Xharra: Anton Çetta ishte shkencëtar, o Ag Apolloni!

Sot shqiptarët , problemin më të madh e kemi me intelektualët të cilët jo që nuk dinë, por për shumë arsye i humbasin virtytet dhe aftësitë e tyre. Një nga ata , me keq ardhje duhet të them që qenka edhe Ag Apolloni .Nuk e kam “dertin “ që ky ...

Ilmi Veliu: Hoxha-Olsi Jazexhi, serb nga Shumadija ...!

Njeriu me gjakë të pastër shqiptari, asnjëherë nuk pranon ta mohoi Nënë Terezën, Kastriotin, Gjergj Fishten e Fan Nolin...,te mohoi  Historinë, Gjuhën shqipe, Kulturën e lashtë pellazge, Bardhylin, Agronin, Teuten  dhe  Ilirinë...

Bardhyl Mahmuti: Reagim ndaj fjalës së Mustafa Nanos në Beograd

Sipas asaj që njoftuan mediet, më 10 korri 2018, në Beograd, zhvilloi punimet ““konferenca e organizuar nga agjencia serbe e lajmeve “Tanjug”, në bashkëpunim me Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH)””. “Konferenca” kishte për qëllim të hapte debatin rreth...

Valon Jashari: Përfaqësueset e duhura

Presheva dhe Bujanoci janë duke u përballur në prag të një rreziku për të mbetur si një pakicë edhe në qytetin e Bujanocit dhe të Preshevës sikurse Medvegja, nga rrethanat politike të represionit shtetëror serb. Kjo politikë diskriminuese me elemente të ...

Frank Shkreli: Kryeprifti serb msynë toka shqiptare

Mediet vendore të Ulqinit njoftojnë se të djelën udhëheqsi i Kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Amfilohije -- i cili është i lidhur shumë ngushtë me Kishën Ortodokse Serbe me qëndër në Beograd --me një grup prej afro150-vetash ndjeksish të tij, vizitoi fshatin Kalanë e Shasit me qëllim...

Tuna Prekpalaj: Mos u ban si ora

E vërteta, ashtu na mësojshin postmodernistët e mëdhej, âsht vetëm nji strukturë mashtruese, e cila mvaret plotsisht nga kandvështrimi personal, që âsht si subjekt i emocioneve të pakontrollueshme dhe i forcave të ndryshme. Kjo sentencë më më tha shum. Por, nga ana ...

Gjekë Gjonaj: Futbollistët e zemrës

Pavarësisht se në kampionatin e sivjetshëm  botëror të futbollit, i cili po  mbahet në Rusi, nuk marrin pjesë asnjëra prej dy shteteve shqiptare, Shqipëria dhe Kosova,  shqiptarët  në Malin e Zi, sikur të tjerët kudo që ndodhen,  vazhdojnë ta përcjellin me shumë interesim ...

Dedë Preqi: Pushteti i 'Rambos' dhe Ramës

Dikur në kohëra të hershme kur kanë munguar kombanjat fshirëse të grurit, organizohëshin sëbashku dy-tri mëhalla të fshatit dhe e bënin një lëmë të përbashkët per fshirjen e këtij rendimenti. Së pari në mes të lëmës e përforconin një mullar të drunjtë të mbështjellur me një...

Idriz Zeqiraj: Krimi i krerëve puçistë të LPK-së

Pas vrasjes zyrtare të Ministrit të Luftës, Kolonel Ahmet Krasniqit, nga Tirana zyrtare social-komunste dhe puçistët Lëvizjes Popullore të Kosovës, krerët karrieristë të LPK-së, në veçanti, grupi me vegjetim të Zvicër, intensifikon veprimtarinë minuese ndaj Shtabit të Forcave ...

Reshat Kripa: Homazh për tim vëlla

Im vëlla, Besnik Kripa, lindi më 9 korrik 1933 në Vlorë. Shkollën 7 vjeçare e kreu në qytetin e Vlorës dhe atë të Tiranës. Pastaj vazhdoi shkollën e mesme në gjimnazin ‘ Ali Demi “ të qytetit të Vlorës. Si të gjithë pjestarët e tjerë të familjes tonë, ishte një nxënës i mirë. Në ...

Ndue Dedaj: Busti i Skënderbeut që zëvendësoi Zogun

Është jubileu i 550-të i Heroit Kombëtar. Duke gjurmuar nëpër “adresat” e tij, ishim këto ditë në Kukës, së bashku me ipeshkvin e Dioqezës së Rrëshenit, imzot Gjergj Meta. Ndaluam një çast te Imzoti ynë i madh, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu. Për më tepër që ky bust ka ...

Florim Zeqa: Të ndalet dialogu vrastar

Në Kosovën e sotme, me secilin që flet veq e veq, askush nuk pajtohet me situaten e krijuar, mirëpo kur është në pyetje bashkërendimi i forcave (organizimi), të gjithë hezitojnë, sikur mungon vullneti dhe guximi qytetar për t'u përballur me sfidat e kohës!...

Gëzim Llojdia: Udhëtim në Selanik me Spiro Podaras

Për poetët grekë ,poezia është si  uji, për një të  etur që duhet të shkruaj për të marrë frymë,thotë poeti i njohur grek Spiro Podaras .Kur lexon poezitë e këtij poeti të njohur futesh nga pak te poezia e poetëve të mëdhenj grekë si :Ricosi, Elitis, Seferis...

Frank Shkreli: Një Kadet nga Shqipëria në West Point

Të hënën që kaloi, në javën e 4 Korrikut, Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, Akademia e Ushtarake e Shteteve të Bashkuara, West Point, priti mbi 1200 kadetët e rinjë për këtë vit të ri shkollor, ndër ta edhe një shqiptar, nga 16 kadetët ndërkombëtarë të...

Zef Ahmeti: Pse jemi kështu si jemi

Ose një qasje psikologjike për jetën e rreme shqiptare duke u mbështetur në psikoanalistin dhe psikiatrin e njohur gjerman Hans-Joachim Maaz - Ka kohë që po përpiqem të kuptoj se si dhe pse ka ndodhur që për dekada jetuan shqiptarët si jetuan në atë sistem diktatorial komunist...

Fahri Xharra: Pse Serbia i frikësohej Anton Çettës?

Në vitin e rrezikshëm  për shqiptarët e Kosovës , vitin 1990 t`i mbledhësh një gjysmë milioni shqiptar në logun historik të Burrave në Verrat e Lukes ( serb. LLukes ) ose atë kohë kur Serbia ishte në minutat e fundit të shpërthimit të saj kundër nesh t`i shkojnë pas ...

Dedë Preqi: A ka kuptim ky rrugëtim?

Pse sot shoqëria shqiptare po paraqitet aq naive, aq e pa fuqishme përballë domosdoshmërisë së vet, së pari në konceptin e njerëzores dhe në përcaktimin e të qenët e tij, si shoqëri e kohës bashkëkohore dhe të lirë në shtetin e tyre sovran, ku e zënë fillin shoqëria e lirë dhe ...

Aurel Dasareti: Burgosni minjtë e kanalizimeve

Keqbërësit mund t`i torturojnë trupat tonë, thyejnë këmbët tona, të na vrasin. Atë që ata marrin atëherë, janë trupat tonë të vdekur - jo bindjet tona.Por, ngrihuni tani dhe qëndroni në këmbët tuaja. ...

Nexhipi: Amerikanët për shqiptarët dhe anasjelltas

Eliot Engel, deputet: “Nuk kam takuar asnjë popull tjetër në botë që të jetë aq pro-amerikan sa shqiptarët”. ,,Ska amerikan që mos jetë pro shqiptar dhe shqiptar pro amerikan,,-thuhet në një tekst të internetit, duke shtuar se kjo u dëshmua me pritjen madhështore dhe ...

Hilmi Saraçi: Bashkëpunimi i Saraçit me Prishtinën

Hasan Prishtina  ishte  si bagjanak me Hamit Saraçin , sepse të dy i kishin gratë qerkeze  (Igballja dhe Hamidja). Kjo ishte njëra  ndër faktorët e afrisë ndërmjet tyre si bashkëluftëtarë . Mendimet e tyre ishin të afërta  për çështjet kombëtare dhe për ardhmërinë e popullit ...

Frank Shkreli: Japonia fitoi admirimin e botës

Humbjen e Japonisë (3-2) në ndeshjen e Botërorit me Belgjikën të hënën që kaloi, trajneri i skuadrës kombëtare japoneze, Akira Nishino e cilësoi si “tragjike”.   Ishte hera e tretë, sipas vërejtësve të Botërorit, që Japonia u gjënd në prak të çerek finales së Botërorit...

Fahri Xharra: E keni vrarë ndonjë herë mendjen se...

– serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve , etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si ilir të rrejshëm , si albanë të ardhur vetëm rreth shekullit të 10-të nga Kaukazi ?...

Florim Zeqa: Jo falje territoresh

Nuk është histori e gjatë, nuk janë të largëta vitet 1877/78 kur Serbia gllabëroi dhunshëm tokat shqiptare. Ishte ushtria e Millosh Obrenoviqit ajo e cila dëboi dhunshëm nga vatrat e veta mbi 700 fshatra e 7 qytete shqiptare, afërsisht sa 2/3 e territorit të sotëm të...

Skënder Kapiti: Ja cilët shqiptarë janë 'tradhëtarë'

Të gjithë ata prej të cilëve Shqipërisë dhe Kosovës u vijnë të këqija kombëtare si: prapambetja dhe mosemancipimi patriotiko-demokratik, mosndërtimi dhe mosfunksionimi  shtetit ligjor;   të gjithë  ata  prej të cilëve dy shtetet shqiptare janë kapur  dhe mbahen...

Luan Hamiti: Histori e shkurtër e inteligjencës

Spiunazhi dhe forma e tij moderne, inteligjenca, është përafërsisht e vjetër sa njerëzimi. Agjentët ishin të rëndomtë në të gjitha kulturat dhe qytetërimet antike. Egjipti antik, Greqia, si dhe Roma kanë punësuar agjentë për të gjetur sekretet e armiqve të tyre...

Fahri Xharra: Shqiptarët e Maqedonisë, pjesë e kombit

Shoqëria shqiptare leçitjen e parashihte me Kanunin e Lekë Dukagjinit. Sipas tij, “me leçitë, me gojë të katunit,  don me thanë: me da, me lanë mbas dore e me shkrepë njij shi, tuj i hekun çdo tagër, hir e nderë, si kah katundi, si kah Flamuri”. Nëse ti lëçitësh ...

Nue Oroshi: Vajtim për shqipfolsit

Kufijtë e Kosovës janë bërë sikurse ajo shosha e cila rrjedhë në çdo anë. Aty hynë e dalin pa u vërejtur asnjëherë kriminelë e tregtarë flamujsh, spiun të paguar të shteteve të ndryshme të cilët po punojnë që ta shkatrrojnë si kancer përmbrenda, vetëm e vetëm që të bëjnë ...

Dedë Preqi: Festimi i Vidovdanit apo 'shejtanit'

Gjithkund në botën e civilizuar festat fetare organizohen dhe celebrohen në frymën e harmonisë fetare, duke pasë parasysh se njeriu e ka një « Atë, mbi vete », ku thëmeli i marrëdhënieve fetare, e ndihmon njeriun të ndërtojë dhe harmonizojë marrëdhëniet ...

Ilirjan Cukaj: Refleksion për javën Çame

Shpallja nga Parlamenti Shqiptar i dates 27 Qershor si dita e genocidit grek ndaj popullsisë Çame të Çamërisë, ështe një akt nderimi në kujtim të viktimave të pafajshme të kesaj masakre.Komuniteti çam dhe patriotë të ...

Frank Shkreli: Kur do të vlerësohet Fishta, z. kryeministër?

Në fillim të kësaj jave, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama inauguroi bustin e gjuhëtarit Eqerem Çabejt, një akademiku dhe njeriu të letrave shqipe, me të vërtetë me vlerë dhe i merituar.  Kryeministri shqiptar, me të drejtë, ngriti lart figurën e Çabejt, duke...

Sergjio Mazreku: Reforma në drejtësi, 'Toka e Premtuar'

Megjithë vështirësitë e procesit, pengesat, hatërmbetjet dhe akuzat e ndërsjellta midis palëve kryesore politike, reforma në drejtësi tashmë ka hyrë në një rrugë të pakthyeshme dhe ka nisur të prodhojë efektet e pritshme. Pritshmëritë e shqiptarëve në lidhje me këtë reformë...

Islam Lauka: Hije të zezë mbi shqiptarët

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, pati deklaruar publikisht se Demarkacioni me Malin e Zi nuk ishte kusht i vënë nga Bashkimi Europian për liberalizimin e vizave, por i propozuar dhe i marrë përsipër nga Hashim Thaçi, në mënyrë që, nëpërmjet servilizmit ...

Fahri Xharra: Kosovarët ishin në tokën e tyre

E fillove shkrimin me një fajësim të opozitës së Sali Berishes nga autori Nazarko :” Kjo ide ka ngjallur polemika veçanërisht nga ana e opozitës, e cila është duke i bërë jehonë si kalin e ardhshëm të një beteje të saj kundër qeverisë, madje e ngjashme me atë të armëve ...

Shkreli: Serbia dhe Rusia humbën kundër shqiptarëve

Nuk ishte kjo thjesht vetëm një ndeshje sportive midis Zvicrës -- në skuadrën e të cilës luajnë 4 shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili -- dhe Serbisë, në Kaliningrad të Rusisë, por ishte gjithashtu edhe një rast ose më mire...

Dedë Preqi: Ngreh e mos këput

Dialogu me Serbinë, deri më tani e favorizon vetëm udhëheqësin e saj, apo z. Thaçi, duke ia rritë madhështinë, por kurrsesi popullin e Kosovës, cili përpiqët të sjell paqë dhe stabilitet në vend e rajon, duke dialoguar me palën serbe, që dje ishte kriminele dhe që ka kryer ...

Jashari: Serbia islamizoi dhe osmanizoi Luginën

Lugina e Preshevës, përjetoi  fatin  e zi,  në  shumë ngjarje  historike, sidomos  për  faktin  e pozitës së saj gjeostrategjike! Ndodhja  e saj  në pjesën  kyçe të  Luginës-koridorit që  lidh Moravën  me Vardarin, rrugë kjo  e njohur që  në  antikitet, bëri që  të  ketë  fatin  të  shohë...

Xharra: A ndodhemi në prag të humbjes së Europës

Kadare shpesh  na i përmendë dy raste e mëdha kur i humbën lidhjen tonë natyrale me Europën: E para pas vdekjes së Skënderbeut dhe e dyta pas ardhjes së komunizmit në fuqi .(Shqipërisë, për shembull gjatë këtij mijëvjeçari i kanë ndodhur dy ikje tragjike. E para ka ndodhur në...

Lushaj: Mbaji me vete do 'letra Kosove', o Hashim!

Kqyrini mirë këto dy foto! Çka me pá! Po qysh o Presidenti shqiptar i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk mban përpara vehtes tande në tavolinë astenji letër bardhezi (apo dossier), sikurse Alexander Vuçiqi i Serbisë, që rri përballë teje. Ai ka nji “mal” me letra dokumentare...

Baloku dhe Morina: Përrallat e Dr. Ibrahim Rexhajt

Për ta kuptuar lexuesit se për çfarë bëhet fjalë, në pika të shkurtra do ta kthejmë kujtesën në vitin 1999, atëherë kur okupatori serb i dëboi qytetarët e Pejës nga shtëpitë e veta dhe i drejtoi ata në dy kahe, një pjesë kah Qafë Morina për në Kukës, e tjetrën masë të njerëzve kah Rozhaja për në Ulqin...

Bardhyl Mahmuti: Kush është Rade Bullatoviqi?

Raportet e diplomacisë së një shteti me shërbimet e veta sekrete, për një kohë të gjatë, kanë mbetur të fshehta jo vetëm për publikun, por edhe për shtetet përkatëse, ku kishin përfaqësitë e tyre diplomatike. Funksionet e ndryshme, si ai i ambasadorit, i konsullit, i sekretarit të ...
Kryesore