E marte, 21.01.2020, 12:56 PM (GMT)

Editorial

Frank Shkreli: Rëndësia e vlerave morale sipas Martin Luther King-ut

Këtu në Shtetet e Bashkuara 20 Janari shënon ditën kushtuar Martin Luther King-ut, priftit protestan, aktivistit të drejtave të njeriut dhe udhëheqësit të lëvizjes së të drejtave civile në Amerikë, nga viti 1954 e deri më 1968.  Kjo ditë është festë federale, ditë pushimi për shumicën e amerikanëve, që shënohet çdo vit...

Fritz Radovani: Ra Muri i Berlinit! Po muri i Shkumbinit!?

Edhe kur Shoqnia “Bashkimi” u themelue… Shtëpia e Imz. Doçit ishte e re, e bukur…Aty u mblodhën disa Burra Shqiptarë të vertetë në 1899… Po asnjeni nuk shihen ma…Aty thonë se ishte edhe frati At Gjergj Fishta, që krijoi Alfabetin Shqip… Kur Manastiri u mblodh dhe pranoi Alfabetin në 1908...

Fritz Radovani: Kur vdiq Gjergj Kastrioti

17 JANAR 1468, Kur vdiq Gjergj KASTRIOTI Skenderbeu, sulltani tha;“Tashti Europa dhe Azia janë të mijat! Mjer’ Europa, se i humbi shpata dhe mburoja!”Në shtratin e vdekjes Ai korri fitoren e Tij të fundit pa kenë aty. Një ushtri turke, që kishte pushtue krahinen e Shkodres në kohë dimni...

Gani Mehmetaj: A është arabishtja gjuha e parë zyrtare në Gjakovë?

Ky mbishkrim vetëm në gjuhën arabe me shkronja arabe, nuk është në Arabinë Saudite, nuk është as në Kuvajt, Siri a Irak, është në Gjakovë, afër qendrës së qytetit. Prapa ballinës arabisht (shqipen e ndalon islami sepse e trajton gjuhë të djallit) është Teqeja e Gjakovës, e shpërfytyruar...

Fritz Radovani: Themeluesit e Akademisë Françeskane në Shqipni

Në çdo fushë ku veproi Ai, tregoi se ishte gjeniu i pakrahasueshëm, prandaj edhe mundi t’u dilte mbanë sa e sa ndërmarrjeve nga ma të vështirat: prej artit, tek publiçistika, prej gjuhësisë, tek arkitektura, prej arësimit te muzika, prej humorit tek politika...

Enver Bytyçi: Edhe OSBE-në mund ta kryesojë një diktator!

Këto dy ditë kreu i OSBE-së nga Vjena komunikoi si lider i madh me formulat e një “udhëheqësi” që njeh dhe di gjithçka, madje me mesazhe, të cilat mund të shkojnë edhe te veshët e liderëve evropianë. Nga selia qendrore e OSBE-së kryeministri i Shqipërisë foli si lider evropian, megjithëse në qeverisjen e vendit të tij nuk ka dëshmuar ...

Frank Shkreli: Vit i Ri - Kombi mbi të gjitha

Optimistët shprehen në gjuhën e popullit: “Ditë e re nafakë e re”.  Po pse të mos themi në fillim të këtij viti edhe “Vit i Ri –Nafakë e re”, ose të pakën një fillim i ri.  Të pakën, të shpresojmë për një vit më të mirë, më me fat për të gjithë shqiptarët kudo e sidomos për bashkatdhetarët tanë në Shqipëri, në Kosovë...

Enver Bytyçi: Nuk ndërtohet qeverisja me formulat e Rexhep Qosjes!

U bënë plot tri muaj nga dita kur qytetarët e Kosovës shprehën verdiktin për të rrëzuar pushtetin e inkriminuar të PAN dhe për të sjellë në pushtet opozitën e përfaqësuar nga VV dhe LDK. Votuesit e shprehën vullnetin e tyre që të dy partitë e opozitës të përfaqësohen njësoj në parlamentin e ardhshëm. Kur në parlament ulen një numër...

Kalosh Çeliku: “Shpëtimtari” i shqiptarëve në ring

“Shpëtimtari” i shqiptarëve vazhdon ringun luftarak edhe në këto zgjedhje të parakohëshme parlamentare, në Maqedonininë e Veriut ta imitojë Kaubojin e Shkupit Shqiptar. Edhe pse, nuk është boksier profesionist politik për ”Fitore”.E gjithë kjo fushatë parazgjedhor...

Enver Bytyçi: Vrasja e gjeneralit iranian ka ndryshuar disa ekuilibra

Së pari, ka rënë ideja e Trump që përparësi të ketë rritja ekonomike e vendit dhe politika e jashtme të ishte në rend të dytë. Logoja “Amerika është e para” nuk vlen vetëm për fuqizimin dhe politikat e brendshme të Amerikës, kjo logo vlen edhe për interesat amerikane në botë. Nëse Trump arrin ta izolojë Rusinë...

Frank Shkreli: 'Gypat' që ndalojnë vendosjen e shtatores së Anton Çetës në Prishtinë

Me 3 Janar, 1920 ka lindur në Gjakovë, Anton Çeta, profesori, shkrimtari dhe patrioti i shquar i Kombit shqiptar, si njeriu, i cili përveç kontributeve të shumta në fushën e albanologjisë, letërsisë dhe kulturës shqiptare në përgjithësi -- ai duke shtrirë dorën e pajtimit, ka pajtuar me mijëra familje në hasmëri, jo vetëm në Kosovë por edhe ...

Fritz Radovani: Pafundësi

Det’i kaltërt, i bukur, i pastër bilur, i qetë, reda-reda mbi të cilin ndihët një fllad që derdhët mbi breg mbas një tingllime që të ngjason me një pllaf e, gjithshka, këthehët në shkumbë. Tue e shikue më duket se po i vê kambët mbi një rrexë të punueme me grep si dikur i punonte Nana. Kur kambët mbi lmon ndiej freski...

Aleks Kapllaj: Disa pyetje për kryetarin e radhës të OSBE-së!

Ne pamundesi per t'u pergjigjur pozitivisht fteses suaj, per te marre pjese ne prezantimin e kryetarit te radhes te OSBE, ceremoni qe do te mbahet ne Hofburg's Neuer Saal, te Vienes me 9 janar, ora 10, ju dergoj keto pyetje qe kam per ju! (email: press@osce.org Tel 0043 6767174592)A mundet një ...

Edison Ypi: Kadare është Gjeniu të cilin në kohën e duhur shqiptarëve ua solli Zoti

Skënderbeu ishte një mit.Ali Pasha qe një despot i pamëshirshëm, një thikë e përgjakur.Naimi ishte qiri, fyell, bilbil gjyzar.Ismail Qemali, buldozer, eskavator, semafor.Lasgushi, violinë, harpë.Fishta, çifteli.Migjeni, fije bari, brisk, biçak, mikroskop.Ahmet Zogu, murator, ndëtimtar, tullë, gur, mur, çekiç, sqepar.Konica, kompjuter...

Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - vetitë e një burrështeti

Ditët e fundit, historiani i njohur dhe njëri prej intelektualëve më të shquar të Kombit shqiptar, Jusuf Buxhovi botoi, me rastin e 30-vjetorit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), dokumentin autentik të programit të kësaj lidhjeje njëra prej partive më të mëdha politike në Kosovë.  Dokumenti...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese