqyrë e të ndihem e qetë

Aurela Gaçe tashmë e ka vendosur që nuk mund ta braktisë Shqipërinë, e cila është për të “ushqim shpirtëror”. Ndodhet këtu për të marrë pjesë në festivalin “Kënga Magjike”, për të cilin mendon se është një event i konsoliduar dhe për...

“You’re Beautiful”, James Blunt nën qiellin e Kosovës

Poeti i ardhur nga hiçi, pasi preku majat muzikore të gjysmës së botës, rikthehet pas dy vitesh mungesë. Në 2005-ën albumi i tij “Back to Bedlam” u bë një nga më të shiturit e dhjetëvjeçarit. Kantautori anglez, mishërimi i romantizmit...

Anastas Nika: Aktori që u përcjell personazheve emocione tronditëse

Anastas Nika ka lindur në 1960 në fshatin Sopik. Atje i ka fillesat e para si babagjyshi i Vitit të Ri dhe më pas do të jepte shfaqje me të rriturit në kohën e korrjeve, ku aktivizohej si i vetmi fëmijë pasi ishte i bëshëm në trup dhe kishte...

Dashuria në kohën e Gabos

Kanë kaluar 22 vjet që nga koha kur Hollivudi i kërkonte Gabriel Garcia Marquez të drejtat kinematografike të romanit të tij bestseller "Dashuria në kohërat e kolerës" (publikuar në vitin 1985). Autori kolumbian, i cili ka...

Sean Penn, rebeli i kinemasë

Kur e takon për herë të parë Sean, të krijohet përshtypja se ai është një person që mund të të sundojë. Ndoshta e kanë fajin sytë e tij blu gjysmë të përgjumur, që megjithatë duket se nuk lënë gjë përreth t‘i shpëtojë. Është më...

Pitt, antiheroi i "Perëndimit të egër"

Thuhet se Brad Pitt e "njeh" mirë personazhin e tij të radhës Jesse James, shtënësi i mirë me revole enigmatik dhe mitiku antihero i "Wild West"-it. Kjo ka qenë dhe një ndër arsyet që e ka interpretuar aq mirë personazhin në fjalë...

Mjerimi i kenges

Repertori gjigand i kenges se muzikes se lehte te socrealizmit skematik shqiptar, qe ne festivalet e para me krijime te vjeteruara tashme e deri nder te vonet, shfaqet si nje humbelle ne muziken shqiptare, pika me e dobet e saj, mungesa...

Ginesi i fundit, hyn ne vaske me 87 gjarperinj

Vetem per te shtuar famen e tij dhe per t’u regjistruar edhe njehere tjeter ne librin e rekordeve “Gines”, teksani Xheki Bibi eshte futur brenda nje vaske me 87 gjarperinj, nder te cilet kishte edhe lloje nga me te rrezikshmit, me helm...

Pjetër Gjoka, "Apolon" i skenës shqiptare

Gjysmëshekulli në skenë, "Artisti i Popullit" Pjetër Gjoka i ka dhënë teatrit shqiptar një varg figurash të pavdekshme. 25 role të interpretuara në teatrin e Shkodrës para çlirimit të vendit dhe mbi 90 të tilla pas çlirimit...

Shën Pali në Iliri? Ja si e dëshmon Bibla

Historiani i letërsisë, Thanas Gjika, me prezantim për herë të parë në Shqipëri të librit "Ku dhe kur u shkrua Dhjata e Re", mbron tezën e udhëtimit të Apostullit Pal nëpër trojet iliro-shqiptare në shek.I. Sigurisht kjo nuk është...

Humor

Nje burre, i shqetesuar nga mendimi se asnjeri nuk e vleresonte, shkon per vizite te nje psikanalist i famshem. Hyn ne studion e doktorit dhe i thote:..

Intervistë me piktorin Besnik Erebara

Besnik Erebara është një nga piktorët tiranas të Rrugës së Dibrës. Me një karrierë prej disa dekadash, ai sot punon, ekspozon dhe shtet në galerinë e tij private “Ere”, të themeluar nga ai vetë dhjetë vjet më parë. Besniku punon në...

Durrsakët e filmit shqiptar

Teatri “Aleksander Moisiu” i Durrësit, sikurse Teatri Kombëtar, teatri i Shkodrës, i Korçës, Fierit apo Vlorës, me një bërthamë të mirë aktorësh ka shënuar në historinë e tij një periudhë të suksesshme në artin tonë skenik. Nga ky teatër...

Pllaja e Kolonjës, qytetërimi prehistorik më në zë i Ballkanit

“Pllaja e Kolonjës, së bashku me pellgun e Korçës në Shqipërinë Juglindore, përfaqëson një nga rajonet më të pasura e më në zë të qytetërimit prehistorik, brenda vendit tonë e më gjerë në rrafshin ballkanik”, - është shprehur kështu...

Bertan Asllani: Çmimin e MIA-s ia dedikoj publikut

Me t’u ngjitur në skenën e Mikrofonit të Artë, këngëtari 17-vjeçar nga Shkupi, Bertan Asllani, rrëmbeu zemrat e qindra fansave, të cilët këndonin së bashku me të. Dhjetëra autografe lëshoi, por qindra puthje mori Asllani nga...

Eric Clapton, rrëfimi i një miti

Ditën kur djali i tij i vogël ra nga kati i 53-të i një gradaçele, Eric Clapton e pa vdekjen tragjike të të birit me ftohtësinë e një inspektori policie. "Po ecja përgjatë ‘Park Avenue‘ dhe mundohesha të bindja veten se gjithçka ishte në...

Me Timo Fllokon

Timo Fllokon është e vështirë “ta kapësh“. Merreni me mend, kjo intervistë është planifikuar rreth tre muaj më parë. Gjithsesi, për një aktor kaq publik ia vlen të presësh. Vetë Timo për këtë distancë nga mediat thotë: „Ka një numër...

Ferri: Filmat e para '90-ës, pronë publike

Nënshkrimi i një marrëveshjeje me Giffonin, u rihap kineastëve shqiptarë seksionin e filmave për fëmijë. Drejtori i QKK-së, Xhevdet Ferri, flet për filmin për fëmijë, bordin e ri dhe për kthimin e prodhimeve të '90-ës, autorëve...

Felini: “Jeta është festë, le ta kalojmë së bashku!”.

Më 30 tetor 1993 çifti hyjnor duhet të festonte jubileun e vet të bashkëjetesës e të krijimtarisë kinomatografike, por, për fat të keq, jubileu i artë nuk u mbajt pasi regjisori i madh Federiko Felini vdiq ditën e mbrëmjes galà...

Pierre-Pandeli Simsia: Lindita Theodhori ne udhen e bukur te kenges

Sic e kam shkruar edhe here te tjera Festivali i 11-te i Kenges ne Radiotelevizion u zhvillua ne sallen e Tatrit te Operas dhe Baletit ne Tirane nga data 22-24 Dhjetor 1972. Te njezete kenget konkuruese te festivalit u kenduan naten e pare...

Albert Zholi: Intervistë me Giovanni Firera, Konsull i Nderit i Shqipërisë në Itali

Intervistë me Giovanni Firera (Giovanni delegat ne Kongresi e dyte te LSHB-se) Konsull i Nderit i Shqipërisë në Itali. Kongresi i tanishëm I LSHB-sw, është një imazh i ri për mua dhe median e huaj për emigrantët dhe shqiptarët në përgjithësi...

Jane Fonda

E shkuara? Kam bërë vetëm dy gabime të rënda: i pari në jetën publike dhe i dyti në jetën private. Kështu, Jane Fonda ndalet paksa, përkëdhel flokët dhe tund kokën. Jemi në suitën 501, në katin e pestë të "Hiltonit" në Vjenë, qyteti...

Soni dhe Flori: Bashkë jemi mirë edhe në një kasolle

Ajo e mban për krahu. Ka një vështrim paksa të shqetësuar. Të veshur sportivë. Preferojnë të ulen brenda. Njerëzit janë tepër kuriozë, kur bëher fjalë për personazhe publikë, aq më tepër kur intervistohen. Veçse ata nuk kanë asnjë...

“Nuk ka festival ne 100-vjetorin e lindjes se ish-diktatorit Hoxha”

Nje urdher i ministrit te Turizmit dhe Kultures, Ylli Pango, per ta shtyre edhe nje vit me tej deri ne 2009-n daten e zhvillimit te Festivalit Folklorik te Gjirokastres, eshte pasuar me debate te zhvilluara ne media te ndryshme nga specialiste te fushes se...

Milva, mbretëresha ‘e flaktë’ e këngës italiane

Maria Ilva Biolcati, e njohur me pseudonimin Milva e lindur në Goro, 17 korrik 1939, është këngëtare e muzikës italiane. Gjatë karrierës së saj ka arritur të realizoj 75 albume dhe është cilësuar si ‘Tigri i Goro’ si dhe ‘La rossa’ për...

Puthjet sipas shenjave te horoskopit

Dashi: Puthjet e dashit janë te shpejta,perplot kenaqsi qe zgjasin pak...

Portret i Viktor Gjokës në liri

Ndërroi jetë,dje në Romë, aktori i shquar Viktor Gjoka. Kineast e aktor i madh, u lëndua megjithatë rëndë nga diktarura komuniste, duke u internuar në një fshat të Tiranës ku ai duhet të vuante dënimin. Gazeta “TemA” boton rrëfimin e tij të fundit të derdhur në një portret...

Humor

Pak kohë si i martoi vajzat, vjehrra vendosi të provojë dhëndurët nëse ishin të mirë apo jo. Shkon te i pari dhe futet në pus. Vjen dhëndri dhe e shpëton. Të nesërmen ai gjen para shtëpisë një makinë dhe një pusullë ku shkruhej: “Me respekt, nga vjehrra...

Anita Bitri, i ati: ''Ju rrëfej pengjet e mia''

Tre vjet pa Anita Bitrin. Heshtje dhe dhimbje në shtëpinë e saj në Vlorë. I ati ka lënë shtratin e spitalit për të hapur dje derën. Miqtë e afërt të familjes dhe këngëtares së njohur bëjnë vizita. Tragjedia e ndodhur në Amerikën e...

VIP News - Shtator 2007

Ka kaluar vetëm një muaj, kur show-girl Xhemi Shehu do të shfaqej në tiranë për pushime këtë verë. Dhe ndërsa u rrëfeu gjithë miqve të saj se do të nisej menjëherë për në itali, pasi do të ishte pjesë e aventurës së re televizive...

Eva Alikaj - nga “Pallati 176” ...te striptizmi

Personazhi i Eva Alikajt ka paralelizma me jetën e saj. Lola është një aktore që përballet me realitetin e ashpër të Zvicrës. Për aktoren skena e teatrit kombëtar ruan ende magjinë. Ëndrra që arriti para shumë viteve i tingëllon...

Dashurite e Kazanoves!

Ngjan si një rrëfim i thjeshtë i jetës njerëzore. Historia ku rreth të njëjtin mashkull rrotullohet vëmendja e dy femrave të ndryshme, të gatshme të sakrifikojnë për dashurinë. Duket si rrëfimi më i zakonshëm i bërë nga goja e secilit...

Gjithcka e re nga fronti i Aureles

Eshte kthyer serish ne Tirane. Kete here me ca projekte te qarta ne mendje. Te cilat mund t’i realizoje vetem ketu. Ndaj dhe i duhet te qendroje shume me gjate se dy heret e para. Puna sapo ka filluar. Per cfare konkretisht?...
Kryesore