E merkure, 24.07.2024, 04:05 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare

E enjte, 12.08.2021, 06:26 PM


Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare

Nga Kastriot Dervishi

Ali Adem Kalenaj, lindur ne? Plave? ne? vitin 1934, kish ardhur në Shqipëri në vitin 1958 me babain e tij 70 vjec?ar. Menjëherë e internuan ne? Seman. Ne? nje? lete?r qe? i de?rgon Enver Hoxhe?s me? 23.3.1960 ke?rkonte te? largohej nga internimi dhe t’i jepej shtete?sia shqiptare. Opinioni i date?s 2.6.1960 i MPB-se? për të ishe negativ, pavare?sisht se ne? kamp “sillej mire?”, “dyshohej” se kishte qene? i UDB-se?, një përgjigje fikse poshtëruese ndaj gjithë shqiptarëve të Kosovës nga përfaqësuesit e një regjimi në thelb antikombëtar.

________

Epopeja e luftës civile në Shqipëri

Pjesë nga letra e datës 23 maj 1944 e komisarit të Batalionit “Hakmarrje”, Hasan Selenica, për Shtabin e Qarkut të Korçës mbi situatën në Kolonjë:

"Situata në Kolonjë paraqitet mjaft e favorshme që ne të bëjmë një operacion të mirë kundër reaksionit... Qafëzezin e kanë forcuar shumë me llogore, kurse Gostivishtin më pak. Që kur partizanët hynë në Kabash, të gjitha familjet me pasuritë e tundshme të myslimanëve të Gostivishtit janë larguar prej Gostivishti".(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Pylli, zjarri dhe tesera e partisë Kastriot Dervishi: Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që u dobësua deri në 47 kilogram dhe vdiq ne? burgjet e komunizmit Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare” Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora