E enjte, 29.02.2024, 10:56 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Moda beduine e iftareve në rrugë e çadra

Shtrimi i iftareve (darkave beduine) në rrugë, trotuare e çadra është fenomen (i ri), i shëmtuar që e ka pushtuar Dardaninë. Kur i sheh të mjerët e Dardanisë se si e çapëlejnë kofshën e pulës si të mos kishin ngrënë me javë, të mbërthen sikleti. Nuk e di jemi në shkretëtirën arabe të...

Gani Mehmetaj: Ukraina 2022 - Kosova 1999

Askush më shumë se sa shqiptarët nuk i ndjejnë vuajtjet dhe sakrificat e ukrainasve. Askush me shumë se sa shqiptarët nuk kanë ecur nëpër gaca të ndezura këmbëzbathur, ashtu si po ecin tash populli fatkeq ukrainas...

Gani Mehmetaj: Komisarët politikë dhe komunistët e lajthitur

Nuk e di pse reagojnë bashkëkombësit e mi përtej Drinit ndaj nazizmit edhe pas 80 vitesh si të ishin me të prapme në gaca prushi. Nuk shkruajnë, as nuk flasin për krimet e ushtrisë serbe me 1912- 1913  në veriun e Shqipërisë kur masakruan mijëra burra e gra nga Luma në...

Gani Mehmetaj: Tri takimet e mia me Ismail Kadarenë

Ismail Kadarenë e takova për herë të parë në Prishtinë me 1980. Kishte ardhur me Helenën në promovimin e veprave letrare që ia botonte “Rilindja”.Ato ditë flitej se në Perëndim përgatitej xhirimi i filmit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, bashkëprodhim franko-italianë...

Gani Mehmetaj: A duhet ta festojmë a të mbajmë zi më 29 nëntor?

Me 29 nëntor zyrtarë të lartë shqiptarë çirren si të çmendur: në Luftën e Dytë ishim me aleatët! Aleatë patet Serbinë e Rusinë, dy armiqtë më të mëdhenj të kombit, ndërsa e shkëputët Shqipërinë nga Evropa. Janë për mburrje këto dy krime?Në kohën e okupimit italo-gjerman u ri bë Shqipëria natyrale nga Çamëria në Pazar të Ri...

Gani Mehmetaj: Ligji i turpit

Nuk e di a e dini, z. kryeministër, por administrata juaj me ministrin e Financave në krye, për fillim ka përgatitur dhe ka nis të shpërndajë listën prej 700 emrash të atyre që do t’u ndërpriten pensionet, sepse e kanë vërtetuar se nuk i paskan paguar kontributet për Serbinë.Mbi njëqind mijë shqiptarë: gazetarë...

Gani Mehmetaj: Letër publike kryeministrit Albin Kurti

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve (Departamenti i Pensioneve) ditë më parë ma lëshoi një vendim të kundërligjshëm, me të cilin e zhvlerësoi vendimin e mëparshëm. Kështu, pas një viti ma zbriti pensionin nga 265 euro, në 90 euro, edhe pse sipas ligjit i kisha 20 vjet(1978-1998) përvojë pune në gazetën...

Gani Mehmetaj: Tmerri i burgjeve turke

Pastori ungjillor amerikan, Andreu Brunsons (Andrew Brunsons, në dëshminë e tij në Prishtinë, rrëfeu përvojën e hidhur, tronditëse, që të rrëqeth për burgjet turke. Për gati dyzetë minuta ai tregoi për Turqinë, ku kaloi 22 vjet. Por një ditë e arrestuan me akuzën se e kishte organizuar grusht shtetin kundër Erdoganit...

Gani Mehmetaj: Kolë Berisha - emblemë e pavarësisë së Kosovës

Vdiq Kolë Berisha, njëri ndër personalitetet më të fuqishme në tridhjetë vjeteshin e fundit. Me shuarjen e Kolë Berishës, demokratin emblematik, burrit të qëndrueshëm, luftëtarit të guximshëm dhe rrezatuesit të mirësisë, po shuhen pothuajse personalitetet ...

Gani Mehmetaj: Fashistë kosovarë dhe vëllezërit serbë

Kush nuk e pëlqen projektin e Ballkanit të hapur- Jugosllavia e trete me Shqipërinë brenda, është fashist. Kush nuk e pëlqen muzikën e plagjiatorit e luftënxitësit  Bregoviç, është fashist e shkuar fashistit, shkruan një analist nga Shqipëria “mëmë”.Kush nuk e pranon Jugosllavinë e Titos, është tradhtar...

Gani Mehmetaj: Nipave te Miladinit e Vuçiçit

Ju nuk e keni fqinj Serbinë, prandaj nuk e di pse e trajtoni si të tillë. E kishit fqinjë por u dolëm ne në mes. Do të bëni fqinjësi e dashuri me urë ajrore? E keni “fqinjë” Serbinë sa e keni Kroacinë. Pse me Kroacinë nuk bëni fqinjësi? Asnjë të keqe nuk u kanë bërë...

Gani Mehmetaj: Edi Rama si Enver Hoxha

Kur shqiptarët e Kosovës mbyteshin në gjak nga partizanët serbo-malazezë dhe nga ushtria jugosllave, Enver Hoxha shkoi në Beograd të takohej me Josip Boz Titon dhe ta bënte Shqipërinë republikë të shtatë të Jugosllavisë. “Kosovarët” i shpalli armiq, ushtria e tij i luftoi egërsisht...

Gani Mehmetaj: Hoxhallarët, mashtrues e dilenxhi

Qindra hoxhë shkruajnë hajmali (nuska) në Kosovë dhe në Shqipëri. Qindra hoxhallarë i mashtrojnë viktimat e tyre me broçkulla e me shkarravina arabe, kinse do t’i shërojnë. Dhjetëra vajza të reja i kanë mashtruar- abuzuar, shpesh i kanë përdhunuar. Edhe më shpesh u kanë prekur në nder...

Gani Mehmetaj: Sindromi shqiptarë më i rëndë se Sindromi i Stokholmit?

Por sikur psikologët, neuropsikiatrit e spitalet neuropsikiatrike të merreshin me studimin e grupeve shqiptare që në mënyrë të çoroditur e mbrojnë gjenocidin e pushtuesit turk, si do të na trajtonin? Raste për neuropsikiatri? Të çmendur? Mercenarë apo shpirt robi? S’ke si i kupton ndryshe, kur reagojnë ashtu sikurse nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora