E marte, 28.03.2023, 12:09 AM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Me 800-1000 xhami nuk ka liberalizim të vizave as Bashkim Europian

Shtet mysliman në Bashkimin Evropian nuk ka, kurrë nuk do të ketë.Të lejosh ndërtimin e 800 xhamive për 20 vjet, ndërsa nuk e ke ndërtuar asnjë sallë koncertale a teatër, t’i nënshtrohesh kreu të Bashkësisë Islamike që është bërë shtet mbi shtet, të mos i frenosh hoxhallarët agresivë që kërcënojnë e fyejnë kombin e shtetin, përdhosin heronjtë...

Gani Mehmetaj: A duhet ti harrojmë 2000 vjet histori

Ta urresh a të mos e durosh krishterimin, është të urresh të parët tu, të përpiqesh të shlyesh nga kujtesa kombëtare 2000 vjet histori. Nuk të detyron askush ta besosh Zotin, as të ekzaltohesh me  krishterimin, por të kapërcesh me ethe njëzetë shekuj, sepse turqit që ta dhanë fenë e tyre me shpat e me gjak, kanë mosdurim ndaj krishterimit...

Gani Mehmetaj: Pse i bëjmë të vuajnë fëmijët tanë më emra arab?

Në Sheshin Nëna Terezë, në Prishtinë nëna e re me shami arabe në kokë, i drejtohej shqip çunit të vet: “Muhamet, hajde këtu”. E pashë me habi çunin me veshje moderne, kisha menduar që ky emër u shua para 50 vjetësh. Nëna re e çuni më dolën nga pikëvështrimi, por me mbeti shija e hidhur e një...

Gani Mehmetaj: Në xhaminë e Damaskut - qimja e Pejgamerit dhe kryqi

Për herë të parë me 1985 mora vesh se një emër më të cilin brezi i moçëm dhe brezi i mesëm i shqiptarëve janë pagëzuar më mijëra, duke menduar që është emër myslimanë, arabisht e ka kuptimin e kalit të shalës!Damask (Sham), 1985Siria e rinisë sime ishte ndryshe nga ajo që e shohim sot në...

Gani Mehmetaj: Frustrimi i ushtrisë turke

Nga 130 mijë kilometra katrorë mezi i mbeten Shqipërisë së copëtuar 29 mijë kilometra katror. Atë copë Shqipëri e kemi fal ndihmës së Austro-Hungarisë dhe shqiptarëve katolikë.Ushtria turke në 120 vjetët e fundit ka pësuar disfata të njëpasnjëshme si asnjë ushtri tjetër. E sulmoi dhe e mundi Greqia, e sulmoi dhe...

Gani Mehmetaj: Mehmet Akifi i fëmijërisë sime

Me 2001 një kolege gazetare, me pyeti si mund të shkonte më ekipin turk në katundin Shushicë të Istogut. Ajo punonte për një televizion të Stambollit.  Donin të bënin film dokumentar për Mehmet Akifin.-Unë vi me juve,- i thashë i entuziazmuar, -Mehmet Akifi është i katundit të  dajave të mi...

Gani Mehmetaj: Islami është fatkeqësia jonë kombëtare

“Islami ishte dhe është fatkeqësia jonë kombëtare. Islamin na e dhanë me dhunë. Sa herë e kujtojmë, i kujtojmë hordhitë osmane që e shkretuan Arbërinë, vranë gjysmën e popullatës, rrënuan altarët tona, kulturën materiale e shpirtërore, e ndaluan gjuhën tonë dhe imponuan fenë e zakonet e tyre...

Gani Mehmetaj: Islami agresiv ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Serbinë

Kohë më parë tri bashkësitë islame të Serbisë, Maqedonisë e Luginës së Preshevës u takuan në Beograd për të marr këshilla veprimi kundër shqiptarëve. Hoxhallarët e Preshevës janë të përkëdhelurit e presidentit serb, bedel të BIK-ut, por shqiptarët nuk duhet të marrin model këta të shkombëtarizuar...

Gani Mehmetaj: Portali i osmanlinjve nxitë luftë ndërshqiptare

Nuk dallojnë këto shpifje serbo- anadollake të portalit të osmanlinjve nga shpifjet e dikurshme të agjencisë serbe TANJUG. Mënyrën se si e kishin përgatitur njërin nga emisionet më gënjeshtra e shpifje, më fotografi të montuara e filmime të sajuara vetëm sa nuk thoshin: kapini katolikët e vrajini...

Gani Mehmetaj: Bashkësia Islame është shtet në shtet

Asnjë organizatë nuk është më antiamerikane në Gadishull se sa shumica e hoxhëve të Bashkësisë Islame. Nuk dallojnë me urrejtje ndaj amerikanëve nga serbët e Millosheviçit e të Arkanit. Kot që janë përpjekur e përpiqen ambasadorët amerikanë ti marrin me të mirë. Djalli kurrë engjëll nuk do të bëhet...

Gani Mehmetaj: Terrori i prindërve mbi vajzat me shami

Vajzat e mbuluara janë pjellë e familjeve të dhunshme, apo të kushtëzuara nga varfëria e skajshme. S’ka vajzë të familjeve të pasura a të shtresës së mesme që mbulohen me shami. Shamia është varfëri. Lejimit i shamive është lejim i dhunës që do të ushtrohet edhe më shumë mbi vajzat...

Gani Mehmetaj: Rugovën, si e kam njohur

Ibrahim Rugova nuk ishte figurë rastësore. Nuk ishte as meteor, që ndriçon me farfuri e shuhet në heshtje. Personaliteti i tij u krijua në një kohë të gjatë. Student i Prishtinës, specializant i Parisit, shkolla franceze e shquante me risitë e qasjes letrare, me frymën perëndimore, e kundërta e shkollës jugosllave që ishte një...

Gani Mehmetaj: 'Kosovarizmi islamik'

Janë dy fenomene të shëmtuar që përpiqen të ndërhyjnë në qenësinë e shqiptarëve të Kosovës: islamizimi i dytë në frymën e skajshmërisë vehabiste e erdoganiste dhe konvertimi në një komb që nuk ekziston. Të gjithë ithtarët e islamizmit erdoganistë e vehabistë, ashtu si të gjithë propagandistët e kombit kosovar...

Gani Mehmetaj: Shpërfytyruesit e lirisë na e nxinë çlirimin

Ata e panë se të vrasësh njerëz nuk të ndëshkon askush, me vrasje e shantazhe mund ta marrin pushtetin, të bëhen të pasur, të harbojnë me femra. Nga frika njerëzit ua hapen rrugën, u kënduan këngë, i bënë hero.Vrasjet, shantazhet e zhvatjet u bënë udhërrëfyes për ambiciet e tyre, për mënyrën e...

Gani Mehmetaj: Shqiptarët e shkretë, kalorës të islamit

Nuk e kuptoj pse një kategori shqiptarësh dalin në mbrojtje të islamit pa ua bërë zoti me borxh. Pse e marrin kambanën e ogiçit, ndërsa sillen si dele. Nuk e arsyetoj mllefin e zemërimin e tyre, sikur të ishin bijtë e sheikëve të Arabisë, që u rrezikohet nafta, ndërsa janë katundarë të Llapit, Gollakut a të Rrafshit të Dukagjinit...

Gani Mehmetaj: Tri urat e shenjta mbi lumin Drin!

Legjenda për Urën e Shenjtë (Fshajtë) mbi Drinin e Bardhë në mes të Gjakovës e Rahovecit, të katundi Fshajë është motërzimi i legjendës për Kështjellën e Rozafës në Shkodër. Është vështirë të thuhet cila legjendë lindi e para, e cila e dyta, ashtu sikurse nuk përcaktohet dot, u ndërtua  Kështjella e Rozafës...

Gani Mehmetaj: Moda beduine e iftareve në rrugë e çadra

Shtrimi i iftareve (darkave beduine) në rrugë, trotuare e çadra është fenomen (i ri), i shëmtuar që e ka pushtuar Dardaninë. Kur i sheh të mjerët e Dardanisë se si e çapëlejnë kofshën e pulës si të mos kishin ngrënë me javë, të mbërthen sikleti. Nuk e di jemi në shkretëtirën arabe të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora