E merkure, 24.07.2024, 05:12 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri

E hene, 09.08.2021, 06:11 PM


Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri

Nga Kastriot Dervishi

Shqiptari i Kosovës, Haki Hoxha, i internuar në Seman, i de?rgon me? 8.3.1960 nje? lete?r Enver Hoxhe?s. Me? 22.5.1959 kish kaluar kufirin me ve?llain dhe shqiptarë te? tjere?. C?uditej se pas nje? qe?ndrimi ne? Shijak kishte 8 muaj qe? gjendej ne? kampin e Semanit. E kishin ndare? edhe me ve?llain. Duke kujtuar se “Enveri nuk dinte gje?”, ai ke?rkon nde?rhyrjen e tij pe?r te? zgjidhur situate?n. Ai i kishte be?re? 2 vjet ne? Golikotok, i lidhur e me pranga. Nuk e kuptonte se c?fare? gabimi kishin be?re? qe? po silleshin ke?shtu ndaj tyre. E.Hoxha nuk i kthen pe?rgjigje, nde?rsa me? 24.6.1960 Llazi Stratobe?rdha linte she?nimin se MPB nuk ishte dakord te? hiqej nga internimi sepse kishte tendence? arratisjeje. Persekutimi në Shqipëri për shqiptarët e Kosovës ishte i gjatë dhe si gjithnjë poshtërues.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq ne? burgjet e komunizmit Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora