Bandat më të rrezikshme të botës

Fillimisht për larje në gjak; tani për prerjen e organeve gjenitale të femrave, për heqje koke të çfarëdo opozite, qofshin anëtarë të grupeve rivale etnike apo vozitësve të autobusit, të cilët nuk janë besnikë...

Havana: qyteti magjik

Havana është një qytet zgjimesh të ngadalta dhe mesditash të nxehta e indiferente. Ndoshta ngaqë jeton me fytyrë të kthyer drejt detit të tropikut dhe ka temperaturat më të mira të universit: 32 gradë celsius gjatë verës dhe...

Gjeorgji-Rusi, shpërthen lufta për Osetinë e Jugut

Gjeorgjia dhe Rusia janë në prag të luftës për shkak të Osetisë Jugore, provincës separatiste gjeorgjiane. Tanket ruse kanë hyrë në pjesën veriore të kryeqytetit të Osetisë Jugore dhe artileria e tyre ka qëlluar mbi...

Marcos, despotët me këpucë të arta

Gjithë bota kishte frikë nga ata. Mbanin shtetin nën frikë, hanin me copa të mëdha dhe kishin gusto ekstreme. Është fjala për diktatorët e shekullit XX, ashtu siç përshkruhen të gjithë në një volum libri nga kolegu ynë  amerikan...

Poezia e fundme

Njihet si Hara-kiri, por çarja e zorrëve për japonezët emërtohet me termin Seppuku. Kjo është forma ekstreme e ritualit japonez e kryer nga meshkujt, që kur kryhet nga femrat, quhet Jigai. Ky është kodi i nderit i...

Përse ngjarjet në Berlin rrezikuan dy herë të shkaktonin Luftën e Tretë Botërore

Pa humbjen e Gjermanisë në 1945 dhe vakuumin e fuqivë që pasoi në Evropën qendrore, në të cilin ish pjesëtarët e Koalicionit të Madh sfidonin njëri tjetrin ballë për ballë, Lufta e Ftoht nuk do të kish ardhur në formën akute...

Profili kriminal i Karaxhiçit, njeriut që urdheroi vrasjen e 8 mijë boshnjakëve

Vetëm pak minuta pasi Thaçi dhe Sejdiu shtrënguan duart me Presidentin Bush, një lajm nga Beogradi sikur e "zbehu" atë takim që deri në ato momente ishte lajmi numër një. Në fakt nuk e zbehu, por e ndriçoi edhe...

Miliarderet pa shkolle

Dell u regjistrua për biologji në Universitetin e Teksasit, por kalonte më shumë kohë duke u marrë me pjesët e kompjuterëve, sesa duke lexuar librat. Në vend që të studionte, ai filloi të shiste kompjuterë të rinj, nëpërmjet...

Vetëvrasja e Sokratit

Një ditë në vitin 399 p.e.s. filozofi Sokrat doli përpara një jurie pe 500 bashkatdhetarësh athiniotë, i akuzuar se "refuzonte të pranonte perënditë që njiheshin prej shtetit" dhe për "korruptim të të rinjve". Nëse do të gjendej...

Ngjarjet historike me sytë e vetë e atyre që i përjetuan nga afër

Një numër i madh ish-oficerësh të Ushtrisë Polake, punonjës të Policisë Polake dhe shërbimeve të fshehtë, anëtarë të partive nacionaliste, kundër-revolucionare polake, anëtarë të grupeve të ekspozuar antirevolucionarë...

Një listë e grave të fuqishme që kanë lënë shenjë në politikën e vendeve të tyre, por edhe atë botërore

Me pamjen e saj të këndshme prej modeleje, dhe mendjene një manjateje të biznesit, Julia Timoshenko ishte personazhi i përsosur i posterit për Revolucionin Portokalli të vitit 2004 në Ukrainë. Kur ai përfundoi...

Nina Shea:”…Besimi islam është ngritur nëpërmjet xhihadit….”

Tekstet saudite, pas heqjes së intolerancës: Tanimë, një kohë të gjatë shkollat publike në Arabinë Saudite janë të përmendura për demonizimin e Perëndimit, si dhe të të krishterëve, hebrenjve dhe të gjithë “mos besimtarëve”. Por pas...

Gratë dhe zhvillimi

Një vajzë e lindur në Azinë Jugore ose Afrikën sub-Sahariane, përballet me një fat të rëndë dyfish. Do të rritet në një rajon që vuan nga varfëria, sëmundjet, lufta ose uria. Gjithashtu, përveç këtyre, do të ballafaqohet me...

Shpëtimi nga varfëria globale

Cila është sfida më e madhe morale e botës, që ka kapacitete të shkaktojë tragjedinë njerëzore? Unë nuk mendoj se është ngrohja globale, efektet e së cilës edhe në rastin më të keq të parashikuar do të mund të ndodhin pas...

Rikthimi i Virgjërisë rikthen lumturinë në botën konservatore

Dr. Marc Abecassias bën çdo javë shumë operacione për të rikthyer virgjërinë te femrat. Por për një studente 23 vjeçare nga Maroku, riparimi i hymenit është një jetë e re për të. Operacioni 30 minutësh është çelësi i kësaj...

Karter, presidenti i famshëm, pas Shtëpisë së Bardhë

Të jesh ish-president i Shteteve të Bashkuara mund të jetë një biznes më i mirë se të jesh President. Njerëzit e përdorin shumë titullin tënd të vjetër dhe është tërheqëse të bësh pjesë në klubin më ekskluziv të botës: klubit...

Margaret Theçer, femra joshëse, pas "zonjës së hekurt"

Jemi mësuar gjithmonë ta shohim të fortë, të rregullt, gjakftohtë e në komandë të situatës, të denjë për të merituar togfjalëshin: "zonja e hekurt". Në një film që pritet të dalë në Britani, Margaret Theçer, ish-kryeministrja...

"Bota moderne" dhe gratë islame

Burimi i zhvillimit social të myslimanëve nuk duhet kërkuar te feja por tek ndikimi i fuqishëm i strukturës familjare, ku mbisundon figura atërore. Kjo është teza e Jusuf Kurbazh dhe Emanuel Tod, dy studiues të njohur në...

Eleonor Roosevelt, shenjtorja e mençur

Eleonor Roosevelt është një nga personazhet më interesantë të politikës amerikane edhe pse ajo nuk mori pjesë drejtpërdrejtë në të. Eleonor, që u dha shumë pas të drejtave të njeriut, nuk ishte thjesht vetëm një Zonjë e Parë...

Foleza e re e "mbretërisë" së Al-Kaedës

Duart e dërmuara futen në kazan njëra pas tjetrës. Copa mishi dashi, kocka pulash dhe të brendshme lundrojnë në sipërfaqen e lëngut të nxehtë. Pesë personat që qëndrojnë rreth ushqimit falënderojnë Zotin për çdo...

Misteri i Trekëndëshit të Bermudës

"Trekëndëshi i Bermudeve" (apo Bermudës) është një emër konvencionalisht i njohur për të treguar zonën e Detit të Karaibeve që përfshin Ishujt Bahamas, Ishujt Bermude, Porto Rikon dhe Kubën. Bëhet fjalë për një vend misterioz...

Spartaku, revoltë proletare kundër kapitalizmit romak

Edhe Perandoria Romake, e madhe tashmë pse kish nënshtruar shumë vende dhe frikësuese për shumë të tjerë, u godit, provoi frikëra të mëdha dhe iu desh të kryente përpjekje të mëdha për të shmangur një katastrofë dhe...

Ta shohësh botën nga lart

Tridhjetë vjet më parë shkoi dhe u kthye nga e ardhmja. Në majë të botës. Shkenca thoshte se nuk ishte e mundur, ai kufi ishte i paarritshëm, shumë për një njerëzor. Fiziologët u betuan se: atje sipër të pret vdekja. Por ai...

Francezi misterioz që ka mbrojtur kriminelët e shekullit XX

Avokati francez, Zhak Verges, ka mbrojtur disa nga kriminelët më famëkëqij të shekullit të kaluar. Ai është i famshëm, jo aq për aftësinë profesionale, se sa për klientët e tij, që pakkush në vend të tij do të kishte pranuar t‘i "zinte...

Një udhëheqës shpirtëror politik - Portret i Dalai Lamës

Nga dita e djeshme në Gjermani po qëndron udhëheqësi shpirtëror i tibetianëve, Dalai Lama. Që prej trazirave të marsit Dalai Lama është politizuar si kurrë më parë. Ai është për dialog me Kinën dhe kundër dhunës...

Jemeni, "burgu" i femrave

Në Jemen të shohësh një grua të pambuluar është një ndër gjërat më të rralla që mund të të bjerë rasti të takosh. Femrat janë të mbuluara dhe ecin shpejt nëpër rrugët e mbushura me meshkuj. Nëse ndodhesh në këtë...

Donnie Brasco, një agjent i FBI-së në Cosa Nostra

Të gjithë dashamirësit e kinemasë e kujtojnë filmin "Donnie Brasco" ku përveç historisë intriguese në një shkallë shumë të lartë është edhe niveli i aktorëve dhe s'ka se si të ndodhë ndryshe kur në rolin e agjentit të FBI-së...

Mynih 1972, historia e një masakre dhe e një hakmarrjeje shtetërore

Historia e masakrës së atletëve izraelitë të Mynihut nuk është e lehtë për t'u shkruar, sepse në ato pak ditë, në ata shumë të vdekur, u kondensua e gjithë historia e ditëve që i paraprinë dhe që e pasuan. Jo vetëm historia e atyre...

Padre Pio, ekspozohet arkivoli pas 40 vitesh

Zgjati për rreth 2 orë në San Giovanni Rotondo, përpara 15 mijë besnikëve, ceremonia eukaristike e nisur nga kardinali Josè Saraiva Martins, prefekt i kongregacionit të çështjeve të shënjtorëve, me rastin e ekspozimit të trupit të...

Sot 30 vjet nga vrasja e Aldo Moros

Çështja Moro është konsideruar më shumë një çështje politike, se sa         gjyqësore. Një çështje që gjithsesi mbetet ende e hapur...Dokumentet, dëshmitë, 55 ditët e Aldo Moros në të ashtuquajturin "Burgu i Popullit"...

Dostojevski në sytë e një gruaje

Asgjë të jashtëzakonshme nuk ka në ditët e tyre. Zgjohen, shkruajnë, pijnë kafe, shëtisin, shkojnë në postë e veçanërisht në bibliotekë. Zakonisht, ndërsa ai shkon për të lexuar gazetat, ajo shëtit, ose shkruan në ditar. Ana...

KE, 59 vjet në shërbim të demokracisë

59 vjet më parë, dhe pikërisht më 5 maj 1949, guvernantët e 10 vendeve evropiane të mbledhura në Londër angazhoheshin të bashkëpunonin nga afër për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe forcuar demokracinë dhe shtetin e së...

Të vrasësh në emër të "nderit"

Në vështrim të parë, Shawbo Ali Rauf duket sikur po dremit në barin e gjelbër. Kaçurrelat e saj të errëta i krijojnë një kornizë të bukur fytyrës së zbehtë. Fundi veror që ka veshur është paksa i hallakatur mbi trup. Gjithçka...

Al-Capone, historia e simbolit të mafies që synoi politikën

Në historinë e mafies amerikane, shumë gangsterë kanë tërhequr vëmendjen e publikut e jo vetëm kaq, por shumë prej tyre kanë fituar edhe simpatinë e njerëzve. Të tillë kanë qenë në 1920, Al "Scareface" Capone dhe Jack "Legs"...

Fjalimi i plotë i Benediktit XVI në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Në sa po filloj fjalimin tim në këtë Asamble, para së gjithash dëshiroj t’ju shpreh Ju, Zoti kryetar, mirënjohjen time më të sinqertë për fjalët e njerëzishme që më drejtuat. Të njëjtën mirënjohje i shpreh edhe Sekretarit të...

Depot më të mëdha të armatimeve në botë  

Në vendet anëtare të NATO-s, licencimi dhe ruajtja e depove ushtarake të municioneve, bazohet ose buron nga rregullat e "Rregullores së Ruajtjes dhe Transportit së Municioneve (AASTP)". Kjo rregullore bën të mundur që...

Ardian Ndreca: “Lider-i Màximo” Fidel Castro na la

Agjensitë telegrafike të gjithë botës dhanë lajmin se lider-i màximo i Kubës ma në fund u tërhoq prej politiket. Braktisi politikën aktive për arsye moshet pse përndryshe – thotë ai vetë – do të tradhtoja ndërgjegjen teme. Mbas...

Human Rights Abuses in Kosovo

This report documents violations investigated by Helsinki Watch during missions to Kosovo and Serbia proper in May, June and December 1991. Participants in those missions included Jonathan Fanton, chair of Helsinki Watch...

Shpresat e demokracisë lidhen ngushtë me kërkimin e myslimanëve të moderuar të Lindjes së Mesme

Që nga fjalimi i parë pas 11 shtatorit ku i bëhej thirrje kombit për luftë kundër terrorizmit, Presidenti Bush ka theksuar se “lufta jonë është kundër së keqes, jo kundër Islamit”. Dhe me të vërtetë, administrata e tij i ka etiketuar...

Maria Montessori, Një jetë kushtuar fëmijëve

Ajo ishte një grua pasionante, e cila do të futej në histori për mënyrën e zgjedhur në nivelin e një metode, në funksion të edukimit të fëmijëve. Quhej Maria Montessori gruaja që u bë një nga edukatoret e fëmijëve më të famshme...
Kryesore