Besnik Dizdari: Partizani – Torino 1-0 nën frikën për pushtim të Shqipërisë Komuniste

Shqipëria kishte bërë veprimin e saj të parë të tërheqjes nga Kupat e Evropës, kur më 1967, ajo nuk kishte pranuar të luante me Kampionen e Gjermanisë, Eintracht i Braunschweig-ut, çka...

Bravo Shqipëria, jemi të parët në grup!

Ndeshja me Maltën ka nisur me ndryshime në formacionin kuqezi. Trajneri Ari Han rikthen Bogdanin në sulm, ndërkohë që ka rezervuar vend edhe për Ansi Agollin dhe Ervin Bulkun...

Shqipëria me "këmbë të mbarë", ndal Suedinë në "Qemal "Stafa"

Shqipëria ndal Suedinë në një stadium të mbushur gati në kapacitetin e plotë, me një atmosferë të zjarrtë, dhe e nis mbarë eliminatoret e Botërorit 2010. Një barazim 0-0 në "Qemal Stafa" ndaj...

Partizani, jo i denjë për Dhëmbin e Vllazninë

Pas nisjes pozitive që Partizani i bëri kampionatit në fushën e Lushnjës, pritej që të dielën të kuqtë të merrnin një tjetër rezultat pozitiv, pasi luanin në fushën e tyre ndaj një Vllaznie...

“Futbolli shqiptar... si futboll rruge”

Arie Haan duhet të vijë përgjysmë i kuptuar për publikun në Shqipëri. Kjo sepse përkthyesi i tij nga gjermanishtja, shpesh ia përshtat fjalët me një gjysmë dialekt kavajas. Në fakt, Haan...

Starton Liga Superiore, Partizani në krye të tabelës

Kampionati shqiptar i futbollit ka ngritur më në fund siparin me javën e parë të edicionit futbollistik 2008-2009. Dhe që në ditën e parë nuk kanë munguar surprizat, ku mund të veçohen fitoret...

Sot kampionati, starti i 70-të

Përcaktimi i renditjes së klubeve të futbollit për të gjitha kategoritë, për dhënien e titujve që ndahen në fund të kampionatit, klasifikimin përfundimtar, ekipet që ngjiten ose bien dhe ato që kanë të...

Lihtenshtejni, shumë i dobët për skemat anti-Suedi të Hanit

Lihtenshtejni rezulton shumë i dobët për skemat e trajnerit Ari Han, të projektuara për Suedinë. Shqipëria e mund 2-0 për 18 minuta, pastaj tanëve u mungon e...

Dinamo fiton trofeun e parë sezonal

Dinamo fiton trofeun e parë të sezonit 2008/‘09, Superkupën e Shqipërisë. Kampionët e Shqipërisë mposhtën 2-0 Vllazninë, që vinte në këtë finale si fituese e Kupës. Golat e realizuar nga...

Napoli, leksion “alla Maradona” për Vllazninë

Edhe pse pati mbështetjen e jashtëzakonshme të më shumë se 16 mijë shikuesve në “Loro Boriçi”, Vllaznia nuk mundi të shmangte humbjen e thellë 3-0 kundër Napolit të Serisë A, që duket se siguroi edhe kalimin në turin...

Besnik Dizdari: Për të mos mbetur te thënia: “Vedi Napoli e poi muori!”

E shoh që ka një eufori mbas shortit të Vllaznisë për turin e dytë kualifikues të Kupës UEFA. Shkaku është një emër i vetëm: Napoli i Italisë. Duke përimtuar sado pak këto katër ditë, vërej, se kjo eufori është disa...

Besnik Dizdari: Lufta futbollistike e pafituar për Evropën

Ditët e fundit, mbas eliminimit të Besës së Kavajës në raundin e dytë të Kupës Intertoto, për tre skuadrat eprore të stinës që shkoi, Dinamos, Partizanit dhe Vllaznisë, në një mënyrë disi të rrufeshme u dhanë tre vendime...

Miqesoret e kombetares, si jane ndare 66 ndeshje ne 62 vjet histori

Trajnerët e kombëtares shqiptare nuk mund të ankohen të paktën për ndeshjet miqësore që kanë pasur në dispozicion. Rreth një e treta e 227 takime që ka zhvilluar ekipi ynë përfaqësues që prej ndeshjes së parë (jo-zyrtare)...

Besnik Dizdari: Dinamoiada…

Në 58 vjet të jetës së saj, Dinamo e Tiranës, apo e Shqipërisë, apo e Ministrisë së Punëve të Brëndshme, siç është quajtur dikur, në të shumtën ka marrë shumë fitore të bujshme. Kjo e së shtunës së 17 majit 2008...

Dinamo shpallet kampione e Shqipërisë për të 17-en herë

Ora 18:35 e pasdites së të shtunës. Pas një përqafimi me Presidentin Bamir Topi, kapiteni i Dinamos, Arjan Pisha, ngre titullin kampion. Trofeu u mungonte bluve që prej sezonit të largët 2001/‘02, por skuadra...

Vllaznia e dërgon kupën në Shkodër

Vllaznia është fituesja e Kupës së Shqipërisë, pasi mundi në finale 2‑0 Tiranën. Ishte një fitore plotësisht e merituar për shkodranët, që rikthejnë këtë trofe në klub, pas 22 vjetësh pritjeje. Me dy gola të Likës dhe Sukajt që në...

Futbolli kosovar "troket" në derën e FIFA-s

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka aplikuar të martën për anëtarësimin me të drejta të plota në shtëpinë botërore të futbollit, FIFA. Kjo është konfirmuar nga faqja zyrtare e institucionit që drejton futbollin në shtetin...

Besnik Dizdari: Mesa duket është “PartizanDinamo”…

Të cilët unë i kam bashkuar prej kohësh kësisoji, në shkrimet e librat e mi, duke vënë të parin Partizanin ngaqë është themeluar (1946) katër vjet para Dinamos (1950). Kanë fituar së bashku 31 Kampionate të Shqipërisë. I kanë...

Besnik Dizdari: Përse futbolli është ndër sportet “më të prapambetur” në Shqipëri?

Futbolli shqiptar i Kampionatit Kombëtar përjeton një nga periudhat më të varfëra të historisë së tij. Të shtunën, në tribunën karshi të Stadiumit “Selman Stërmasi” kam numruar praninë e vetëm 271 spektatorëve. Nuk di nëse ishin...

Besnik Dizdari: Historia e përbotshme e Nikolaj Ozerov-it…

Kësaj here thashë t’i largoheshim paksa Shqipërisë sonë, e të çlodheshim së bashku me ata që e lexojnë këte rubrikë të “TemA”-s, me një tregim historie të jashtë kufijve tonë. Thashë t’i largoheshim për pak kohë lodhjes...

10 skuadrat më të dobëta në historinë e futbollit shqiptar

Jemi mësuar të flasim, shikojmë e dëgjojmë për skuadra që kanë bërë historinë e futbollit shqiptar, si Tirana, Partizani, Dinamo, Vllaznia, Teuta, Flamurtari e deri tek Besa e Elbasani. Por pakkush ka shikuar edhe anën tjetër të medaljes...

Besnik Dizdari: Federatën e Futbollit të Kosovës nuk mund ta ndihmojë BFSSH-ja e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë…

Ditët e fundit midis Federatës Shqiptare të Futbollit dhe Federatës së Futbollit të Kosovës ka pasë një marrëdhënie të ndërsjelltë të paprecedent. Kjo ngaqë thuhet se FIFA i paska caktuar Federatës Shqiptare të Futbollit që të bëhet...

Besnik Dizdari: Kthehen vitet ’50: dueli “ushtarak” Dinamo– Partizani!..

Siç shihet, gjithë kjo histori! Ose ndryshe, gjithë ky përkim. Dhe gjithçka që lind prej një ndeshjeje të vetme: fitores së bujshme të Partizanit 4-1 kundër Sporktlub Tiranës – kampione në fuqi. Ose (prap një “ose!”) kundër Sportklub Tiranës...

Skifter Këlliçi: Lojërat Ballkanike në sytë e një tetëvjecari

Kur Loro Borici, kapiteni i skuadres sone kombetare, i ndodhur mbi podium, ngriti lart kupen qe mbante në duar, i tërë Stadiumi "Qemal Stafa" u mbulua nga brohoritjet e mijëra sportdashësve, midis të cilëve edhe unë, asokohe fëmijë...

89 vjet skuadër futbolli, Gëzuar ditëlindjen “Vllazni”!

E meriton Vllaznia që në çdo 16 shkurt të përkujtohet me pak rreshta. “Vllaznia” është simbol jo vetëm i Shkodrës, por i gjithë Shqipërisë, jo vetëm se është shoqëria e parë sportive në vendin tonë, por edhe për kontributin e madh...

30 ndeshjet e turpit në futbollin shqiptar

Nëse projektligji, se ai që trukon një ndeshje futbolli dënohet me 7 vjet burg, do të ishte miratuar kohë më parë, cilët do të ishin futbollistët, trajnerët ose drejtuesit e klubeve që do të viheshin në pranga? Gazeta “Tirana Observer” nuk...

Besnik Dizdari: Kritikë “letrare” mbi një Kampionat

I konsumuar jopak në gjithçka: në fushë dhe jashtë saj, në gazetari, në publik dhe në ekran, Kampionati Kombëtar i Futbollit në Shqipëri, të duket si një roman që nuk lexohet. Sepse në një farë mënyre, një kampionat futbolli...

Ari Han merr zyrtarisht stolin kuqezi

Trajneri i ri i Shqiperise, Ari Han, u shpreh entuziast per punen e tij te sapo marre me Kombetaren kuqezi gjate konferences se tij te pare per shtyp te dhene dje ne hotel “Rogner Europark”, ne oren 15:00. Legjenda holandeze, Ari Han...

Vllaznia, Skuadra e Vitit 2007

Behet fjale per futbollin dhe ky eshte perfundimi statistikor I vitit qe sapo u mbyll. Per here te pare, qe nga viti 2002, kur gazeta “Korrieri” ka nisur te nxjerre skuadren e vitit ne baze te shifrave, Tirana zbriti nga froni, zevendesuar...

Besnik Dizdari: Futbolli nuk është i Federatës Shqiptare të Futbollit, por i Shqipërisë

Asnjëherë në historinë e Shqipërisë apo dhe të veprimtarive zyrtare të futbollit në Shqipëri, që po i afrohen 80-vjetorit të themelimit të tyre, emërtimi “Federata Shqiptare e Futbollit” (FSHF), nuk është përmendur më fort se sot...

Gjermania kujton 0-0 me Shqipërinë

"Dita më e errët e futbollit gjerman". Këto janë fjalët me të cilat trajneri legjendar Helmut Shën do të përshkruante datën 17 dhjetor të vitit 1967. Përfaqësuesja gjermane sapo kishte humbur mundësinë për të marrë pjesë në...

Bixhoz me flamurin kombetar

Zhgënjimi është vërtetë shumë i madh, pasi në rrugëtimin e këtij edicioni me premtime prekëm qiellin: e deklaruar se kjo është skuadra më e mirë e të gjitha kohërave, ky është edicioni i rekordeve, në fjalorin e përditshëm...

17 golat e Salihit: “Por jam shume larg idhullit Inzagi”

Ne qytetin e tij te lindjes, Shkoder, nje lokal punon ”enkas” per te. Kane kthyer satelitin nga frekuencat austriake dhe roveshatat e tij shihen “live”. Familja dhe mbi te gjitha vellezerit ne te shumten e rasteve i kane te gjitha...

Besnik Dizdari: Kur në Tiranë lindte Përfaqësuesja e Kosovës

Katër vjet më parë këtu në "TemA" kishim parashikuar që Përfaqësueses së Kosovës në futboll do t'i festonim 65-vjetorin e themelimit më 28-29 nëntor 2007 në një Kosovë të pavarun dhe shtetthemeluese. Për fat nuk ia arritëm...

Besnik Dizdari: Kur në Tiranë lindte Përfaqësuesja e Kosovës… (II)

Javën që shkoi më në fund kemi arritur të njohim shtatë nga 11 emrat e plotë të themeluesve të Kombëtares apo Përfaqësueses së Kosovës të 65 vjet më parë. Po çka është më e rëndësishme, u zbulua foto e 11-shit historik të Kosovës...

Ja “yjet” që luajnë në Superligën shqiptare

Për disa sezone provoi të luante jashtë, por nuk shkoi edhe aq mirë. Veshi disa fanella në Gjermani dhe Turqi, por shkëlqimi i tij është në kampionatin shqiptar. Vioresin Sinani është një ndër sulmuesit më të mirë në vendin tonë...

Rudi Vata: Kombëtarja? Nevojitet revolucion

Rudi Vata, ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, tani menaxher i FIFA-s, mbetet i palëkundur në qëndrimin e tij se Bariç ishte një zgjidhje e gabuar për Shqipërinë. Disfatën me ndeshjet kundra Bjellorusisë dhe Rumanisë ai...

Besnik Dizdari: Përimtojmë Shqipërinë, skuadrën e 37-të të Evropës

Po të kishte fituar Shqipëria me Bjellorusinë, ajo do të renditej e katërta në Grupin G të EURO 2008. Dhe asgjë më tepër. Ose Shqipëria do të renditej e 32-ta në Evropë për EURO 2008, që do të thotë jo e 37-ta sa çfarë ajo...

Lorik Cana: Na bashkon kombëtarja

Marr shkas për t’iu drejtuar gjithë sportdashësve anembane trojeve shqiptare me këtë letër të hapur, pasi pas dy ndeshjeve të fundit, që për fat të keq i humbëm, një luftë e paprecedent ka nisur kundër personit tim dhe bashkëlojtarëve të mi...

Ku t’i gjesh forcat për të shkruar për Kampionatin e Shqipërisë!..

Ku t’i gjesh forcat, ngaqë Kampionati, i cili lufton për të mos u konsumuar (me kuptimin për të mos shtérrë), vazhdon të kalojë krizën tejet të gjatë të tij. Krizë gjithë andej. Krizë në futbollistë. Krizë në organizim. Krizë në cilësi. Krizë në...
Kryesore