E hene, 24.06.2024, 01:33 AM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Homazhe në acar

Rreshtat e gjatë me kilometra, në acarin e dimrit, njërin ndër dimrat më të ftohtë  prej se mbahej në mend, ishin formuar para Kuvendit të Kosovës. Durimi i pritjes për t’ia bërë nderimet e fundit presidentit të vdekur, dëshmonte se ata e vlerësonin punën e tij njëzetvjeçare. Pikëllimi e mbërtheu qytetin, e pushtoi Kosovën...

Gani Mehmetaj: Masakra në burgun D

- Nuk është shenjë e mirë, që nuk e kemi asnjë të burgosur serb, - nuk e mbajta dot për vete.- Ç’të duhen? - ma priti një bashkëvuajtës.- Do t’ia shohim sherrin kësaj pune, - ia tregova frikën time.Avionët e NATO-s endeshin mbi kokat tona me predhat e...

Gani Mehmetaj: Kushtimore tmerri

Grupi i turistëve shihnin me kureshti kafkat e murosura në Çele-Kullën e Nishit. Ishte pasdite me vapë gushti. Qyteti ishte përgjumur.-Ua sa tmerr! Trupi me rrëqethet, – i pëshpëriti gruaja burrit.-Kam ftohtë, mërdhijë , – u ankua një vajzë e re aty pranë.Pamjet e gojës së kafkës si vrimë honi e akullonin...

Frank Shkreli: Dy vjet pa Dalip Grecën

Ja u mbushën dy vjet që u nda prej nesh gazetari dhe Kryeredaktori i gazetës Dielli në Shtetet e Bashkuara, organ i të famshmes Fedratës Pan-Shqiptare Vatra.  Një mik e koleg i dashur dhe i nderuar për mua dhe të gjithë ata që e kanë njohur, u nda papritmas nga kjo jetë. Sot, dy vjet më vonë, largimi i tij për në amshim...

Gani Mehmetaj: Partizania Vidna Rakoçeviq

Sa herë më dilte përpara, shqyeja sytë. E gjatë, e thatë, me fytyrë të acaruar, me duar eshtake e gishta kanxha të frikshme, më gozhdonte figura e saj. Edhe kur nuk më hakërrohej, s'më bënin këmbët të ecja tutje. Kalamajtë thoshin për të se të rrëmben e të tretë prapa bjeshkëve. Gjyshja ishte e sigurt se është fantazmë që e...

Gani Mehmetaj: Pse u refuzua projekti kapital “Rugova-rilindasi i fundit”?

Juria e Qendrës Kinematografike të Kosovës me ktheu përgjigjen negative për projektin kapital “Rugova-rilindasi i fundit”!Kam punuar dy vjet me regjisorin Artur Tahiraj dhe bashkëpunëtorët për këtë projekt; kemi konsultuar arkivat filmike të disa qendrave ndërkombëtare e kombëtare, kemi shfletuar literaturë dhe kemi biseduar me...

Gani Mehmetaj: Marie Shllaku, Zhan D'Ark shqiptare

Me 2 prill 2024, në Pejë, do të bëhet përurimi i bustit të Marie Shllakut, heroines që luftoi për lirinë e Dardanisë.Nazmi Kursani, gjakovar,  njeri i OZN-se, e tradhëtoi dhe e dorëzoi te serbët, ndërsa e denuan me vdekje dhe e pushkatuan heroinen shqiptare me katër prifterinj shkodranë...

Gani Mehmetaj: Bombardimet e NATO-s dhe shpërngulja biblike

Para se Kosova të mbyllej hermetikisht, vajtje-ardhjet e diplomatëve perëndimorë në Beograd nuk pushonin. Riçard Hollbruku, diplomat i rryer amerikan, tejet energjik, ishte njeriu i fundit, i cili i ofroi Serbisë paqe, para se të nisnin bombardimet. Milosheviqi nuk e pranoi as këtë ofertë, shpresonte se bashkësia ndërkombëtare po bënte...

Gani Mehmetaj: Rambuje- folklori politik a fillimi i mbarë?

Ibrahim Rugova, Rexhep Qosja, Veton Surroi dhe Hashim Thaçi, përbënin delegacionin e shqiptarëve të Kosovës që do të takoheshin me delegacionin e Serbisë, në qytezën franceze Rambuje. Ndërmjetës ishin ShBA, Britania e Madhe, Franca dhe Rusia.Rugova përfaqësonte shtetin paralel të Kosovës ...

Gani Mehmetaj: Takimi i Adem Jasharit me Ibrahim Rugovën

Adem Jashari me komandantin, sikurse e quante Ibrahim Rugovën, u pa për herë të parë publikisht në një konferencë shtypi, në aeroportin e Rinasit, më 12 mars 1993. Ai vazhdimisht e quante komandant, të parin e Kosovës. Ademi me rroba civile kërkoi takim të veçantë me presidentin....

Gani Mehmetaj: Hora e arbëreshëve dhe interesimi i dardanëve!

Kështu i këndonte Zef Serembe të dashurës. Mësuesi i letërsisë na thoshte se poeti temperament iu vu prapa Betrices së vet deri në Amerikën latine-Brazil. Ne adoleshentëve gjimnazistë në Pejë na linte pa frymë kjo dashuri, kur kapërceheshin dete e oqeane...

Gani Mehmetaj: Arbëreshët e Sicilisë ashtu si i pamë

Pak kush e di se arbëreshët e shpallën shtetin e pavarur, por e mbajtën vetëm tri ditë.Sa dimë për masakrën e mafisë siciliane ndaj arbëreshëve në maj të vitit 1947?“Mori bijë, bijë e Lalës,Mori e bukur e trishtuarPse me kthen në motnë e shkuar?”...

Gani Mehmetaj: Vatikani dhe Ibrahim Rugova

Vatikani në shekullin XX pati ndikim të madh në pavarësimin e ruajtjen e tërësisë territoriale të Shqipërisë. Austro-Hungaria katolike e bëri shtetin shqiptar për hir të shqiptarëve katolikë.Vatikani nën udhëheqjen e Papa Gjon Palit të Dytë ishte qendra botërore që ndikoi në ndërkombëtarizmin e çështjes...

Gani Mehmetaj: Vdekja e Gjergjit, 17 janar 1468 vjet pas Krishtit

“E kujtoja ditën e zisë së pakufishme. Asnjëherë pikëllim më të thellë nuk e mbërtheu Arbërinë. Qyteti i Lezhjes e mbretëria e Arbërisë frymonin rëndë sikur po i vinte fundi botës. Shpërthyen vajet e gjëmat jo vetëm nga malësorët që zbritën në qytet, por edhe nga ata që ishin brenda kështjellës. Shtetrrethim...

Gani Mehmetaj: Malli për Arbërinë

Kalabria! Sa s’klitha i entuziazmuar si Arkimedi para dy mijë vjetësh, kur e tha fjalën e famshme: e gjeta! M’u bë se edhe unë e gjeta çelësin e fshehtësisë. Arbëreshët mund ta dinë fshehtësinë e rivarrosjes, sepse mbretin tonë një herë e varrosën në Lezhë. Rivarrimin ku ia bënë? Në Kalabri, askund tjetër! Më lindi si shkreptimë rrufeje kjo ide dhe...

Gani Mehmetaj: Ç’është adaptimi? (ekranizimi)

A ju ka rastisur që duke e lexuar një roman, tregim, dramë, tekst gazete a kronikë sociale, ta shndërroni në imazhe? Gjatë gjithë kohës sa jeni duke lexuar, në mënyrë të pavetëdijshme jo vetëm që mendonit me fotografi, por ju në mënyrë të pavetëdijshme e keni bërë regjinë e filmit, duke u...

Gani Mehmetaj: Vrasja e Marie Shllakut dhe katër priftërinjve shkodranë

-Kopilat e kjoftëlargut,- u thoshte Zoja e Lleshit, kur ndonjë turmë e të rinjve serbo-malazezë parakalonte rrugicës me pankarta ndër duar duke brohoritur serbisht: -Tito është yni, ne jemi të Titos!Burrin e Zojës, Lleshin, ia kishin vrarë partizanët e Titos. Lleshi nuk u dorëzua, ra vet i shtati në Bjeshkët e Thata. Varri nuk i dihej...

Gani Mehmetaj: Nata e Buzmit

Përgatiteshim të mbroheshim nga dyndjet e fiseve avare e sorbiane. Bullgarët kishin sulmuar dy herë kufirin lindor....Muaji i fundit i vitit na fshikullonte me borë e pjalm. Atmosfera e Krishtlindjes ndihej kudo, katundarët më dilnin përpara, ma uronin festën pa më pyetur e mbaja apo jo, meshtarët e katundeve para derës së kishës më ofronin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora