E merkure, 24.07.2024, 03:05 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Pylli, zjarri dhe tesera e partisë

E merkure, 11.08.2021, 05:23 PM


Pylli, zjarri dhe tesera e partisë

Nga Kastriot Dervishi

Kur partia shpiku heronjtë e llojit lejfenist, u mori emrat disa njerëzve të panjohur, të cilëve vdekja u mori jetën në rrethana aksidentale apo fati të keq. Sigurisht ata nuk mund të ishin përgjegjës për mënyrën e keqpërdorimit të emrin të tyre nga regjimi. Në çdo fushë partia caktoi heroin përkatës i cili duhej të mobilizonte masat drejt akteve heroike.

Në fushën e mbrojtjes së pyjeve, partia zgjodhi një njeri që vdiq gjatë djegies së një pylli në Mat. Për ta lidhur veprimin e tij normal në mbrojtje të pyllit, u vu në përdorim skenari sipas së cilit heroi kur e pa se nuk mund të shpëtonte jetën e vet futi teseren e partisë në gojë në mënyrë që ajo mos digjej. Tesera (një copë kartoni e pavlefshme) ishte më e rëndësishme se njeriu dhe pylli.(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq ne? burgjet e komunizmit Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora