E merkure, 04.10.2023, 09:50 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: 'Ta kishim vrarë ne dhe jo gjermanët'

E merkure, 08.09.2021, 06:23 PM


“Ta kishim vrarë ne dhe jo gjermanët”

Nga Kastriot Dervishi

Ish prefekti Veli Vasjari (1887-1944), ish nënprefekt në kohën e kongresit të Lushnjës dhe ish drejtor i përgjithshëm i Policisë nuk bënte pjesë në formacione politike. Ai kish qenë prefekti i fundit i Korçës dhe ishte larguar më 8 prill 1939. Kur u kthye në vitin u gjend i vrarë më 12.5.1944 në rrugën midis Grabovicës dhe Çërravës teksa udhëtonte autokarron e shoqërisë SATA që vinte nga Tirana.

Në raportin e gjatë të datës 15 qershor 1944, të shtabit të Qarkut të Korçë për Shtabin e Përgjithshëm, nënshkruar nga Teki Kolaneci, për këtë vrasje dallohet një xhelozi e madhe me gjermanët. Ndër të tjera, në letër shkruhej:

“Veli Vasjarin e vranë gjermanët. Gabim bënë shokët që e kishin lënë pa vrarë, por prapë shkoi atje ku duhej”.

Veli Vasjari dhe pjesë nga letra në fjalë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora