Mërgim Korça: Baba Rexhebi dhe mistika e Tij Bektashiane

E quaj veten fatlum që sapo vumë këmbë me gjithë familje në këtë tokë të bekuar të Amerikës, pa vonesë u njohëm dhe shpejtë edhe u miqësuam, me njerin nga personalitetet nga më të shquarit e kombit...

Gur mbi gurë s'do lemë në Kosovë

Kryekomandantin e Gardës së Car Llazarit, Andrej Haxhi Miliç e gjejmë falë një mbështetjeje të kolegëve tanë në Beograd. Ka pak ditë, që ka shpërndarë në të gjithë median një njoftim shtypi, ku bën me dije se më 31 tetor më Krushevac...

Agim Gashi: Gojekeqinjet le te flasin - Shqiptaret le te bashkohen

Nëse në Kosovë apo edhe diasporë fillon ta flasish realitetin  që dosido nganjëherë është i hidhur për dikend, gjithsesi do të sulmohesh sepse disa individë megaloman janë të bindur se vetëm "ata" janë më të "menqurit", më të "dishmit" dhe...

Mërgim Korça: Vënde të ndryshëm si edhe këndvështrime po të tillë

Varet se cili e lexon titullin e temës që dua të trajtoj.  Të rinjtë, mbase të prirur nga kërshëría, mendojnë se ndoshta mësojnë ndonjë gjë të ré duke e lexuar materialin.   Kurse unë me përshtypjet e udhëtimeve dua...

Deklarata e kongresit te dyte te lidhjes shqiptare ne bote

Ne, delegatët e Kongresit të dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë, në emër të dhjetëra milionë shqiptarëve, të mbledhur në Tiranë më 27 Tetor 2007, i cili shqyrton zhvillimet në hapësirën shqiptare, veçanërisht në Kosovë...

Kongresi i dyte i lidhjes shqiptare ne bote

Kësaj rradhe nuk është tema që përzgjodhi kohën, por e kundërta, koha që e përzgjodhi temën.
Tema është mjaft serioze që t’i qasësh në “mënyrë relaksuese”; është mjaft tensionuese që t’i  qasësh në “mënyrë krejt të qetë”; është mjaft...

Jeton Kelmendi: Dhjetori i Prishtinës dhe dështimi tjetër i Brukselit

Dita ditës, koha po afrohet dhe dhjetë dhjetorin po na e sjell. Erdhën e shkuan edhe shumë ditë të tjera si kjo, ku një popull pret të ardhmen e vet dhe një ditë caktohet, e ajo ditë nuk dihet cila është.  U deshën të vriten qindra mija...

Agim Gashi: Pse po vriten Shqiptaret

Që nga lufta e këndej krimi i organizuar përsoset dhe vazhdon të marri jetra në hapsirat shqiptare, me gjithë forcimin e policisë vendore dhe asaj ndërkombëtare. Pa marre parasysh nga cila anë vinë këto vrasje makabre, në sy të botës dalim...

Agim Gashi: Dikushet - Kerkushet

Nga vdekja e Presidentit Rugova në zemrat e shumë shqiptarëve ndihet një zbrastësi dhe pasiguri për të ardhmen tonë. Nuk ka më trishtim se kur zbrastësia dhe trishtimi zënë vendin e shpresës, zënë vendin e lumturisë dhe...

Dorian Koçi: Shenjtërimi i lumnueshëm i Nënë Terezës

“Jepi Cezarit atë që i përket Cezarit dhe Zotit atë që i përket Zotit!”,- kjo shprehje e njohur nga Bibla ka marrë konacione të ndryshme gjatë shekujve. Në sensin historiografik, shprehja i referohet vlerësimit dhe kontributit të figurave të ndryshme...

Mërgim Korça: Kumt nga përtej varrit i Patër Gjergj Fishtës

I gjithë shekulli i kaluar ish i ngarkuar me halle, telashe, si edhe probleme për kombin tonë. Natyrshëm lind pyetja : a mos vetëm shekulli i XX-të? Për të qenë të saktë, jo. Ia shkarkoi telashet edhe hallet i XIX-ti pasuesit të tij e ky...

Kastriot Frasheri: 24 orë nga jeta në Crazy Republic of Albania

E martë, ora shënon plot 7:15. Një mëngjes i veshur me grinë e një përditshmërie të sëmurë, troket pas xhamave dhe unë sapo jam zgjuar nga pseudogjumi i një nate të ankthshme, deri në kufijtë e marrëzisë dhe të absurdit. Diku, afër pallatit...

Ismail Kadare: Kombi shqiptar ne prag te mijevjeçarit te trete

Ne prag te mijevjeçarit te tyre trete, qe eshte dhe mijevjeçari i trete i botes se sotme, shqiptaret i priste nje befasi tragjike. Ishte e pangjashme me dramat e meparshme, ndaj ishte, ndoshta, dhe me e hidhura. Nje vizatim ne nje gazete franceze...

Mërgim Korça: Heronj apo kriminelë? Mos të nxitojmë: T’i gjykojmë!

Kam shumë kohë që matem të bëj një shkrim lidhur me një problem i cili, për nga rëndësia që paraqet, duhej të ishte trajtuar me kohë. Duke menduar se për këtë shkrim nuk do të më vinte mua radha të shkruaja e kam zgjatur deri...

Vërejtje e vonuar dhe përgjegjësi e (pa)pranuar e UNMIK

Mosrespektimi i dy dokumenteve bazë me të cilët është vendosur prania ushtarake dhe civile në Kosovë: i Marrëveshjes Ushtarako-Teknike ndërmjet NATO-s dhe "RFJ-së" dhe Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si nga ana e...

Jeton Kelmendi: Kosova, kusur xhepi i tjerëve

Realiteti i krijuar në Ballkan, ka mbetur një pikë që vazhdimisht dëmton imazhin e politikës dhe faktorëve më me ndikim sot në planet. Vendi i vogël, me më pak se njëmbëdhjete mijë Kilometra katror, sot është bërë një...

Mërgim Korça: Kur do të shkruhet historia si dhe njerëzit e përfshirë në të pa zbukurime dhe as pa shëmtime?

Dalëngadálë po i vjen mesi edhe dhjetëvjeçarit të dytë të përmbysjes së diktaturës dhe historia e Shqipërisë e shekullit të shkuar akoma qëndron pezull. Them pezull sepse ajo palë, e cila zyrtarisht është ngarkuar t’a shkruajë, është akoma thellësisht e politizuar...

Engjëll Koliqi: Në shkollën e Stubllës kanë filluar ndryshimet

Sapo mori detyrën drejtori i ri, filloi implementimi i projektit të përbashkët të Këshillit të Stubllës dhe i SHIKH “Stublla” në diasporë, për meremetimin e ambientit shkollor.  Fazën e parë të projektit, që parasheh thurjen e oborrit të shkollës...

Camet: Perdoremi nga qeveria per pazare politike

“Ceshtja came eshte perdorur per pazare politike me qellim krijimin e nje stabiliteti midis Greqise dhe Shqiperise”. Ka qene kjo deklarata e djeshme e kryetarit te shoqates “Cameria”, Ardian Tano, bere gjate kongresit te Partise Demokratike per...

Ashtu si gjatë luftës, Shtetet e Bashkuara dhe Europa duhet ta mbështesin Kosovën kundër Rusisë dhe Serbisë

Javën e kaluar në Kombet e Bashkuara mora pjesë në një takim sureal lidhur me statusin final të Kosovës midis delegacioneve të nivelit të lartë të kosovarëve dhe serbëve. Qe një kujtues i keq se tani ndodhemi saktësisht atje ku filluam...

Mërgim Korça: Kryengritja e Malësisë së Madhe

24 janari i vitit 1944 shënon njerën nga ngjarjet nga më të shënuarat të historisë kombit tonë, fillimin e Kryengritjes Armatosur të Malësisë Madhe, e cila piksynonte ta ndalonte vërshimin sllavo-komunist në zonën e veriut...

Llemadeo: Ndarja e kombit

Dardaninë e marrun me dhunë
që Kosovë ja vunë emrin kur e shkelën...
se Sllavisht e donin çdo punë
dhe në akcent të tyre e donin dhe emrin...

Mërgim Korça: Konsiderata rreth gjuhës së njësuar

Shtysë për t’i shkruar këto radhë u bë një shkrim i Kostaq Xoxës të cilin e njoh ... qëkur e mbaj mënd veten time. Prandaj edhe shkrimi i Kostaqit me titull Gjuhëtarët po e humbasin durimin, ma tërhoqi menjëherë vëmëndjen. Tek lexoja se si autori...

Kadare: ''Standardi natyrisht nuk është tabu. Një kongres i dytë natyrisht që mund dhe duhet të bëhet''

Hylli i Drites: Zoti Kadare, ju jeni sot në botë shkrimtari shqiptar ma i lexuem dhe ma i përkthyem. Në kuadrin e nji sistemimi logjik të historisë së letërsisë sonë ma afër kujt e ndieni veten, si për nga ...

Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Nga Albert Vataj - Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze...

Shqipëria, sërish më e korruptuara në gjithë Ballkanin

Pavarësisht nga përmirësimet në krahasim me një vit më parë, Shqipëria vazhdon të ngelet vendi më problematik në të gjithë rajonin për korrupsionin. Transparencë International ka publikuar klasifikimin më të fundit botëror për korrupsionin, duke monitoruar 180 vende të botës...

Manirat për t’u dukur interesant!

Nuk do të kisha marrë mundimin të harxhoja atë pak kohë që të fal një weekend i bukur vjeshte, sikur të dielën të mos më kishte tërhequr vëmendjen një shkrim i çuditshëm tek “Shqip”që herë pas here belbëzon marrëzira me titull: “Ja paratë që grabiti Noli dhe qeveria e tij nga arka e shtetit...

Albert Vataj: Niset për nga amshimi At Zef Pllumi

At Zef Pllumi u nda përgjithherë nga të afërmit, nga Shkodra, nga admiruesit, nga gjithsekush e njohu, ndigjoi për të dhe lexoj prej tij. At Zef Pllumi, i fundmi i brezit të artë të françeskanëve shqiptarë, atyne që kulmuen në pjedestal tiparet me të spikatuna...

Mërgim Korça: Patër Gjergj Fishta akoma i trajtuar si “gogol” Sa keq!

Këmbëngulja me të cilën vazhdohet të insistohet në drejtim të ruajtjes së  shtrëmbërimit të të vërtetave historike por në mënyrë më të sofistikuar, që të duket sa më i besueshëm shtrëmbërimi, parimisht më revolton shumë. Shtysë që t’a trajtoj problemin siç do t’a shihni në vazhdim, u bë pohimi...

Cila data e çlirimit të Shqipërisë: 28 apo 29 Nëntori?

Me vëmëndje dhe përqëndrim të madh e ndoqa emisionin në fjalë  të drejtuar nga z.Blendi Fevziu, tashmë moderator shumë i afirmuar. Nga ana tjetër kuptohet lehtë përse isha aq kureshtár lidhur me debatin shkencor që mbas pak do të ndiqja...

Vetëm pavarësi

Një shtet me dy sisteme është termi që përdoret rëndom në terminologjinë ndërkombëtare teksa ju referohen raporteve mes Kinës dhe Hong Kongut. Ndër kolonitë e fundit të Britanisë së Madhe, ajo u dorëzua plot një dekadë më parë...

Nuri Dragoj: Ju ftoj në debatin: Gjuha shqipe, një nga gjuhët më të vjetra në Evropë

Thirrje Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Institutit të Gjuhësisë, rektorateve dhe dekanateve në universitetet e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, intelektuaëve dhe gjuhëtarëve shqiptarë kudo në botë, si dhe të gjithë mësuesve të gjuhës në shkollat e mesme të Shqipërisë dhe Kosovës...

Sistemi elektronik i zgjedhjeve - Unikat në botë - Mund të dërgohet si dhuratë e Demokracisë në Kosovë

Drejtori ekzekutiv i Shkollës Gjyqësore Elektorale – Juiz Paulo de Tarso Tamburini Souza, me bashkëpunëtorët, i ka njoftuar mysafirët me sistemin elektoral elektronik, që është unikat në botë, si garanci e demokracisë së vërtetë...

Tis

Eshtë ende natë! Të zgjon nga një gjumi i keq, zilja e orës. Gjëmon ngulmthi sikur edhe ajo do pjesën e saj në këtë sëmbim dashakeq. Ke lënë për të dytën ditë të zësh radhë të pajisesh me një çertifikatë personale. Se këto fletushka të duhen kudo të trokasësh...

Golgota e një populli martir në retrospektivë

Një libër bëhet shkas të tubojnë në Tiranë shqiptarë nga të gjitha trojet etnike. Një libër i një autori të njohur kosovar ka përcjell në një ditë të vetme, përmes referatesh dhe kujtimesh nga flakadani i luftës për liri mesazhin e pavarësisë së Kosovës, si i vetmi opsion për statusin përfundimtar. Eposi i...

Agim Gashi: Disa aspekte të epikës historike në këngët popullore shqiptare

Me vlerat e shumta kjo është një dëshmi e gjallë e së kaluarës së popullit tonë, e jetës plot peripeti, e vuajtjeve nën sundimet e huaja, e baticave e zbaticave që përpëlitën shqiptarin ndër shekuj, me një synim për një të ardhëme më të mirë. Këto këngë në të shumten e rasteve zëvëndsuan atë zbrastësi...

Atdheu ynë – Kombi shqiptar copë-copë edhe nga ne të zot

Koha e trazicionit shqiptar tashmë hyri në histori si faqja më e zezë në historinë tonë kombëtare.Dhe s’kish si të ndodhte ndryshe kur Shqiperia ne vitet ’80 pësoi rënien më të madhe ekonomike për shkak të politikës së gabuar të fenerit ndricues...

Zëri i arsyes në shërbim të realitetit të Kosovës

Organozatorët e COLADRI (Conferência Latino-Americana de Direito e Relações Internacionais – Konferenca Latino-Amerikane e së Drejtës dhe të Marrëdhënieve Ndërkombëtare) dhe drejtuesit e kompanisë DIPROJINT (Diplomacía e...

Kosova: Sfida e Evropës

Asnjë evropian nuk mund t’i harrojë mizoritë që ndodhën në Ballkan gjatë viteve `90. Asnjë evropian nuk mund t’i harrojë skenat e brutalitetit, vrasjes dhe dëbimit. Në momentin kur fati i Kosovës kthehet në fokus të vëmendjes ndërkombëtare, asnjë evropian nuk duhet t’i harrojë ngjarjet tragjike...

Mërgim Korça: Ndërrimi jetë i një vajze 23 vjeçare e bën shkëmbin te përlotet, jo nënën. Po kur nëna është zonja Liri Belishova, duhet gjykuar më gjerë

Er’e marrë.   Er’e fryrë nga drejtime skajshmërisht të kundërta.   Shumator’e erërave një vorbull cikloni.   Ai më rrëmbeu dhe në kahun antikóhë më vuri para një kaleidoskopi ku n’atë çmëndurí vizionesh shikoja një stativ mikrofoni të...
Kryesore