Zeqir Lushaj: Jashtë përgjegjësisë

Për lirinë, dhat jetën,Rreth, 28 mijë,Se ç’bëmë,Ne të tjerët,Më tutje,Ju,S’keni përgjegjësi! …!Ndaj,Kur flasim të vërtetën,Që, nuk duhet të luaj ...

Zeqir Lushaj: Kush ma nguci Dukagjinin?!

Gjithkush është i lirë,Le ta kuptojnë Atë,…Si të donë! Lek Dukagjini,Ka qenë më i përparuar,Se shumë… në kohën tonë! …!Sot, me dhjetra gazetarë,Vriten, kudo nëpër Botë,(Sa shumë, …vitpervit!) ...

Zeqir Lushaj: Pak njerëz të njohin sa unë

Vjersha është shkeputur nga Cikli (i pabotuar ende) me titull E MADHE ËSHTË SHKODRA, kushtuar 10 personaliteteve shkodrane si dhe disa miqeve shkodranë të autorit neper vite.Sot e nxora nga Cikli ...

Zeqir Lushaj: Njeriu i paqes

Më i madhiI shekullit të 20-të,Sot, u nda nga jeta…,(Nga jeta në të gjallë).Hyri,Në shtëpinë e shpirtërave,–Shkofsh i bardhë!Papa Gjon Pal ! Veshur,Me të gjitha lavdet,Trupi,Iu kthye tokës.Shpirti,Mbretërisë së qiellit ...

Zeqir Lushaj: Hoxha... për xhaminë

Pse ankohemi për Enver Hoxhën,Që kishës e xhamisë, ju vuni drunë?Janë, besimtarët-zyrtarë, të Tiranës,Shkatrrimtarë të shpirtit, më shumë! Si hyka Njeriu i Zotit,në këto pazare,(-Uaaa! Edhe vet Dreqi, po ban ...

Zeqir Lushaj: Njeriu - bjeshkë

Ndoshta edhe të lodha, por, ja…, erdhëm në fund të librit tim modest. E di, si me qenë bashkë me Ty tani, se, për disa shkrime do të thuash – Sa mirë!, dhe, për disa: -Ç’ja ka fut Zeqiri kot!! Jam dakort, me të dy qëndrimet. Dhe, jo sa për oportunizëm ...

Zeqir Lushaj: Baladë për Bacë Bajramin

Mallkonte nëna veten,për fatin e zi,tek luftonte me jetën,atë nate që t’lindi Ty. Të lindi në udhëtim,rrugës në karrocë,në vargun e mjerimit,që s’kishte të sosë...

Zeqir Lushaj: Mendoj për Xhorxh Uashingtonin

Mendoj shpesh,Për Xhorxh Uashingtonin.Në kohën e Tij,AmerikanëtLidheshin me zinxhirë. E pra, këtë të vërtetëKërkush si këtaNuk e din më mirë...

Zeqir Lushaj: Kur po del çikë me shëtitë

Kur po del çikë me shëtitë,po merr rruga tjetër dritë.Trupi yt, si lis zabeli,ç’ka me ba, moj Unë i mjeri?Hije t’ka fustan i hollë,fytyra Jote – lulemollë!Kaçurrela, flokte mbi supe,kadal çikë, se mendt m’i hupe.Ma kadal, moj lulja e bardhë,kam shumë ditë, mrapa tuj t’ardhë! ...

Zeqir Lushaj: Simbol për dashurinë

Pse e dhe’ at’ Besë,(aq më shumë),kur kishe përpara,një 12-vjeçar-fëmi?…!Pse e mbajte at’ Besë,(me aq durim oj Ti çikë)me fanatizëm legjendar,që shkoj… në tragjedi? ...

Zeqir Lushaj: Çikë hasjane...

Si fllad bjeshke në çetina,çikë hasjane je ma e mira.Kush po t’sheh çudi po ban,për sytë ty bash si filxhan.Po e man veten si bostan,je e mirë, nuk kie ç’ka ban.Floktë e tua janë açik,si gojfili në Pashtrik...

Frrok Vukaj: Në dy rreshta njoftim

Ju dëshiroj gjithë të mirat.Po ti nisi këto dy rrjeshta njoftim meqë para disa ditësh kam qenë në një varrim në Babru. Atje, krejt rastësisht (se nuk kisha qenë ndonjëherë në ato varreza), pashë varrin e Nënës suaj Shkurtë si dhe të vëllait tuaj Ukës, që ishin ngjitur me njëri-tjetrin...

Zeqir Lushaj: Heroi i gjallë Tommy Lopez

Portreti i një njeriu mund të behet në shumë mënyra. Kështu edhe portreti i Heroit tim të sotëm, veteranit të luftës në Irak, amerikanit sypatrembur, 33 vjeçarit Tommy Lopez ...

Lushaj: Po ku je moj kushe e dashur?

Ka të drejtë Lela që mërzitet bile edhe na kritikon se nuk jemi sa duhet korrekt me bashkpunëtorët. -I kërkoj matrialet e mia të botuara në ZSh dhe nuk i gjej kërkund,-më thotë ajo, -Pse kështu?-Kërkoj në faqe ku janë botuar e nuk më dalin… I kërkoj në fotot e ZSh-se e nuk i gjej… I kërkoj tek faqja ...

Lushaj: Komunikim vëllazëror

Edhe per dijeni te lexuesve e simpatizanteve te shumte te gazetarit Selim Nengurra, ju sqarojmë se zoti Selim kohet e fundit, nuk ka qene shumë aktiv në faqet e ZSh-së me publikimet e tij edhe nga do halle e nevoja familjare. Kryesorja, nusja e tij e dashur Nusha, ka kaluar në dhjetor një operacion të veshtire por që per fatin e asaj (edhe të Selimit), doli me ...

Zeqir Lushaj: Kirurgu i famshëm amerikan Dorian J. Wilson

Mbas 11 ditë qendrimi në një ndër spitalet me emër të mirë të Nju Xhersit, (Spitali me emrin e Shenjëtit), mjekja kirurge që e kishte në patronazh si paciente gruan time Sabrien, na tha në esencë, këto fjalë:-Gjendja e Sabries është shumë serioze. Melçia e saj ka arritur në dimensione të frikshme ...

Zeqir Lushaj: Gota e mërgimtarit

Në kohën e re, e,Në kohën e vjetër,Një gotë, (plus),Në sofrën e shqiptarit.Më parë ruhej,Për udhëtarin e pastrehë,Sot, le të jetë– Gotë e mërgimtarit...

Zeqir Lushaj: Shtëpia e Brahim Alisë

Bash (ish),e para shtëpi,tu Kisha e Grisë,Edhe sot i thonë:-Shtëpia e Brahim Alisë.Sa herë,Kur punonim në ato ara,Kur uleshim me pushue,Baba me thoshte:-A i sheh bir, këto të pesë arra? ...

Zeqir Lushaj: Njeriu… dhe Njerëzorja

-Sonte është 24 dhjetori, nata e shenjtë e Krishtlindjeve dhe sot java, nata e Vitit të Ri. Qofshin të bekuara këto ditë të shenjëta që ne i quajmë permbledhtazi: Festat e fundvitit. Në këtë natë te Madhe do përcjell per ju të dashur e të rrespektuar lexues të ZemraShqiptare, disa skica-portrete me personazhe krejt amerikanë. –A e dini pse e bëra këtë punë? ...

Zeqir Lushaj: Intervistë me lexuesit

Miliarda,Tonelata libra,Mundohen të spjegojnë Botën, Dhe…,Flejnë të qeta,Në bibliotekë. Njeriu,I ban moral,Vetvetes. Dhe,Botën e len,Siç e ka gjetë! ...

Zeqir Lushaj: Ti je shqipja që nuk vdes!

Këta dy djem që do shihni në këte video në një shfaqje per nder të 100 vjetorit të pavarësisë , në Danimarkë, gjithmonë i kam dashur. Janë kosovarë por lindur e rritur në Laç të Shqipërisë Nanë. Janë binjakë. Quhen Enver e Sabah Ismaili. Djem të mirë, binjakët e Laçit, “shpirt njeriu” si ata.…E sot, jo veç unë por edhe ata po “plaken”. Enveri jeton në Danimarkë dhe ...

Zeqir Lushaj: Vllazënve Gërvalla

N’qiell t’Kosovës, mbush me kushtrim,Shkojne tri shqipe fluturim,Roje i bajnë natën dhe ditën,N’shpirt të popullit nuk mund t’vriten,Jan ba Nja, me diell e hanë,Tuj dhanë dritë Kosovës-Nanë! ...

Zeqir Lushaj: Djem t’Kosovës – Lavdi paçi!

Djem t’Kosovës, – Lavdi paçi!Balli i juej, Adem Demaçi.Qysh i ri 20 vjecarë,I duel zani si shkrimtar.Djal i ri me urti t’plakut,Shkroi romanin “gjarprinjt e gjakut”.Pse shkrimtari e tha t’vërtetën,N’burgjet serbe e kaloj jetën.N’burgje t’errta, 30-vjet,Pa dritë të syve Baca mbet! ...

Zeqir Lushaj: Një fjalë mbas vdekjes!

Nëse,Mbas vdekjes,(Edhe një herë),Do të më jepej mundësia,Dhe e drejta e fjalës,A e merrni me mend,Ç’farë kam për t’ju thanë?!(Po e nxjerr “sekretin”,Mos të ju vijë,Çudi…! !)…Më varrosni, në Centennial Park ...

Zeqir Lushaj: Aaah Serbi, moj shtrigë e vjetër

Aaah, Serbi, moj shtrigë e vjetër,Mbi Kosovën, ç’ka do t’bash tjetër?Lidhe me pranga i thue; “Mos luej”,N’shpinë e vet, i thue “je i huej”!,Brez mbas brezi, babe e djalë,Janë fajtorë, se janë shqiptarë.Kur Kosovën e mbulon gjaku,Festë të madhe ka Beogradi,Bajonetat numrojnë votat,Beogradi cakrojnë gotat ...

Zeqir Lushaj: I ndriti zemrat ABC-ja

Siç i ndrit malet rrufeja,I ndriti zemrat ABC-ja.Tuj luftue për dite ma t’mira,Jetën shkriu Sali Morina.Gjuhës Shqipe, si kristali,Mësuesi ynë gjithçka ja fali,Janë shumë shkolla në Shqipëri,Që e nderojnë emrin e Tij ...

Zeqir Lushaj: Një kangë - kujtim

Moj Tropojë , moj kështjellë e lashtë,Djemt e çikat shumë t’kan dashtë,Kush me pushkë, a çifteli,Tan’ kan ba diçka për Ty.Shumë i këndoi lavdi këtij trolli,Çika jonë, Fatime Sokoli.Kush na i ngriti zemrat peshë,Kush e çoi zanin në bjeshkë,Kush i këndojë punës e trimërisë,Sikur Çika e Dragobisë?Kangët e zemrës gjatë gjithë kohës ...

Zeqir Lushaj: Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova

Porta e Lartë me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës ja dhan’ fermanin,Grada e parë sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët Ti me na i’shtrue!Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova,Për dritarje zgjatet kova,– Aman bre, trima shqiptarë,Një kovë uji me e ndrrrue me ar....

Zeqir Lushaj: Shtylla e kangës asht Dervish Shaqa

N’oda burrash me sharki n’dorë,Dervish Shaqen kujtojmë gjithmonë,Shkamb Kosove lind për kangë,Kombit tonë shumë i ka dhanë.Kur ja ngucën Kosovë – Nanën,Kur kan dashtë me ja vra kangën,Lamtumirë, vllazën e thmi,Asht kthye zemra asht ba sharki...

Zeqir Lushaj: Një kafe për Kadri Manin

I dashur djali i Kadri Manit, Ylli,Si pergjigje lajmerimit tuaj për të pame të babait në Gjermani, në pamundësi të jem aty, ku në fakt do e deshta “vendi e kuvendi’, në nderim të Kadri Manit, mikut tonë të paharruar, zgjodha një menyrë tjetër, për të qenë gjithsesi , të paktën si “gjysëm” i pranishem. Ju thoni ne lajmerim se, me kete rast miqt e babit mund të shprehin kujtimet e tyre, por unë tani per tani, nuk mund ti shprehi e as ti dërgoj ato. Pse? Sepse janë të shumta, dhjetra e pse jo qindra faqe. Relatat , bisedat, pershëndetjet e urimet ...

Zeqir Lushaj: Livadhi i Gjergjit

-Si një bir i këtij vendi, lindur në Tropojë dhe qytetar i Tiranës që nga viti 1974, sot, përkatësisht edhe shtetas amerikan, (amerikan prej Grije!), besoj se nuk i kaloj kompetencat e njeriut të lirë, pa kurrfarë funksioni mbi globin tokësor veç qënies “ I LIRË”,nëse e bëj një këtë propozim publik:-Në këtë 100 vjetor e tutje, qendra e Tiranës, sheshi Skenderbej i derisotëm, të marrë zyrtarisht emrin: - Livadhi i Gjergjit!-Prej shumë e shumë kohësh, si qytetar i atij vendi dhe i dashuruar jo pak mbas Tiranës, kam ndjekur me shumë kuriozitet diskutimet, debatet ...

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

Teksti: Zeqir LushajKëndojnë: Dida-Çela-KovaçiNanë Tereza, Nana e Globit,Dora e saj si dora e Zotit.Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona,Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova.Mbushë besim e krenari,Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë.Ju dha jetë e dritë në faqe,Çmimin “Nobel” mban për paqe.Nanë Tereza s’asht n’Kalkutë,Shpirti i Saj kudo asht futë ...

Zeqir Lushaj: Djepi n’Has, vorri n’Prishtinë (Pjetër Bogdanit)

Një vigan t’kombit shqiptar,Mburret Kuksi që e ka djalë,Burrit t’madh, kurr si hup zani,Mësuesit tonë, Pjeter Bogdani,300 vjet ja ruejnë lavdinë,Djepi n’Has, e vorri n’Prishtinë. Si shkrimtar i shqipes s’vjetër,Mendimtar, me shpatë e letër,Filozofi e historiani,Nder të madh kombit i bani,Vepra e Tij me rreze drite,Gur themeli i gjuhës shqipe ...

Zeqir Lushaj: N’gojë fishekun e don alltija

Ty Kosovë, t’njeh historia,Djemtë e Tu me dy alltija,Me t’ruejt nderin edhe prakun,T’kan falë jetën edhe gjakun,Mitrovica asht djepi i trimit,Heroit t’popullit Isë Boletinit.Ka dhanë prova ku jep burri,Kur u ngrit në Vlorë Flamuri,Me 300 djem Kosovarë,Garda e parë, me kapuçë t’bardhëPër me i dalë Ai zot vatanit,Shkoi përkrah Ismail Qemalit...

Zeqir Lushaj: Prej Podrimjes po na vjen lajmi

…E di se, Ai,Nuk ka nevojë për lëvdatën time!Por…nënshkruaj, që: …!Që…,Si këmishën veshë, e ndjej,Prekjen e fjalës së Tij!Edhe, kur shkruan “keq”.Ali Podrimja,Pa e duartrokitur,Zor, se mund të rrij! ...

Zeqir Lushaj: Jeta…, jeton në kujtime

-Hajde-hajde, o Nuro. Hajde ta bajmë një fotografi…Edhe ndigjoni këtu ju të tjerët:-Jo kjo Rugova që po fejohet sot, por as nana e Rugovës-Mirja, vajza e motres time të paharruar Ajshe Miftares, nuk ka pas lindur akoma kur unë e Nuredin Lushaj kemi qenë shokë shkolle e konvikti në qytetin e ri të Bajram Currit, kah gjysma e dytë e viteve ’50-të....

Zeqir Lushaj: Botim përkujtimor, në një-vjetorin e nanës

Gjithmonë, kur largohemi nga shtëpia, jemi mësuar me bekimin e nënës: “Mirëardhësh bir”.Por sot po ndodh e kundërta.Nuk është më Nana Shkurte në prag të derës që hesh veshtrimin e përlotur e përshpirt: “Mirëardhësh bir”.Sot jemi ne, që po e percjellim me sytë e perlotur e kokë-ulur nga pesha e dhimbjes, nanën e Nuredinit, të Ukës, të Zeqirir, të Rukës, Florës e Xhbanes. Dhe ajo po largohet nga sytë tanë drejtë horizontit të pavdeksisë ...

Zeqir Lushaj: Njeriu dhe Religjioni

Isha në klasën e katërt fillore, pra, rreth 10-vjeçar. Nën hijen e Blinit, po pushonin katër burra të cilët kishin mbështetur ngarkesat e shpindës në rrënjët e dala të Blinit të vjetër e po bisedonin.Njeri nga ata mu drejtue:- A mos je i Sadikut, more djalë?-Po, -ju përgjigja unë,-A asht Sadiku tu shtëpia,-vazhdoi ai? ...

Zeqir Lushaj: Duhej të vdiste motra!

Stërgjyshërit tanë,Ilirët e famshëm,Ndërtuan kala,I kemi edhe sot krenari!E ne, nip-sternipërit e tyre,(Që rrëmisht i biem gjoksit),Lazdrohemi nga mrekullia,Kur ndërtojmë një shtëpi.“Shtëpi të kohës”,(Që nuk jetojnë as një shekull!)Dhe rrudhim buzët poshtë Kalave:-…Ç’është kjo gjë e vjetër?...

Zeqir Lushaj: Kot i biem gjoksit

NE…,Dijmë të bajmë gardh,Në mes arës e livadhit,Të shtyhemi me vëllain,Rreth shtëpisë e stanit.NE…,Dijmë të ofendojmë,Kur duhet buzëqeshja,Jemi hipokritë,Na pelqen vetvetja.NE…,Fshihemi pas gurit,Dijmë të të vrasim,Këngët për trimerinë,Gjithandej buçasin!Kush është si NE,Njëri-tjetrit i thomë,Thikën mbas shpindës,Diku…, natën-vonë...
Kryesore