E merkure, 24.07.2024, 03:19 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit

E diele, 08.08.2021, 05:42 PM


Në vitin 1991, regjimi i brekëgrisurve, i themeluar në frymën melladino-dushaniste më 24 maj 1944, pas eksperimenteve të vazhdueshme të dështuara nëpërmjet një diktature kriminale të pashembullt, nuk mund ta shtynte më dhe e la Shqipërinë një tokë të djegur e të pashpresë. Pasi kishin depozituar llogari të shumta bankare për veten e tyre në Zvicër, e dorëzuan shtetin me 5 milion dollarë buxhet. Në vitin 1991, Shqipëria njohu 5 qeveri dhe 4 kryeministra. Dëshpërimi i madh popullor, njohu dy eksode të mëdha në mars dhe gusht, pa përmendur këtu largimet e shumta individuale nga toka e deti. Fytyrat e shqiptarëve të uritur nga regjimi i tollonit dhe veshjet e tyre të mjeruara e demode, tronditën mbarë Europën, duke u bërë edhe prezantimi më publik se çfarë kishte qenë regjimi më stalinist në Europën Lindore.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë Kastriot Dervishi: 45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora