E merkure, 24.07.2024, 03:40 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq ne? burgjet e komunizmit

E diele, 08.08.2021, 07:25 PM


Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq ne? burgjet e komunizmit

Nga Kastriot Dervishi

Zyhdi Liman C?itaku (1931-1989), u arrestua në Kosovë nga UDB-ja dhe u de?rgua ne? një kamp pe?rqendrimi. Mundi te? arratisej prej andej. Me? 23.12.1960 mbe?rriti ne? Durre?s me vaporin “Ske?nderbeun”. Me? 6.1.1961 e caktuan llogaritar ferme bujqësore ne? Berat.

U arrestua me? 10.4.1974. U akuzua ne? baze? te? neneve 64 dhe 73/1 te? Kodit Penal si “agjent e spiun i UDB-se?”. Aktiviteti antijugosllav iu cile?sua si “fals”.

U de?nua me 25 vjet heqje lirie dhe me konfiskimin e pasurise?. Ne? letre?n e tij te? date?s 25.3.1987 te? shkruar nga Reparti nr.302 Zejmen pe?r kryetarin e Presidiumit te? Kuvendit Popullor, Ramiz Alia, thote? se nuk kishte lindur e nuk ishte armik e nuk do te? bëhej kurre? i tille?. Kujtonte se ishte shume? i se?mure? e dobe?suar shume?, gjithsej 47 kilograme?. Shpresonte ta lironin, por ata e çuan në Përparim.

“Edhe kur te? lirohem, une? se do ku do te? shkoj deri sa me? ka nda gruaja. Pe?r Ramadan C?itakun nuk di gje? o po ma hap dere?n se edhe ky s’u interesua pe?r mua, bile s’di asgje? jeton apo jo?”-shkruante midis të tjerash.

Zyhdiu vdiq me? 10.8.1989 ne? Repartin nr.305 Pe?rparim nga tuberkulozi. Në varrin pa emër ju vu vetëm numri 13 në shishe. I njëjti fat si shumë shqiptarë të Kosovës të cilët bënë gabimin e jetës dhe erdhën në Shqipëri.
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora