E premte, 27.01.2023, 10:47 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: A ia helmuan jetën Skënderbeut ata që gjoja i silleshin si mbështetës të tij?!

E hene, 15.11.2021, 05:03 AM


A ia helmuan jetën Skënderbeut ata që gjoja i silleshin si mbështetës të tij?!

Nga Gjon Keka

Përfundimisht Papa Pali II dhe disa që iu sillshin Gergj Kastriotit në oborr si gjoja mbështetës(që i rrahën krahët e në anën tjetër ishin jo besnik ndaj tij) e që shpesh Gjergji i Madh u detyru me luftu edhe kundër tyre pa dallim, ia helmuan jetën atij, ia penguan plotësimin e misionit historik që kishte ai në plan, dhe në fund ndoshta edhe e helmuan dhe vdiq.

Sepse i frikoheshin rritjes edhe më shumë të famës dhe rolit të tij, frikoheshin se fama e Papës do të zvogëlohej dhe nuk do të kishte më ndikim europian sikur që kishte.Ndërsa disa që silleshin si mbështetës të tij e në anën tjetër nuk e ndalnin tregëtin me otomanët pushtues.Gjergj Kastrioti me të drejtë i thoshte birit të tij në Testament se :“Papa është vetëm një njeri si të gjithë tjerët, me pasione dhe dobësi;...mendo vetë, se si njerëzit e kanë ngritur atë si të ishte Zot. Ai është vetëm pasardhësi i Pjetrit, i cili u tha atyre që e adhuronin: "Unë jam njeri si ju"; por ai është larg imitimit të paraardhësit të tij si në modestinë ashtu dhe varfërinë e tij.“(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: 28 Nëntor 1912, zgjim i ëndrrës Kastriotiane për lirinë, flamurin dhe pavarësinë Gjon Keka: Formula e Pagëzimit, dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore Gjon Keka: Harta e vitit 476, shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve Gjon Keka: Arbëria ishte një vend me civilizim të hershëm Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e nxirrte të keqen me rrënjë Gjon Keka: A e punoi dhe e ruajti simbolin e flamurit të pavarësisë nëna e Gjergj Kastriotit?! Gjon Keka: Gjergj Kastrioti dhe nëntori arbëror Gjon Keka: Gjergj Fishta në shtypin austriak, 1917 Gjon Keka: Arbërori (Shqiptari) i lashtë dhe Shqiponja me krahët e saj madhështore Gjon Keka: Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Gjergj Kastriotit, 1507 Gjon Keka: Hartë e rrallë me emrin e kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Ja se si janë shkruar e folur më parë ditët e javës, numrat dhe shumë fjalë të tjera shqipe Gjon Keka: Nxjerrja e dokumenteve historike nga arkivat dhe bibliotekat e shteteve europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti apologjet i parë i mbrojtjes së prejardhjes së tij iliro-arbërore Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - busulla e orientimit dhe Tempulli i bashkimit të kombit Gjon Keka: Simbolet që përdori principata e Kastriotëve Gjon Keka: Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi Gjon Keka: Leo Freundlich miku i madh i kombit tonë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora