E diele, 23.06.2024, 06:22 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Klounë imitues të dekorit të dikurshëm të pionierëve të Enverit

E enjte, 23.09.2021, 05:50 PM


Dalldia

Nga Kastriot Dervishi

Dalldia e kësaj vere, na riktheu mjaftueshëm në modelet enveriste të përkujtimit të datave e simboleve të kuqe. Sidomos në provinca të Shqipërisë, drejtuesit administrativë janë kthyer si kryetarë të shoqatave të vullnetarëve të Enverit. Marrin pjesë sa për sy e faqe në ndonjë aktivitet gjoja në përkujtim të "viktimave të komunizmit", të cilin asnjëherë nuk e pasqyrojnë në profilet e tyre në fb, për t'iu rikthyer shpejt përkujtimoreve të "luftës". Vini re këtë foto të bërë para pak javësh. Shihni fëmijët që vendosen si klounë imitues të dekorit të dikurshëm të pionierëve të Enverit. Këto pamje i gjen me shumicë sot në Korenë e Veriut.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora