E shtune, 19.10.2019, 04:11 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Drita Kosumi-Syla - Diell jete

Në poezinë për fëmijë të poetes Drita Kosumi-Syla shohim se mundësitë e saj për të krijuar art të mirëfilltë janë të mëdha dhe tanimë kjo autore është duke hapëruar rrugës së përmbajtjeve dhe të trajtave të vërteta artistike edhe në fushën e poezisë për fëmijë. Këtë më së miri e dëshmon libri i saj i radhës...

Demir Krasniqi: Në Gollak po vajtojnë bylbylat

Ç’ po vajtojnë bylbylat , me zë t’ dhimbshëm pyllit –Pse n’ Gollak , çobanët ma s’ po i bien fyellit ?!Ç’ po vajtojnë bylbylat , malit veç prej mallit –Pse n’ Gollak , çobanët ma s’ po i bien kavallit ?!Refreni :Ah, medet , ah medet –Ku jem kanë e ku kem mbet ?!Toka e shpija i lamë  shkret –Loza jonë  në botë  u tret ...

Pëllumb Gorica: Monografi që shpalos histori e krenari

Studiuesi, Veli Varfi prej kohësh ka gërmuar në dokumenta e kujtime të pafundme, të cilat dëshmojnë histori dhe ngjarje në kohëra; ai në organe të shtypit ka shkruar mjaft trajtesa me interes njohës për krahinën fisnike të Labërisë, e veçanërisht për zonën e Lopsit të Tepelenës. Ne kemi të botuar një studim interesant për Ismail Kaso Dhëmblanin dhe Luftën e Gribës...

Xhelal Zejneli: Jonesko - poet i absurdit

“Vdiq një mbret”! Me këto fjalë u përcoll vdekja e njërit nga dramaturgët më të mëdhenj të këtij qindvjeçari – Ezhen Joneskos (Eugene Ionesco, 1909-1994).Sipas enciklopedive dhe leksikoneve, Jonesko lindi në vitin 1912. Por, sipas poetit me origjinë rumune të lindur në Vërshac të Serbisë...

Resmi Osmani: Shkrimtarët dhe letërsia

Një krijues i ri, poet dhe prozator, që ka botuar vëllimin e parë të poezive të tij dhe për të cilin ka patur vlerësime nga krijuesit e tjerë, në nje letërkëmbim, më shkruante me modesti se ai nuk ishte shkrimtar. Të njëjtën kam thënë për vete në disa shkrime apo intervista. Pohimi i mësipërm...

Kadri Tarelli: Djemtë e Podgurit, do ta mbajnë Bajrakun

O Bajram Salihi, nga familja Gashi! 1Mësues e drejtor, të pat Shënavlashi.Moshë djalërie, i pjekur në mend,Nëpër oda burrash, ti mbaje kuvend. Për shkoll’ e mësim, s’ t’u dhimb pasuria,Sytë te vocërrakët, në mend shqiptaria.- Shqip mësoni djem, gjuhë dhe dituri!Se janë rreze drite...

Nafi Çegrani: Mullinjtë e Çegranit 300-350 vjeçarë!

Rajoni  i Pollogut jugolindor, gjegjësisht  vendbanimi rrëzë Malit të Thatë ku gjendet Çegrani  dikur  karakterizohet nga pasuria, vlera dhe larmishmëria e trashëgimisë arkitektura tipike  dhe vargimi i mullinjëve për bluarje drithërash, misë, grurë etj. të cilët ...

Demir Krasniqi: Fatime Hyseni – Nëna e tre Dëshmorëve të Kombit

Në vitin Dymijë e nëntëmbëdhjetë ,Në muajin Shtator , më datën tetëmbëdhjetë –Në fshatin Vërbicë , të trimave të vërtetë ,Nëna e 3 dëshmorëve , kishte ndërruar jetë ! Çiftelia ime , nuk del prej dyzenit –Do t’ ia këndoj një këngë Fatime Hysenit !Ishte sinonim i nënës fisnike ,Trimëreshë malësore , mikpritëse besnike...

Petro Çerkezi: Bardhyl Maliqi - Perandoria e Zogjve

Bardhyl Maliqin e njoh që herët, kur hidhte hapat e para poetike në shtypin letrar shqiptar, me ngurim dhe e plot kujdes, si shumë krijues që besonin tek poezia dhe u dashuruan çmendurisht atë, por kurthet na ndiqnin si hije, sepse  të gjithë jetonim në një vend të izoluar totalitar. Krijimtarinë e së kaluarës e helmonin ideologjizimet ...

Qazim Shehu: Territor

Si kokë kali që hingëllin,  mali.Teshtin në tërshërë yjeshRrëqethet  një floknajë pyjesh.Besoj  diçka tjetër ia sjell teshtimën, Dhe hija e jetës që zverdhet përskaj,Hingëllimën…

Përparim Hysi: Anamneza e një adoleshenti "rebel"

Tek e mbarova rrëfimin autentik "JOANA" të Petraq Palit, menjëherë më erdhi në mendja ajo thënia  që kurrë nuk e humbet aktualitetin:" Sikur çdo njeri të ketë mundësi  që të filmojë gjithë çastet e tij të jetës dhe, më së fundi,ta shfaqë atë për ta parë,atëherë sa ka për të qeshur,aq ka dhe për të qarë". Kjo thënie  i rri  këtij libri si qepur...

Neki Lulaj: Ik...!

Ik, sa më larg ik  ti që miqtë  si numra   i ke vlerësuar.Ti që nëpër vite ke dhuruar mashtrime e intriga.Mos e rëndo askënd me dyfytyrësinë e sterruar!Të perëndojë me ty njerëzorja  ku portë është  smira. Miqtë i ke vlerësuar vetëm me numra në tabelë...

Albert Zholi: Lindita Kurti - Melodi shpirti

Libri i ri me poezi “Melodi shpirti” i poetes premtuese Lindita Kurtit vjen para lexuesit i brishtë, melankolik, nostalgjik, thirrës, ëndërrues, premtues dhe plot emocion. Jeta e mërgimit e ka bërë autoren më të ndjeshme, më të brishtë, më delikate, më shprehëse, më elegante në varg por më vizionare në jetë...

Jusuf Zenunaj: Nëse na votoni

Ne të mirë qemë,më të mirë do të jemi,shpëtimin nga e keqjaveç me ne e keni.Na duhet vota juajsi buka në çerep.Nga pësimet mësuam,s'do të jemi sikur vjet."Pêr kokë të fëmijëve...

Zymer Mehani: Nehat Jahiu - Mësuesia si mision

Autori Nehat Jahiu tanimë njihet nga lexuesit tanë me dhjetëra libra. Këtyre ditëve nxori nga shtypi librin e radhës “Mësuesia si mision”, të cilin e ka konceptuar në tri pjesë...

Luan Kalana: Vdekje e gjallë

Cdo gje ne bote do e besoja,te shihja Zeusin ne Toke,te pija kafe me Jezuesin,te vizitoja Juden ne Indi,te shkoja te jetoja ne Shqiperi,me shenjtoren Mother Terezen,te shpetoja te vobegtit shqiptare...

Neki Lulaj: Dil, moj dil, në at Qafë Belleje!

Dil, moj dil, nga Qafa e DiellitKu zbardhojnë gurët e strallitDil, moj dil, si re e qiellitKu u lidh një besë shqiptari. Dil, moj dil, mbi at gurë sokoliTej te Belles legjendareBëje vargun me fjalë kombiTë ushtojnë trojet shqiptare Dil, moj dil, nëpër brigjeTë pret sonte DugagjiniNëpër lulet rrëzë shkëmbinjve...

Akademi përkujtuese për shkrimtarin Milazim Kadriu

Sot, e premte, në orën 12:00, në SHFMU ”Hamit Sejdiu” të Kërpimehut të Besianës u mbajt akademi përkujtimore kushtuar mësimdhënësit të kësaj shkolle dhe anëtarit të LSHK-së, Milazim F. Kadriu. Në këtë akademi letrare të LSHK-së dhe të shkollës fjalën e rastit e mbajti Dr. Shyqri Galica...

Gëzim Llojdia: 1967. Për Enriko Veizin dhe talentin e tij

Artist si :Enriko Veizi lindën në kohë, por jetuan në vite të vështira . ”Brezi i humbur”,po shuhet dalëngadalë.Inxhinieri dhe karikaturisti Enriko Veizi i mbylli hesapet më këtë botën tonë mizore dhe  me jetën tokësore.Në parajsë ka të tjerë  ligje, shpirti atje i endur përballë dilemës , të rikthehet në trupa të tjerë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese