Ditëlindja e Vespasianit, Perandorit që i riktheu Romës lavdinë dhe "babait" të Koloseut

Emri i tij është shndërruar në një mit në Itali, edhe pse është fjala që përdoret për tualetet publike, por sot, ky poshtërim do të marrë fund, ndërsa Roma ka festuar përmes një mbrëmjeje...

Europa/Mrekullia e heshtur

Poeti anglez, Samuel Taylor Coleridge ka thënë se, të shihje Edmund Kean-in, tragjedianin e madh të Londrës në skenë 200 vjet më parë ishte njësoj si të "lexoje Shekspirin në mes...

“The Times”: 50 datat e rëndësishme në histori

Historiani i njohur, RichOvery, redaktori i "Historia e plotë e botës" e botuar nga e përditshmja angleze "The Times", ka zgjedhur datat që ai beson se kanë influencuar më shumë njerëzimin...

Karla dhe Poul, egërsia e çiftit sadist

Ndërkohë, Karla dhe Pol argëtohen me "shoqen" e tyre Jane. Vajzës duket se i pëlqejnë disa lojra që çifti propozon, edhe pse nuk është aspak në dijeni të mbrëmjes që u përdhunua...

Fareed Zakaria: Jeta me Islamin

Lugina Swat e Pakistanit është e qetë sërish. Shpesh e krahasuar me Zvicrën për shkak të relievit të saj magjepsës prej maleve dhe livadheve, Swat u bë zonë lufte gjatë dy viteve të fundit...

Afganistan, aty ku gratë shiten si dele

Mariam ishte 11 vjeçe në vitin 2003, kur prindërit e detyruan me dhunë që të martohej me një 41-vjeçar fetar. Nusja u shit për 1200 dollarë dhe paratë u përdorën nga i ati, një i dhënë pas...

Mafia me ndikim te krerët e shteteve të Ballkanit

Grupet mafioze në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë edhe Shqipërinë, janë të lidhura me njëra-tjetrën dhe kanë ndikim të fuqishëm te autoritetet shtetërore më të larta të vendeve të rajonit...

Dëshmia - Ja si e fsheha Salman Rushdie në ditët e dënimit me vdekje

Në ditën e Shën Valentinit të vitit 1989, presidenti iranian lajmëroi fatwa-n, dënimin me vdekje për shkrimtarin Salman Rushdie, me akuzën: fajtor për "blasfemi" në romanin e tij "vargjet satanike"...

Udhëtim drejt Polit të Veriut

Portsmouth, në jug të Anglisë, një e hënë e ftohtë dhjetori. Një prej eksploruesve më të njohur të Britanisë së Madhe është ulur në një dhomë për të treguar misionin e tij të ardhshëm. Temperatura...

Afrika, vendi ku të jesh grua është mallkim

Diskriminimi i grave në shumë sfera të jetës përbën sot një nga shqetësimet më të mëdha në mjaft vende të botës. Rritja e pabarazisë në të ardhura, në mundësi, shkollim dhe dhuna e...

Tragjedia e popujve indigjenë

Në vitin 1969, një reportazh shfaqi të vërtetën e fiseve në zhdukje para syve të botës, por gjenocidi vazhdon. Në Brazil është zhdukur një tribu çdo dy vjet. Bota e tyre vihet në rrezik...

FIAT - ANJELI/Historia e një binomi shumë të suksesshëm

Nga shumëkush konsiderohet e vetmja dinasti e vërtetë italiane. Një familje industriale që ka ditur të zërë një vend epërsie absolute jo vetëm në ekonominë dhe shoqërinë e Italisë...

Dukuria El Nino dhe ngrohja globale

Në teori, dukuria El Niño ndryshon temperaturën dhe modelin e reshjeve, në pjesën më të madhe të globit, na vjen natyrshëm të pyesim, nëse këto ndryshime kanë ndonjë lidhje me...

Pse është "çmendur" klima

Shira të rrëmbyeshëm prej muajsh, borë në Sicili, madje thonë se në Alto Adice (krahinë në Itali) prej vitesh nuk ka rënë kaq shumë dëborë. I gjithë ky çrregullim i papritur i kohës...

Itali, historia e një intrige ndërkombëtare

Në Romë kishte mbërritur një komando e përbërë nga pesë palestinezë me origjinë libiane, të cilët agjentët e SID (shërbimi i fshehtë italian) filloi t'i mbajë nën vëzhgim: mikrofona në dhomë...

Vejusha e zezë, dhuna e seksit të dobët

Ndërkohë që krimet më të rënda të kryera në të gjitha kohërat i përkasin me të drejtë meshkujve, femrat nuk kanë qenë gjithnjë aq të buta dhe delikate sa duken në jetën e përditshme...

Kriza financiare, si kemi përfunduar këtu?

Në Shtetet e Bashkuara përqindja e sekuestros të pasurive imobiliare ka arritur nivelin më të lartë nga periudha e Depresionit të Madh. Dy institucionet më të rëndësishëm financiarë të vendit...

Oleg Gordievski, Arratia e pabesueshme e një kryespiuni

Historia e Oleg Gordievskit nuk është e marrë nga ndonjë roman i Le Carre apo nga ndonjë film me 007, është një ndodhi reale, e cila ka për protagonistë dy agjentë të fshehtë në nivelet...

Këshilla të gjelbërta nga Gjermania

E vendosur përgjatë muzeve të River Spree në qendër të Berlinit, ndërtesat e Parlamentit gjerman janë dizenjuar në mënyrë të tillë, që të bëjnë sa më shumë natyrale dritën dhe...

Shkencëtarët zbardhin të vërtetat e Robinson Kruzoit

Breza të tërë fëmijësh janë mrekulluar pas aventurave të Robinson Kruzoit, por pakkush e njeh personin real mbi të cilin u bazua romani i famshëm. Sot, 300 vjet pasi u largua nga ishulli burg...

E vërteta dhe opinionet për një femër të madhe

Biografia e Helena Petrovna Blavatsky përmban të dhëna mbi familjen e saj, prejardhjen dhe moshën e saj fëminore, e cila u shoqërua nga fenomene të çuditshme dhe të pashpjegueshme...

Historia e spiritizmit

Spiritizmi përfshin fenomenet parapsikologjike të lidhura me dukuritë e shajnive ose fantomeve; fenomenet e tilla spiritistët i shpjegojnë si "porosi të shpirtërave", përkatësisht të vdekurve...

Eshtë një botë shumë e vogël

Në shkurt të vitit 2003, një akademik kinez mbërriti në Hong Kong, u rregjistrua në hotel dhe në mënyrë të paqëllimtë nisi të përhapë një virus vdekjeprurës në të gjithë botën. Ai kishte...

Lorenci i Arabisë

"Jo të gjithë njerëzit ëndërrojnë në të njëjtën mënyrë, ata që ëndërrojnë natën në qoshet e fshehta të mendjes së tyre, zbulojnë kur zgjohen kotësinë e atyre imazheve, por ata që ëndërrojnë...

Vikingët, barbarë shumë civilë

8 qershor 793: Murgjërit e ishullit Lindisfarne, në verilindje të Anglisë po qëndronin të qetë sipas zakonit, duke kryer aktivitetet normale të përditshme. Po vinin mënjanë ushqimin për dimrin...

Njollat e pushteteve

Dhomë gjumi. Kjo është një grusht historish të vogla shembullore të përzgjedhura për të shpjeguar se nganjëherë përdorimi i paturpshëm i seksualitetit lejon që të nxirren përfitime dhe të arrihen...

Luftërat për pushtet në Azi

Fara e "luftës" së sotme u mboll gjatë shekullit 19, kur Rusia u angazhua në krijimin e një perandorie shumë të madhe në krahun e vet jugor, ndërkohë që britanikët - të trembur për vdekje nga...

Historia 53-vjecare e CIA-s

Vendimi, i cili u bë publik para disa ditësh nga zyrtarët demokratë, ka shkaktuar kundërshti brenda partisë, duke qenë se dy ligjvënës me eksperiencë vunë në dyshim faktin nëse Obama...

Tunelet sekrete të Rripit të Gazës

Para katër vjetësh, Abu Said e konsideronte veten njeri të lumtur. Ndoshta jo si një vit më parë, kur konflikti mes Hamasit e Fathut i jepte mundësinë të fitonte edhe 150 mijë dollarë në ditë...

Xhulio Andreoti mbush 90 vjeç: Ca sekrete të shtetit do t’i marr në parajsë

Pas disa ditësh Xhulio Andreoti mbush 90 vjeç dhe shikon gjithmonë përpara, "pa nxitim". Protagonist absolut i gjysmës së dytë të shekullit të kaluar, fytyra dhe trupi më i njohur i...

Duke u fshehur pas perçes

Hajde të flasim për lëpirëse, zemër. Si përgjigje ndaj një sërë sulmesh seksuale të profilit të lartë, të cilat kanë pushtuar shoqërinë egjiptiane, është shfaqur një fushatë në internet, që promovon...

Wikipedia, portali i dijes në rrezik

Prej disa muajsh në Wikipedia, ata që navigojnë online ftohen të dhurojnë para për të shpëtuar enciklopedinë e lirë më të klikuar në botë. Arsyeja? Sepse është në rrezik. Megjithatë...

Auschvitz, "fabrika" e vdekjes

Gjashtëdhjetë e tre vite më parë, më 27 janar 1945 trupat e armatës ruse të frontit ukrainas të komanduara nga mareshali Konjev, shkallmuan portën e hekurt dhe u futën në ngrehinat...

Vrasja e Mussolinit, një histori për t'u rishkruar

"Kjo është një histori që askush nuk do ta tregojë, por që na përket të gjithëve ne. Është një histori që prej tri brezave: atë të 20-vjeçarëve i cili shtiret se e di, atë të 40 vjeçarëve që shtiret...

Trekëndëshi i Bermudës

Harta e përmasave të Trekëndëshit të Bermudës; pohimet e fundit të studiuesve lënë të nënkuptojnë për një formë "trapezore", që shtrihet pas në Gjirin e Meksikës dhe poshtë...

Gruaja që arrin të flasë me engjëjt

Lorna Byrne nuk të jep përshtypjen e një mistikeje. Nuk mban veshur as fustane të gjata e as vello, e për më tepër nuk mban ndonjë top kristali në duar. Është 1.63 e gjatë, 54 vjeçe...

Beethoven, gjeniu i ashpër i muzikës

Kompozimet e Beethovenit do të mbeten gjithmonë gjeniale, madhështore dhe monumentale në historinë dhe letërsinë e muzikës. Të tilla janë simfonitë Nr. 5, 6, 9, piano dhe koncertet...

Historitë e pathëna të shërbimeve sekrete

Nuk është shumë e habitshme që okultizmi dhe spiunazhi kanë qenë historikisht miq të ngushtë. Arti i zi i spiunazhit konsiston në mbledhjen e informacioneve sekrete dhe gjatë gjithë historisë...

Leonida - Mbreti spartan

Mbreti legjendar i Spartës, emri i të cilit është lidhur tashmë me betejën e lashtë, betejën e Termopileve, që u bë në muajin Gusht të vitit 488. Leonida ishte vëllai i mbretit Kleomen...

Njerëzit e famshëm që u ndanë nga jeta në 2008

Gjatë vitit 2008 u ndanë nga jeta një sërë figurash sa interesante aq edhe polemizuese, nga legjenda të Hollivudit e deri tek shkrimtarë e së fundmi dhe nofka më e famshme në histori...
Kryesore