E shtune, 22.01.2022, 05:22 PM (GMT)

Vërtetësi

Kur popi serb 'bekonte'' vrasjen e priftit shqiptar!

E hene, 27.09.2021, 06:29 PM


“Në vitin 1913 një numër jo i vogël ushtarësh serbe të prirë nga një Pop Ortodoks e rjepën për së gjalli deri në vdekje At Luigj Palaj, prift françeskan shqiptar nga Gjakova, sepse nuk kishte pranuar të bënte shenjën e kryqit ortodoks dmth me tre gishta. Kështu që jo vetëm që ia prene dy gishtat, por edhe e rrjepën për së gjalli!"

(E.C. Helmreich, The Diplomacy of Balkan Wars, 1983, Harward, SHBA).

Fotografi: Cetniket serbe duke masakruar ne Kosove Lufta e II, Bot.

In 1913 a group of serbian soldiers commanded by an orthodox serbian priest, slaughtered to death father Luigj Palaj a catholic priest from Gjakova, Kosova. They did that to him only because he didnt admit to raise the 3 fingers(symbol of orthodoxism, famous in serbs). They didn't just cut two fingers from each hand but they went even further by slaughtering him alive.

https://www.facebook.com/AlbaniansIllyrians/(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora