E enjte, 25.07.2024, 10:43 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit

E enjte, 29.07.2021, 05:53 PM


Veterani i Sigurimit

Nga Kastriot Dervishi

Shokët e Këshillit të Qarkut të Elbasanit, nderuan me një nga “medaljet” e veta, një veteran oficer Sigurimi, i cili ka shërbyer me përkushtim kundër "armiqve" në vitet 1951-1985 në Elbasan, Ersekë, Librazhd dhe Berat. Dhe në raste qokash të tilla, dalin gjithnjë si mburojë “meritat e luftës nacionalçlirimtare”. Kur nisi luftë e dytë, shoku që është i vitlindjes 1930 ka qenë 9 vjeç. Kur mbaroi kjo luftë ishte 14 vjeç. Nuk figuron dhe as rezulton të ketë luftuar në ndonjë formacion luftarak. Megjithatë, qoka duhej çuar deri në fund se kështu janë bërë këto punë tashmë, i nderuari nuk duhet të jetë i tillë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë Kastriot Dervishi: 45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës Kastriot Dervishi: Diktatori Enver Hoxha në Beograd - Klikat e mëparshme na përçanë me vëllezërit jugosllavë Kastriot Dervishi: Ekspozimi Agron Tufa: Diktatura u restaurua plotësisht Kastriot Dervishi: Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli Agron Tufa: Dy oficerët e Sigurimit të Shtetit që na garantojnë Vetingun! Agron Tufa: Plani hakmarrës i Gramoz Ruçit kundër atyre që rrëzuan shtatoret e Enver Hoxhës

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora