Elena Qirici, shqiptarja e pare ne Hollivud

Shkelqimi i saj nisi ne Shqiperi per te kapercyer kufijte e saj shume shpejt duke u shnderruar ne aktoren e pare shqiptare qe shkeli ne Hollivud. "The little Helena", keshtu nisi te njihej Elena Qirici, qe vetem 7 vjece rrembeu...

Kadri Mani: Demir Krasniqi, Rapsodi i luftëtarëve të lirisë

Demir Krasniqi, u lind më 1950 në Tugjec të Malësisë së Gallapit (Daradanë). Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Shkollën e Mesme të Muzikës në Prishtinë dhe u regjistrua në Shkollën e Lartë të Muzikës, por për shkaqe ekonomike...

Kristaq Turtulli: Litari i mallit

Ai mbështeti dorën ngadalë pothuajse me përtesë në dorezën metalike të derës dhe u mbush i gjithi me frymë, era e këndshme e kuzhinës dhe kurmi i ngrohtë i gruas se tij e dehen për një çast. Gruaja qëndronte në këmbë në mes...

Gjysmë-finalja e parë, muzika ballkanike pretendente për vendin e parë

19 këngë do të këndohen sot në natën e parë të Festivalit në Beograd. Do të jenë dy vende ballkanike, Mali i Zi, i cili do të hapë këtë natë dhe Greqia e cila do të mbyllë natën e parë të gjysmë-finaleve. Ndërsa...

Kadri Mani: Panoramë e poezisë rome

Qofshi faqebardhë, të shëndoshë e të gëzuar
Bini violinës, këndoni e vallëzoni
Fjalët tuaja në letër shënoni.
Që të mos harrojmë vallet tona
Që të mos harrojmë muzikën tonë...

Timo Flloko: Larg teatrit, s’ka drama me vlera

Nën petkat e Edi Karbones, Timo Flloko ka rrëmbyer trofeun e “Apollon ‘08". Edicioni i shtatë i Festivalit Mbarëkombëtar të Aktrimit, mbështetur nga MTKRS dhe Bashkia e Fierit, ka ulur siparin. “Ky çmim është...

Kana, parada e yjeve të tokës

Nga data 14, deri më 25 maj, kinemaja "do të flasë" frëngjisht. Festivali Ndërkombëtar i Kinemasë është gati të na dhurojë dymbëdhjetë ditë emocione, shkëlqim, luks, festë dhe magji. Në port janë ankoruar thuajse 150...

Riza Haziri: Kafka, eshtrat dhe gjaku

Papritmas u ndodha në një pyll të dendur e të errtë. Ecja druejtshëm pa ditur se nga po shkoja. Me kot mundohesha të përcaktoja anët e horizontit. Nga dendësia e pyllit askund nuk dukeshin yjet në qiell. As lëmyshqet e drunjve...

Albert Shala: Hajdar Salihu, figure shumedimensionale e letersise shqipe

Shkrimtari Hajdar Salihu eshte nje figure e spikatur e prozes dhe kritikes letrare shqipe.Ai eshte lindur ne fshatin Botushe te Gjakoves, fshate piktoreske, bri bjeshkes se Koshares ne vitin 1950.Shkollen e mesme e

Ben Duro, "çuni" i këngëve dhe liqenit

Ben Duro ka mbetur ashtu siç e njohin "çunat" e mëhallës së vjetër, nga e cila është shpërngulur prej kohësh, por që është vendi ku ka lënë zemrën së bashku me vitet e rinisë: po ai trup, po ajo prerje flokësh, i njëjti vështrim...

Sinatra, 10 vjet nga ndarja me legjendën e muzikës amerikane

Kanë kaluar 10 vjet që prej vdekjes së këngëtarit dhe artistit legjendar, Frenk Sinatra, i cili vazhdon të jetë një prej yjeve, që kujtohen më shumë. Në materialin e mëposhtëm bëhet fjalë rreth ceremonive përkujtimore të...

Prej 107 vjetësh ndriçon Amerikën misteri i llambës së përjetshme

Ishte një llambë e thjeshtë, që iu dhurua zjarrfikësve për t‘i ndihmuar të gjenin fenerët me naftë në errësirë dhe që atëherë nuk është shuar më kurrë. Ndriçon që prej 1 milion orësh, e zbehtë por besnike, si një "armë" për...

Revolta e Çim Xhepës: Xhelozitë e kolegëve për punën time

Orët e para të ditës së sotme e gjejnë në shesh xhirim. U kthye nga Përmeti, ku mbylli disa episode dhe sot është në Pogradec, ku të tjera e presin për filmin e Gjergj Xhuvanit "Lindje, perëndim, lindje". Në këtë 24 orësh...

Nikolli, mjeshtri që gdhendi instrumentin e rrallë muzikor

Një vegël e rrallë muzikore me gjashtë funksione është fryt i punës dyvjeçare të një mjeshtri të gdhendjes së drurit nga Mjeda e Shkodrës. Ndërkohë që pronari, 58- vjeçari Preng Nikolli i gëzohet instrumentit duke...

Damjani në oborrin e Sulltanit

Për dramën e panjohur "Damjani himarjot" i Injac Zamputtit. Rrëfimi për djalin himarjot Damjanin, që mori guximin të hynte në oborrin e Sulltanit për të shpëtuar vajzat shqiptare nga haremi i përbindshëm...

Albert Shala: I pathyeshmi

Ishte vere e vitit 1964.Ne zyrat e plicise sekrete serbo-malazeze ne Gjakove ishin dy agjente.-Ky eshte- beri me koke Zhivoradi drejt Kadri Kusarit.Dragisha e shikoi me ata sy te zi e te turbullt.-Ky eshte njeriu me i rezikshme...

Majkëll Dagllas: Babai më ka nxitur të luaj role negative

"Jam një maçok", qesh nën hundë aktori i famshëm, por është e sigurt që nuk bën shaka. Majkëlli u bë i famshëm falë filmit të Oliver Stone, çmimit "Oskar" si protagonisti më i mirë. Më në fund, Majkëll shkëlqeu si një yll...

Merxhan Avdyli: Konteksti i vlerës së studimit

Libri “Konteksti i shkrimit“ i autores Myrvete Dreshaj-Baliu është një simbiozë shkrimesh me përmbajtje të ndryshme nga fusha e letërsisë, në të cilën vend qendror zënë tri tipa të shkrimit: studimi mbi letërsinë, eseja...

Lind zogu me 4 këmbë

E rrallë, por e vërtetë! Banorët e fshatit Dervan në Fushë-Krujë janë habitur kur në fermën e Pashk Gjokejës kanë gjetur një zog pule me katër këmbë. Shpendi i çuditshëm ka lindur katër ditë më parë, ndërsa...

Muharrem Sfarqa: Poeti Adem Gashi bën promovimin e veprave të tij

Sic është bërë e ditur kohë më parë, pikërisht këtë fillim maji erdhi për vizitë në Gjermani, shkrimtari Adem Gashi. Ai fillimisht u shfaq në Bonn, në një performancë poetike organizuar nga fondacioni "Heinrich- Böll...

"Koka e Deas së Butrintit, është falur nga mbreti Zog"

Si komunitet i Etërve Jozefin që punojnë në Fier, në preferencë nga të përditshmet e tjera, çdo ditë blejmë gazetën "Shekulli", sepse është një gazetë serioze dhe nuk prezanton propagandë të padrejtë dhe joedukuese në formimin...

Albert Zholi: Teuta Shabani/ Mbretëresha ilire, krenare, kish lënë mbresa tek mami im...

E qetë, elegante, e bukur, e sinqertë, e lirshme në bisedë, këtoi ishin impresionet e mia gjatë bisedës me këngëtaren dhe modelen Kosovare, Teuta Shabani. E Lindur në Libi dhe e rritur në Suedi, ajo për asnjë moment nuk e heq...

Shukrije Bunjaku - Mani: Teatri i të rinjve të qytetit - Prishtinë

Regjisori, Xhemail Luta, me trupën e vet të Teatrit për të Rinj të Qytetit Prishtinë, po e feston 15-vjetorin e themelimit të teatrit të vet, të mbajtur e të zhvilluar, kryesisht, me forca të veta, përveç ndonjë ndihme nga shokët...

Në Elbasan zbulohen objekte të rralla

Koleksionistët elbasanas kanë mundur të shpien në dorë disa objekte të rralla që i përkasin periudhës së artë të lulëzimit të Krishtërimit në këtë trevë.  Historiani dhe arkeologu Moikom Zeqo i ka cilësuar si unikalë këto...

Agim Gashi: Dy tezet e mia

Humori dhe satira, janë gjini letrare të cilat zënë një vend mjaft të rëndësishëm, jo vetëm në edukimin dhe arsimimin e gjeneratave, por njëkohësisht luan rolin e përqeshjeve dhe ''thumbimin'' e dukurive negative, tek persona...

Fejzulla Duraku: Raimonda Moisiu, lumë i pashterruar poetik

Vallë ka gjë më hyjnore se vetë perëndia? Me siguri, përgjegja e kësaj pyetje ështo JO. Po vallë, atëherë më hyjnore se vetë dora e perëndisë ka? kuptohet, që nuk ka. Vetë dora e perëndisë në tokë është gruaja. Gruaja është...

SOS për afresket e Ndoc Martinit

Afresket e piktorit Ndoc Martini, që zbukurojnë tavanin e një ndërtese në Shën Mitër Korona, në Itali rrezikojnë të zhduken, për shkak të kushteve të pafavorshme ku ruhen. Rrezikojnë kështu të zhduken dhe ato të pakta vepra...

Bisede me aktoren Zyliha Miloti

Ka qene nje fat i  madh imi qe kam punuar me nje plejade artsitesh te medhenj. Une kam filluar ne moshen njezet vjecare dhe aty ne Estraden e Shkodres kam gjete nje grup artistesh te paarriteshem. Puna me keta...

Interviste me aktorin Besnik Çinari

Kam nje mendim shume te mire,pasi pashe qe te gjithe,punojne shume dhe jetojne mire,kane kerkesa per jeten tani dhe per te ardhemn. Femijet e tyre vazhdojne shkollat.Aktivitetet e vazhdueshme,shoqerore...

Keze (Kozeta) Zylo: Poezi dritheruese per nenen, nga poeti dissident Dalan Luzaj

Po sjellim dy poezi dritheruese per nenen, nga poeti dissident Dalan Luzaj, kryetar i shoqates se shkrimtareve shqiptaro-amerikane, i cili se bashku me familjen, u persekutua, internua, u burgos per 30 vjet, per te vetmen arsye...

Pikturat e panjohura të të huajve që dashuruan Shqipërinë

Katër tablo të panjohura të Edward Lear, prezantohen për herë të parë në Shqipëri. Kruja, Qeparoi, Shkodra dhe Himara. Jemi në vitin 1848. Më shumë se 10 vjet pasi piktori dhe poeti anglez vendosi t’u kushtohet...

Mihallaq Andrea: Magjepsem me ‘Serenatat e Rumiut’

Ai tashmë quhet “Magjistari i serenatave korçare”. Një njeri që nuk e percepton dot veten pa kitarën dhe pa muzikën. Një njeri që gjithë jetën e ka lidhur me këtë gjini muzikore. I qetë, i vëmendshëm, fjalë plot...

Bilbili i Kosovës, Nexhmije Pagarusha feston 75-vjetorin

Ka mbushur 75 vjeç dje, këngëtarja mit e Kosovës por edhe e Shqipërisë, Nexhmije Pagarusha. Janë të rrallë ata shqiptarë që nuk e kanë dëgjuar të paktën njëherë zërin dhe emrin e saj. Të shumta janë mediat që e...

Muharrem Sfarqa: Një paraqitje e re letrare shqiptare në arealin gjerman

Këtyre ditëve, më saktë, të enjten, më 8 maj 2008, organizohet promovimi publik i tri veprave të shkrimtarit Adem Gashi: Lulet e vetmuara (Ditar gjerman), poezi, Rilindja, Prishtinë 2002; Udhëtimi i fundit, tregime dhe novela...

Agim Morina: Romani “Njeriu që kujdesej për varrin e vet”, Petrit Palushi

Qysh me romanin e parë, Përroi i Andrrës (2004), shkrimtari Petrit Palushi u paraqit me nji profil mjaft të veçantë, qoftë në pikpamje të teknikave të rrëfimit, qoftë në anën e trajtimit të gjuhës. Asht e kuptushme që beteja e nji...

Eqrem Çabej: Për pastërtinë e gjuhës

Gjuha pasqyron një kombësi, ajo është pasqyra më e qartë e një kombësie dhe e kulturës së saj. Shkalla e pasurisë dhe e pastërtisë së gjuhës është një tregues i nivelit të kësaj kulture. Prandaj ringjalljet nacionale kudo e në...

Besa fiton çmimin e madh të "Top Fest 5"

Besa është shpallur fituese e edicionit të 5-të të "Top Fest", festivali më i madh i muzikës moderne shqiptare. Fjala është pikërisht për Besa Kokëdhimën, një këngëtare e afirmuar vitet e fundit haps pas hapi, e cila njëherësh fitoi...

Al Bano: “Im atë më rriti me rrëfime mbi Shqipërinë”

Pas një varg aktivitetesh dhe takimesh, buzëmbrëmjen ia rezervoi një rrëfimi të gjatë në "News 24", në studion e Vlorës. Këngëtari Albano Carrizi rrëfeu të gjithë fijet që e lidhin me këtë vend, që kur ai nuk kishte lindur ende dhe...

Albert Zholi: Intervistë me gazetaren e njohur Tefta Radi

E lidhur prej një jete me ekranin shqiptar gazetarja e njohur Tefta Radi është një nga ikonat e këtij televizioni. Zëri i saj i ëmbël, delikatesa, mënyra e përçimit të lajmit, komunikimi, veshja, një sërë elementësh që do ti kishte zili...

Sharon Stone, gjysmë shekulli seksi

Aso kohe ishte vetëm tridhjetë e katër vjeç. Sot, sapo i ka mbushur të pesëdhjetat, duke ruajtur të njëjtin sharm, edhe pse i është dashur të përballet me sëmundje të tmerrshme. Nga ikonë seksi, me kalimin e viteve Sharon, për...
Kryesore