E merkure, 04.10.2023, 08:22 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Ergys Mertiri: Perpjekjet per rehabilitimin e regjimit komunist jane me aktive se kurre

E premte, 03.09.2021, 06:33 PM


Ergys Mertiri:

Kjo menyre sesi flitet per Marksin ne tekstet shkollore tregon se flama e nostalgjise per halene ku jetuam 50 vjet dhe felliqesia e perpjekjeve per rehabilitimin e regjimit jane me aktive se kurre. Teksti, jo vetem qe flet me adhurim per Marksin, ne terma qe nuk ofrojne asnje informacion per te, por edhe ben propagande per te shpetuar figuren dhe idete e tij nga pasojat rrenqethese te tyre ne historine njerezore.

Kur ne kerkojme reflektim dhe kujtese mbi te kaluaren shume njerez rrudhin buzet duke thene se ne po jetojme me te shkuaren dhe nuk shohim nga e ardhmja. Ne fakt, pikerisht pse ka zera si keta, dhe autore perverse si ata qe kane formuluar ate tekst, ka arsye serioze per t'iu kthyer fort te kaluares duke kerkuar njohjen dhe denimin e fatkeqesise qe trashegojme.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora