E merkure, 24.07.2024, 04:10 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kleriku i fundit i vdekur në burg në Lindjen komuniste

E shtune, 21.08.2021, 09:26 AM


Kleriku i fundit i vdekur në burg në Lindjen komuniste

Nga Kastriot Dervishi

Dom Pjetër Gruda (Gjeloshi) (1922-1989), meshtar nga viti 1946, u dënua dy herë për arsye politike nga regjimi komunist, duke vuajtur dënimet në vitet 1946-1951 dhe 1979-1989. Herën e dytë u dënua me 20 vjet burgim. Vdiq më 13.1.1989 në Repartin nr.305 Përparim Sarandë duke qenë i paralizuar. Megjithëse ishte 67 vjeç, regjimi nuk e lironte nga burgu. Vdiq duke mbajtur numrin 11 në varrin pa emër. Eshtrat e tij janë hequr prej andej para disa vitesh. (Fotoja e tij gjatë burgumit të dytë).(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Të vrarë para derës së shtëpisë e të futur në karroce akulloreje Kastriot Dervishi: Autorët e një krimi Kastriot Dervishi: Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare Kastriot Dervishi: Pylli, zjarri dhe tesera e partisë Kastriot Dervishi: Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq ne? burgjet e komunizmit Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora