E premte, 03.07.2020, 03:48 PM (GMT+1)

Kulturë

Kozeta Zylo: Urime Ambasadore Sahatqija, Bijë e denjë e Kombit tim

Hapja e siparit të festimit të 10 Vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në New York nisi me Shkollën Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit.  Ambasadore Sahatqija tha se: “Nisja e këtij karvani të ngjarjeve nga shkolla dhe nxënës që mësojnë SHQIP nuk ishte zgjedhje e...

Rrahman Hyseni: 18 Vjet veprim me shqiponjat e Medvegjës

Veshja popullore që sot pëlqehet të quhet kombëtare, autoktone, paraqet lashtësinë e një treve dhe pasqyron historinë e saj të kahmotshme. Pasqyrimi i trashëgimisë kulturore me traditat e saj, paraqet trevën dhe ekzistencën e saj. Nga begatia e veshjeve popullore të një treve në përgjithësi, themi se vajzat shqiptare...

Remzi Limani: Fjala e ngjyer bojëqielli

Jo rastësisht, tek poeti Fahredin Shehu fjalët pikojnë prajshëm dhe krejtësisht ndryshe nga pikat e fjalëve që i shohim dhe i lexojmë si formulime të papjekura në kuptimin e artit të shkruar. Pra, poezia e tij, ka kuptimin e të qenurit dhe solemnisht vishet me fjalën e arrirë, që na ...

Ndue Dedaj: Ndue Gega - Gjeografia e Mirditës

“Gjeografia e Mirditës” është një sprovë studimore e autorit Ndue Gega, mësues i pasionuar i gjeografisë, prej dyzet e pesë vitesh, në gjimanzin e Rrëshenit, shkollën e mesme Industriale të Rubikut etj. Fillesat e tij për dukuri gjeografike të trevës së Mirditës i hasim në publikimin, në almanakun “Mirdita...

Neki Lulaj: Diçka po më mbyt

Diçka brenda vetes më currit, fort  më sëmbonSi gjinkalla në vapë po më zukat nëpër hije.Qielli më është bërë gurë e era bishë po frymonNë kohën e pakohë diçka  sikur  një mur po më bie...

Albert Vataj: Anekdota dhe episode nga jeta e njerëzve të shquar

Balzakut po i binte në qafë një i patalentuar që i jepte çdo ditë me dhjetra faqe për t’i lexuar.– Dëgjo, – i tha Balzaku,- ti ke prirje por duhet të lexosh më shumë.– E çfarë përfitimi do të kem? – e pyeti ai me naivitet.– Duke lexuar shumë do t’ju mbetet më pak kohë për të shkruar…

Sinan Gashi: Kërkesa për Short Story

Kërkesa e sotme është që tregimi si dhe llojet e tjera të letërsisë të largohen nga tradicionalizmi, pra të synohet kah modernia. E di ti se çfarë freskie sjell proza moderne? –I pëshpëriste duke ecur, një zonjë e madhe, siç e thërriste ai, se i ngjante me një pamje të Mona Lizës së Mikelangjelos. Vërtetë zoti i kishte...

Albert Vataj: Persiatje idilike për bukurinë e femrës dhe hiret e kthjellëta të lules

Poetika e një ndjesie e shpie shpirtin tonë atje ku llamburitin vetëm drita hiresh të kthjellëta, atje ku idilika e bukurisë dehet ndër ëndje dalldisëse që pulsojnë rrëmbimshëm në vërshimin e dëshirave për prehje. Atje fjala ushqehet në polen lulesh dhe thith vesë agimesh të bardha bilur në gjithnjë vashash e zgjohet krahëbardhë...

Robert Elsie: Fotografia e hershme në Shqipëri

Fotografitë e Jozef Sekelit, të bëra gjatë ekspeditës austrohungareze në Shqipërinë e veriut, Kosovë dhe Maqedoni në vitin 1863, udhëtim ky i kryesuar nga albanologu Johan Georg fon Han, duket se janë fotografitë e para të këtij rajoni te Ballkanit. Ishte një ekspeditë për një ndër cepat me të...

Kalana & Bacelli: Prof. Spiro Konda, Zeusi Shqiptar

Studiues,  filolog dhe historian. Është i pari që mbrojti tezën e prejardhjes së shqiptarëve nga pellazgët; Vepra e tij më e njohur ishte "Shqiptarët dhe problemi pellazgjik",  botuar me 1961. Konda u harrua nga akademia shqiptare,  e cila ishte nën influencen e Eqrem Çabej-it, Aleks Buda, e te tjere...

Xhemaledin Salihu: Urosh S. Sheshum - Serbia dhe Serbia e Vjetër

Me formimin e Mbretërisë së Serbisë të Habsburgut, hyrja e këtij emërtimi në fjalorin e diplomacisë ndërkombëtare, titulli i mitropolitisë së Beogradit dhe ndikimi i historisë së Mavër Orbinës e Pavël Riterit Vitezoviqit dhe Stematografije Hristofor Xheparoviqit e Tomas Memerit,  emrin e Serbisë...

Remzi Limani: Poezi e mbështjellë me gëzofin e dashurisë

Linda Dërvishi, ende pa e botuar librin e saj të parë, dukshëm prinë para shumë poeteshave e poetëve të cilat kanë me dhjetra libra të botuar. Këtë e vërteton guximi i shprehjes dhe vargu i gatuar mirëfilli. E vërtetojnë fjalët e përzgjedhura dhe gjuha e kultivuar...

Timo Mërkuri: Ninulla e Erimioni Mërkuri

Të gjithë kemi përjetuar magjinë e ninullave, ato këngë të shkurtëra qënëna i këndon fëmijës  me synim vënien e tij në gjumë. Duke u rikthyer në foshnjëri kujtojmë  tekstet e tyre që më shumë se këngë ngjasonin me një bashkëbisedim intim mes nënës dhe fëmijës, tekste të krijuar instiktivisht   në përshtatje me

Sinan Gashi: Dy poezi nga cikli ''Vargjet e jetës time'' të Tomorr Alikos

Autori i këtyre poezive, Tomorr Aliko (1925 - ) është nga Libohova (Shqipëri). Që 17 vjeç përqafoi idetë nacionaliste, kur edhe u bë anëtar i “Ballit Kombëtar”, udhëhequr nga Mit’hat Frashëri. Për idetë e tija denohet me burgim të përjetshëm. Lirohet më 1963, pas 17 vjet burgimi. Pastaj internohet në...

Martin Camaj: Larg atyne që flasin si unë (Cikël poetik)

Figura e Martin Camajt si studiues dhe shkrimtar zë një vend të shquar në kulturën kombëtare shqiptare. Ndonëse ai jetoi larg lexuesit të tij natyral dhe i munguan efektet e recepsionit, prapëseprapë letërsia e Camajt e përmban mjaft të gjallë bashkëbisedimin me lexuesin e tij shqiptar...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (V)

Çdo gjë që e fillon me padrejtësi dhe me të keq, aq më pak kur dëshiron që të marrësh një territor të huaj e të zhdukësh paraardhësit e tij, edhe gjurmët e ekzistencës së tyre, kjo gjë nuk është aspak e arësyeshme, nëse është e plaçkitur apo e vjedhur, gjoja “me fakte”, pa autorizim të mirëfilltë, e nuk...

Remzi Limani: E bukura në dimensionin artistik

Mëtej, në ilustracionet e Afrim Shatkut, patjetër vargëzohen pamjet e heronjëve tanë kombëtarë si artefakte dhe pararojë e një të kaluare të gdhendur në fletat e historisë jo vetëm kombëtare. Në shfletimet e mëtejme, veprave të artistit tonë, shohim edhe portretin, natyrën e qetë dhe kreacione të tjera të cilat tok së...

Atdhe Geci: Agalemët e demokracisë

Nuk janë Coronat dhe as bijat e sajqë kërcënojnë njeriun e njerëzimitjanë pushtetarët, shpikësit e vrasjeve masivekorrupsioni i magnatëve të errtëdhe luftërat për fitime evarre të rejaZgalemë të demokracisë, zgjohuni...

Shefqet Dibrani: Kërkim përtej së mundshmes

Valdet N. Berisha është ndër poetët më të kompletuar që i ka arkipelagu shqiptar në Zvicër. Ai ndjehet një tip perandori, qoftë kjo perandori në suazat e mendimit krijues apo edhe në jetën e përditshme si qytetar i rëndomtë, veti kjo që e karakterizon me një pedanteri qytetare, ku ndërthuren arritjet në fushë...

Valbona Hadri: Seç tha trimi sypatrembur

Në ballë të brigadës me këngë burrashbashkë me shokë të një gjaku të një fisizgjatën zërin ngjitën qiellin e kushtrimit. I urtë i qetë, burrë fisnik i sinqert,I vendosur të jep jetë,nxjerrë gjashtorën i jep përpjetë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora